Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE  NA  V  NIEDZIELĘ WIELKIEGO  POSTU  .

 1. Od dzisiejszej, piątej niedzieli Wielkiego Postu, zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Do dzisiaj towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Pan Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Skupimy się na rozważaniu Męki Pańskiej.
 2. Zapraszam jeszcze dzisiaj na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o Męce Pańskiej, które zostanie odprawione o godzinie 16.15, a ostania już Droga Krzyżowa w piątek o 17.30. Tę najbliższą, a jednocześnie ostatnią w tym Wielkim Poście poprowadzą nasze Siostry Albertynki.
 3. Dzisiaj w Gościu Niedzielnym wyjaśniamy, o co chodzi w zwyczajach ostatnich dni Wielkiego Postu.
 4. Podczas wszystkich Eucharystii rozpoczynamy dzisiaj nasze Parafialne Rekolekcje Wielkopostne. Przewodnikiem duchowym w tym świętym czasie jest ksiądz Tadeusz Cichoń, posługujący w parafii św. Brata Alberta w Bornem Sulinowie. Nasze spotkania rekolekcyjne będą jeszcze w poniedziałek i wtorek podczas Mszy Świętych o godzinie 00 i 18.00. We wtorek od godziny 8.30 oraz od 17.30 będzie okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, bowiem z tą posługą przybędzie jeszcze jeden kapłan.
 5. Nasze rekolekcje zakończymy wspaniałą uroczystością św. Józefa, Oblubieńca NMP.
 6. Rekolekcje są jednocześnie duchowym przygotowaniem do jubileuszu 25-lecia powołania naszej wspólnoty parafialnej. Bowiem w środę o godzinie 17.00 przybędzie do nas ordynariusz naszej diecezji ksiądz biskup Zbigniew Zieliński, który będzie przewodniczył Najświętszej Ofierze i wygłosi słowo Boże. To winien być dla nas wszystkich wyjątkowy dzień, dlatego przybądźmy jak najliczniej. Szczególnie zapraszam tych, którzy w naszym domu Bożym zostali włączeni do Kościoła świętego poprzez sakrament Chrztu świętego; przystąpili do Pierwszej Komunii świętej; umocnieni darami Ducha Świętego w sakramencie Bierzmowania; jak i tych, którzy przy tym ołtarzu Chrystusowym zawarli sakrament Małżeństwa.
 7. Najbliższa niedziela Wielkiego Postu będzie już Niedzielą Palmową, rozpoczynającą uroczystości WIELKIEGO TYGODNIA. Błogosławieństwo palm na wszystkich Mszach Świętych. Na czas Wielkiego Tygodnia, wielkich wydarzeń dla każdego człowieka wiary, niech one zdobią nasze posesje i będą oznaką naszej chrześcijańskiej wiary.
 8. Apostolstwo Dobrej Śmierci przy parafii Ducha Świętego zaprasza na wspólnotową modlitwę we wtorek od godziny 17.15.
 9. W związku z rodzącą wiele pytań i niepokojów sytuacją społeczną w naszej Ojczyźnie, proszę wszystkich o wspólną modlitwę
  w ważnych dla naszego kraju intencjach. Zapraszam do włączenia się w modlitwę nowennową w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego. Nowenna będzie w dniach od 16 do 24 marca 2024 roku, czyli przed Dniem Świętości Życia, przypadającym dnia 25 marca. Wznośmy nasze modlitwy do Boga po każdej Mszy św.

Każdego dnia polecajmy Panu Bogu szczegółowe intencje:

 • Dzień pierwszy (16 marca) – O odnowienie wiary każdego z nas, aby prowadziła ona do umocnienia ducha nas i naszych rodaków;
 • Dzień drugi (17 marca) – O pojednanie narodowe, mądrość dla rządzących i solidarność społeczną;
 • Dzień trzeci (18 marca) – O zachowanie pokoju i bezpieczną przyszłość dla Polski;
 • Dzień czwarty (19 marca) – O odczytanie prawdziwej roli mężczyzny i kobiety w małżeństwie oraz o trwałość rodzin;
 • Dzień piąty (20 marca) – O siłę i odwagę dla młodych w odkrywaniu wiary i życiowego powołania;
 • Dzień szósty (21 marca) – O światło Ducha Świętego dla Polaków, byśmy kierowali się zawsze dobrem Ojczyzny;
 • Dzień siódmy (22 marca) – O prawdę i odpowiedzialność za słowo w przestrzeni medialnej, także w mediach społecznościowych;
 • Dzień ósmy (23 marca) – O szacunek i język dialogu w przestrzeni publicznej;
 • Dzień dziewiąty (24 marca) – O pełną ochronę prawną życia dzieci nienarodzonych.
 • W tych wszystkich intencjach pragniemy modlić się za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki – wielkich orędowników Polski.
 1. Do 30 kwietnia dokonujemy rozliczeń podatkowych. Polskie prawo daje nam możliwość przekazania 1,5 % naszego podatku na rzecz wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego. Zachęcamy o przekazanie 1,5 % należnego podatku na powstałe przy naszej świątyni hospicjum stacjonarne.
 2. Dzięki Jezusowi dokonuje się nasze wyzwolenie z niewoli grzechu i śmierci. Niech stawanie w prawdzie przed Bogiem oraz przyjęcie Jego nauki wyzwalają nas od wszelkich zasadzek złego i prowadzą ku życiu wiecznemu.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA 17 MARCA 2024  ROKU  .

Modlitwa za Ojczyznę księdza Piotra Skargi

Boże, Rządco i Panie narodów,
z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać,
a za przyczyną Najświętszej Maryi Panny, Królowej naszej,
błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna
chwałę przyniosła Imieniu Twemu,
a syny swe wiodła ku szczęśliwości.

Wszechmogący wieczny Boże,
spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom i najmilszej Matce,
Ojczyźnie naszej,
byśmy jej i ludowi Twemu,
swoich pożytków zapomniawszy, mogli służyć uczciwie.

Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje,
rządy kraju naszego sprawujące,
by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować.
Przez Chrystusa, Pana naszego.
Amen.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *