Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA IV NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ.

 1. Dzisiaj po Mszy Świętej do skarbony przy głównym wejściu do naszej świątyni możemy złożyć ofiarę na wsparcie osób dotkniętych tragedią działań wojennych w syryjskim Aleppo oraz uchodźców wojennych przybyłych z Ukrainy.
 2. Po Eucharystii sprawowanej o godzinie 11.00 zapraszamy do wspólnego kolędowania pod przewodnictwem naszego chóru parafialnego.
 3. Po Mszy Świętej jest możliwość nabycia i lektury naszego Gościa Niedzielnego, w którym znajdziemy, m.in. artykuły:
  – pozytywnie o kolędzie – ważny artykuł w czasach, kiedy kolęda jest powszechnie krytykowana
  – świeccy katecheci zabierają głos w dyskusji o ograniczaniu lekcji religii w szkołach
  – czy warto rezygnować z zadawania uczniom pracy domowej?
 4. W piątek, 02 lutego, przypada święto Ofiarowania Pańskiego, w Polsce nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej, które kończy w Kościele śpiew kolęd oraz wystrój świątyń w scenerii bożonarodzeniowej. Podczas Eucharystii poświęcimy świece zwane gromnicami, i je pobłogosławimy. Dawniej zapalone gromnice wystawiano w oknach podczas burz i wkładano w dłonie konających. Święto Ofiarowania Pańskiego ukazuje nam Chrystusa – Światłość Świata, który nieustannie oświeca drogi naszego życia, a po tych drogach wiary dobrze jest kroczyć z Matką Zbawiciela.
 5. Z inicjatywy świętego Jana Pawła II święto Ofiarowania Pańskiego jest także ŚWIATOWYM DNIEM ŻYCIA KONSEKROWANEGO. Naszą modlitwą obejmijmy osoby podejmujące służbę Panu Bogu i ludziom w zakonach
  i zgromadzeniach. W tym dniu podczas Eucharystii sprawowanej o godzinie 18.00 w naszej świątyni  wobec zgromadzonego Ludu Bożego nasze siostry albertynki: Aleksandra, Joanna i Barbara,  oraz dziewica konsekrowana Pani Jadwiga Onufrowicz odnowią złożone śluby zakonne.
 6. Zapraszam do uczestnictwa w naszych cotygodniowych nabożeństwach;
  – we wtorek – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
  – w czwartek – w ciszy adoracja Najświętszego Sakramentu
  – w piątek – Koronka do Miłosierdzia Bożego
 7. W kalendarzu liturgicznym na bieżący tydzień przypada:
  – wtorek – wspomnienie błogosławionego Bronisława Markiewicza, prezbitera. Przyszedł na świat w 1842 roku w rodzinie wielodzietnej, w której otrzymał staranne wychowanie religijne. Po ukończeniu seminarium duchownego w Przemyślu podjął posługę w tej diecezji. Czuł jednak w sobie powołanie dożycia zakonnego. Wyjechał do Włoch, tam wstąpił do salezjanów i na ręce świętego Jana Bosco złożył śluby zakonne. Z powodu problemów zdrowotnych powrócił do kraju. Osiadł jako proboszcz
  w Miejscu Piastowym. Od początku pobytu podjął działalność na rzecz dzieci, aby zapewnić im pomoc materialną i duchową.
  W tym celu założył też dwa zgromadzenia zakonne – męskie i żeńskie (michalici i michalitki). Zmarł wyniszczony pracą i chorobą w 1912 roku.
  – środa – wspomnienie świętego Jana Bosko, prezbitera. Pozostawił Kościołowi przykład mądrej troski o dobro młodego człowieka. Opracowana przez niego metoda pedagogiczna akcentowała przede wszystkim potencjał dobra złożonego w każdym podopiecznym. Postawił sobie za cel kształtowanie sumienia i wolnej woli wychowanków.
  – sobota – wspomnienie świętego Błażeja, biskupa i męczennika. Był biskupem Sebasty i niestrudzonym świadkiem Chrystusa. Mimo prześladowań wiernie głosił Ewangelię. Zasłynął wspaniałym życiem chrześcijańskim i męczeństwem. Około 316 roku poniósł śmierć przez ścięcie mieczem. Od wieków jest uznawany za orędownika w chorobach gardła.
 8. W tym tygodniu przypadać będzie pierwszy czwartek i piątek oraz pierwsza sobota miesiąca:
  – czwartek – w który modlić się będziemy w intencji świętych i gorliwych powołań kapłańskich i zakonnych z naszej wspólnoty parafialnej, a dla powołanych o wytrwałość w kroczeniu za Chrystusem. Wyjątkowo w czwartek odbędą się odwiedziny chorych
  z Komunią św.
  – piątek – dzień poświęcenia się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
  – sobota – dzień poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi.
 9. Okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania – Spowiedzi świętej jest każdego dnia powszedniego na kwadrans przed Eucharystią.
 10. W sobotę na godzinę 8.00 zapraszam Panów o przybycie z pomocą w uprzątnięciu dekoracji bożonarodzeniowej. Natomiast na godzinę 9.00 zapraszam Panie o przybycie i pomoc w posprzątaniu.
 11. W sobotę o godzinie 14.00 spod kościoła mariackiego wyruszy kolejny „Męski Różaniec”, który przejdzie ulicami naszego miasta i zakończy się wspólną Eucharystią.
 12. Liturgię przyszłej niedzieli rozpoczniemy wspólnym śpiewem Godzinek ku czci NMP o godzinie 8.30.
 13. Na dalsze radosne świętowanie dnia Pańskiego przyjmijmy błogosławieństwo Kościoła. Niech w naszym życiu nie zabraknie wdzięczności za dar odkupienia z grzechów. Zanieśmy Chrystusowy pokój do naszych rodzin i wspólnot.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

 SZCZECINEK , DNIA 28  STYCZNIA 2024 ROKU .

 

List Przewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego

na Dzień Życia Konsekrowanego 02.02.2024 r.

Obecni w Kościele – konsekrowani są pośród nas

W Święto Ofiarowania Pańskiego jesteśmy zaproszeni przez Świętą Rodzinę, by wejść do wnętrza Świątyni i ponownie zawierzyć swoje życie Panu Bogu. Józef i Maryja przychodzą do Świątyni, by wypełnić Prawo Starego Testamentu. Wszystko, co czynią, jest nie tylko wypełnieniem obowiązku, ale i wyrazem głębokiego zaufania wobec Boga. Dzięki Ich wierności to, co stare jest zapowiedzią NOWEGO i staje się darem dla Kościoła. Oto według proroctwa Symeona, TEN, którego przyniesiono do Świątyni jest ŚWIATŁEM na oświecenie dla pogan i chwałą Ludu Bożego (por. Łk 2,32).

Jezus, Słowo Wcielone, Światłość Świata przyszedł do swoich, lecz swoi Go nie przyjęli. Tym jednak, którzy Go przyjęli dał moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego – którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili (por. J 1,9-12). Te słowa w naturalny sposób kierują naszą uwagę ku sakramentowi chrztu świętego, podczas którego staliśmy się dziećmi Boga i zostaliśmy włączeni we wspólnotę Ludu Bożego. I tu rodzi się pytanie: czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielkim darem jest ten sakrament? Chrzest – to Bóg, który do nas przychodzi, oczyszcza, leczy nasze serca, czyni nas swoimi dziećmi na zawsze, swoim ludem, swoją rodziną, dziedzicami raju (Franciszek, Anioł Pański, 7.01.2024). Dzisiejsza uroczystość zaprasza nas byśmy z nową gorliwością odkryli znaczenie przyrzeczeń chrzcielnych
i wiernie je wypełniali w naszej  codzienności.

Święto Ofiarowania Pańskiego, to dzień, w którym razem dziękujemy Bogu za instytuty zakonne, kontemplacyjne,  prowadzące dzieła apostolskie, oraz za stowarzyszenia życia apostolskiego, za instytuty świeckie i za indywidualne formy życia konsekrowanego (Vita Consecrata 2). Ich członkowie składają Bogu swoje życie w ofierze, aby oddać się Jemu niepodzielnym sercem, dzięki czemu stają się całkowitym darem dla każdego człowieka, dla Kościoła i dla świata. Osoby konsekrowane, naśladując Jezusa czystego, ubogiego i posłusznego, są świadkami Jego obecności pośród nas. Realizując wiernie swoje powołanie, czynią wszystko, by Bóg był bardziej znany i kochany – uczestnicząw ten sposób w powszechnej misji Kościoła.

Święty Jan Paweł II przypomina nam, że w ukazywaniu świętości Kościoła obiektywne pierwszeństwo należy przyznać życiu konsekrowanemu, jako że odzwierciedla ono sposób życia samego Chrystusa czystego, ubogiego i posłusznegoŻycie konsekrowane zapowiada i w pewien sposób uprzedza nadejście przyszłej epoki, kiedy to nastąpi pełnia Królestwa niebieskiego, które już teraz jest obecne w zalążku i w tajemnicy, i kiedy po zmartwychwstaniu ludzie nie będą się już żenić ani wychodzić za mąż, lecz będą niczym aniołowie Boży (por. VC 32).

Kościół naszym domem

W akcie ofiarowania Jezusa w Świątyni Maryja z Józefem wypełniają to, co zostało zawarte w Starym Przymierzu. To Przymierze nie jest jednak dla nich tylko martwą literą. Oni patrzą głębiej i dalej. W każdym przepisie Prawa odkrywają sens Bożej miłości do człowieka. I choć może nie od razu rozumieją – to zachowują i rozważają w sercu, ufając, że Bóg wyjaśni wszystko w swoim czasie.

Osoby Konsekrowane – siostry, bracia i ojcowie wskazują na pierwszeństwo Boga w życiu doczesnym. Wypełniając swoje zobowiązania płynące z pójścia za Chrystusem, prowadzą nas do Świątyni na spotkanie z Jezusem Eucharystycznym – przypominając w ten sposób, że tylko ON nadaje prawdziwy sens naszemu życiu.

Dzisiejszy świat biegnie tak szybko, że brakuje nam coraz częściej czasu dla siebie nawzajem. Konsekrowani uczą nas, jak ważne jest to, by zatrzymać się przy Bogu i drugim człowieku. Gdy wciąż się biegnie, trudno dostrzec szczegóły. Gdy się zatrzymujemyi poświęcamy swój czas innym, wówczas rozumiemy coraz bardziej ich życie i zaczynamy dostrzegać prawdziwe oblicze konkretnego człowieka. Papież Franciszek nazywa taką postawę duszpasterstwem obecności  i przypomina, że jest ono podstawowym lekarstwem na chorobę aktywizmu dzisiejszego świata.

Obecność to cecha charakterystyczna osób konsekrowanych. Oni są obecni, obecni przy tych, dla których my nie potrafimy, a może niekiedy nie chcemy znaleźć czasu. Są przy chorych, odrzuconych, samotnych, cierpiących, umierających zarówno duchowo, jak i fizycznie. Ich siłą jest miłość Chrystusa. Jego oblicze rozpoznają w obliczu każdego człowieka, któremu oddają swój czas.  W ten sposób przypominają nam, że wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Boga, że Kościół jest naszym Domem i w nim jest prawdziwe Źródło Życia. W tym Domu każdy ma swoje miejsce, każdy jest potrzebny, jest kimś jedynym i niepowtarzalnym.

W czasach współczesnych coraz więcej osób świeckich współdzieli z konsekrowanymi misję głoszenia Dobrej Nowiny. Są zaproszeni do uczestnictwa w różnego rodzaju świeckich stowarzyszeniach poszczególnych rodzin zakonnych. Dzięki temu możemy korzystać z bogactwa charyzmatów, jakimi Duch Święty obdarza Kościół. Jako wspólnota wiary jesteśmy związani
z konsekrowanymi w wielu przestrzeniach życia religijnego i społecznego nie tylko przez modlitwę, ale także poprzez czynne zaangażowanie. 

Oczekiwanie – czynnym zaangażowaniem

Gdy Święta Rodzina przybyła do Świątyni, by ofiarować Jezusa, była tam już prorokini Anna i starzec Symeon. Ich obecność nie była przypadkowa. Oni wiernie przez wiele lat oczekiwali wypełnienia się Bożej obietnicy. Z pewnością doświadczali w tym czasie pokusy zniechęcenia i zastanawiali się, czy to, jak żyją ma sens.  Na pierwszy plan wysuwa się jednak ich WIERNOŚĆ, nagrodzona spełnieniem obietnicy. Na zewnątrz mogłoby się wydawać, że nic wielkiego nie czynili. Potrzeba było jednak Ich wiernego trwania przy Bogu w szarej codzienności życia, byśmy i my mogli stać się uczestnikami Bożych obietnic.

Także i osoby konsekrowane uczą nas czynnego oczekiwania na powtórne przyjście Chrystusa. Z jednej strony trwają na modlitwie w zaciszu swego serca, a z drugiej angażują się w różny sposób, by przygotować dla Pana drogi ludzkich serc. Modlitwa i czynna służba osób konsekrowanych pokazują nam, że jest ktoś, kto się za nas i z nami modli, kto poświęca swoje życie, byśmy nie doświadczali głodu samotności.

Wszystkie posługi, które osoby konsekrowane podejmują w Kościele i w świecie nie zawsze są widoczne i eksponowane. Pośród konsekrowanych są ci, którzy oddają się całkowicie sprawom Pana w zakonach kontemplacyjnych; inni znowu podejmują dzieła misyjne; jest wiele osób zaangażowanych w edukację; nie brak sióstr, braci i ojców zaangażowanych w posługę ubogim
i potrzebującym tak na duszy, jak i na ciele. Wiele osób zakonnych możemy spotkać w domach opieki, przedszkolach, domach dziecka czy szpitalach. Osoby konsekrowane towarzyszą nam na co dzień także poprzez zaangażowanie w różne grupy formacyjne czy duszpasterstwa. Bogactwo różnorodności ich charyzmatów jest wielkim darem nie tylko dla wspólnoty Kościoła, ale dla całego świata. Wiele z nich podejmuje trudne zadanie obecności pośród tych, którzy doświadczają głodu, wojny i innych dramatycznych wydarzeń. Ich obecność stanowi niekiedy jedyne światło nadziei tam, gdzie po ludzku już jej nie ma. W świecie, tak bardzo podzielonym i naznaczonym cierpieniem, w świecie skłóconym, w którym brat nienawidzi brata, osoby konsekrowane stają się zwiastunami pokoju, przypominając, że prawdziwe pojednanie rodzi się w sercu, a przebaczenie jest wyrazem Bożego miłosierdzia. Jak wielu z nich stało się męczennikami, oddając swe życie w obronie tych, którym służyli.

Wdzięczność

Obchodząc dziś kolejny Światowy Dzień Życia Konsekrowanego dziękujemy wraz z całym Kościołem za osoby, które ślubując rady ewangeliczne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, przypominają nam, że BÓG JEST MIŁOŚCIĄ. Święty Jan Apostoł w jednym ze swoich listów woła: Umiłowani, miłujmy się wzajemnie, ponieważ miłość jest z Boga, a każdy, kto miłuje, narodził się z Boga i zna Boga (…). W tym objawiła się miłość Boga ku nam, że zesłał Syna swego Jednorodzonego na świat abyśmy życie mieli dzięki Niemu (…). Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. Kto trwa w miłości trwa w Bogu a Bóg trwa w nim (1J 4,7-16).

Jeśli pozwolimy, by Duch Święty nas prowadził, to możemy Jego mocą dokonywać pięknych dzieł Bożej miłości. Niech dobry Bóg błogosławi wszystkim konsekrowanym. Niech nigdy nie zabraknie braci i sióstr – pełnych entuzjazmu i pasji, którzy całym swoim życiem będą głosić światu Dobrą Nowinę.

+ Jacek Kiciński CMF
Przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego
i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *