Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA NIEDZIELĘ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO 

 1. Dzisiejszą uroczystością, nazywaną w Polsce, ZIELONYMI ŚWIĄTKAMI, kończy się okres Wielkanocy. Kościół modli się, aby: „Duch Święty dał głębiej zrozumieć tajemnicę Eucharystii i doprowadził do całej prawdy”. On umacnia to co słabe; prostuje to, co błędne; rozgrzewa oziębłe i przynosi błogosławieństwo pokoju. A my, poddając się Jego światłu i Jego ciepłu, jak uczniowie wokół Maryi w Wieczerniku, możemy o tym zaświadczyć w codziennym życiu. Otwórzmy się na Jego działanie i pamiętajmy, że każda Ofiara Pańska jest wciąż dokonującą się Pięćdziesiątnicą.
 2. Zapraszam jeszcze dzisiaj o godzinie 18.15 do uczestnictwa w nabożeństwie majowym ku czci NMP, a w dni powszednie bezpośrednio po Eucharystii sprawowanej o godzinie 19.00.
 3. Jeszcze dzisiaj po Mszy Świętej sprawowanej o godzinie 11.00 spotkanie z rodzicami i dziećmi klas czwartych w sprawie rocznicy Komunii świętej.
 4. Zachęcam do nabycia i lektury naszego Gościa Niedzielnego, w którym między innymi, artykuł o Pier Giorgio Frassati i jego Towarzystwo Ciemnych Typów, a także, dlaczego Sejm nie chciał debatować nad ochroną chrześcijan; jak wiara religijna wpływa na nasze zdrowie.
 5. Jutro przypada drugi dzień Zielonych Świątek, w którym oddajemy cześć NMP, Matce Kościoła. Maryja, która towarzyszyła swemu Synowi podczas Jego ziemskiego życia, od samego początku była także przy rodzącym się Kościele. Była obecna pod krzyżem Chrystusa i była w Wieczerniku w dniu Pięćdziesiątnicy. Jest obecna w Kościele przez cały czas, aż do dzisiaj. Dlatego została nazwana Matką Kościoła. Święto to ustanowił papież Paweł VI, odpowiadając na inicjatywę polskich biskupów.
 6. Ponadto w liturgii Kościoła świętego przypadać będziemy :
  – wtorek – wspomnienie świętego Jana Nepomucena, prezbitera i męczennika. Jako wierny uczeń Chrystusa doświadczył cierpienia i oddał za Niego życie. Jego kapłańska służba, wierność powołaniu, bezkompromisowość w tajemnicy spowiedzi doprowadziły go do męczeńskiej śmierci. I tak jak ze śmierci Chrystusa przez zmartwychwstanie dokonało się nasze zbawienie, tak sławne męczeństwo i śmierć św. Jana umocniły wiarę narodu czeskiego i rozprzestrzeniły się na Europę, przynosząc obfite owoce.
  – czwartek – święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Każdy z nas ma udział w Jego kapłaństwie. Kapłani w kapłaństwie hierarchicznym – służebnym wobec wspólnoty Kościoła, a każdy wierzący w kapłaństwie powszechnym przez chrzest święty.
  – sobota – wspomnienie NMP, Wspomożenia Wiernych. To wspomnienie w roku 1816 ustanowił papież Pius VII. Nabożeństwo do MB Wspomożycielki sięga początków chrześcijaństwa i wynika z matczynej miłości Maryi do każdego człowieka i z Jej zaangażowania w zbawcze dzieło Syna. Przez wieki MB wspiera chrześcijan w wyznawaniu wiary. Na pamiątkę zwycięstwa chrześcijan nad flotą turecką, odniesionego 7 października 1571 roku, papież św. Pius V włączył do Litanii loretańskiej wezwanie „Wspomożenie wiernych, módl się za nami”.
 7. W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ, największej prawdy naszej wiary, że jest jeden Bóg w Trzech Osobach : Ojca, i Syna, i Ducha Świętego.
 8. Za tydzień, w niedzielę, przypadać będzie jeden z najpiękniejszych dni w roku, bowiem obchodzić będziemy DZIEŃ MATKI. Pamiętajmy o tym największym i najwierniejszym spośród ludzi przyjacielu każdego z nas, wypraszając Boże błogosławieństwo dla żyjących, a dla powołanych do Domu Ojca, który jest w Niebie o życie wieczne. Msza święta za nasze mamy zostanie odprawiona za tydzień o godzinie 19.00.
 9. Ale kierujemy już dzisiaj zaproszenie do wszystkich, a szczególnie do mam na niezwykły koncert skrzypcowy im dedykowany
  w wykonaniu pani Ewy Bączkowskiej, skrzypaczki. Koncert rozpocznie się w sobotę o godzinie 16.30 przy hospicyjnej altanie. Po koncercie planowane jest wspólne spotkanie. Włączmy się jego organizację przynosząc ciasto i słodycze.
 10. Przyszła niedziela to ostatnia w miesiącu, w którą po Mszach świętych składając ofiarę do skarbony przy głównym wejściu do naszej świątyni będziemy mogli wesprzeć rodziny w ciągle ogarniętym wojną i ponadto trzęsieniem ziemi syryjskiego Aleppo
  i uchodźców i uchodźców ogarniętej wojną Ukrainy.
 11. Natomiast za dziesięć dni przeżywać będziemy UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI PAŃSKIEJ – BOŻE CIAŁO (30 maja). W tym dniu zostanie odprawiona tylko jedna Eucharystia o godzinie 10.00, która niech zgromadzi i zjednoczy całą parafię. Po Mszy Świętej wyruszy procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. W tym roku ołtarze staną przy ulicy Bukowej 20, ulicy Jesionowej 5, ulicy Orzechowej 18 i ulicy Kasztanowej 6, gdzie będzie zakończenie uroczystości.
 12. Parafia Narodzenia NMP organizuje wyjazd na spotkanie młodych w Lednicy. Odbędzie się ono w sobotę 1 czerwca; wyjazd
  o godz. 10:30, powrót ok. godz. 3:00 w nocy, koszt 110 zł. Zapraszamy młodzież do udziału w tym wydarzeniu. Zapisy i więcej informacji u ks. Sebastiana w parafii mariackiej.
 13. W piątek na naszym cmentarzu zakończył swoje pielgrzymowanie ziemskie świętej pamięci Ryszard Malinowski, który mieszkał przy ulicy Bukowej. W jego intencji: wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niech mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 14. Duch Święty pozwala nam coraz lepiej poznawać Boga i angażować się w sprawy Jego królestwa. Dobre natchnienia uprzedzają nasze czyny, aby łatwiej nam było podjąć trud walki o życie w łasce uświęcającej
  ks. Marek Kowalewski, proboszcz

 SZCZECINEK  , DNIA 19 MAJA 2024 ROKU  .

 

Zaproszenie Biskupa Diecezjalnego Zbigniewa Zielińskiego na uroczystości na Górze Chełmskiej w dniu 1 czerwca 2024 r.

Drodzy Siostry i Bracia,

Serdecznie zapraszam wszystkich Was dnia 1 czerwca 2024 r. na obchody 33 rocznicy poświęcenia przez Jana Pawła II Diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej. Spotkanie rozpocznie się nabożeństwem różańcowym o godzinie 10:00, a zakończy odprawieniem Mszy św. o godz. 12:00.

Spotkanie to jest zarazem Diecezjalną Pielgrzymką Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej. Moją wielką radością jest fakt, że Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej rozwija się aż w 120 parafiach naszej diecezji, a Maryja nawiedza rodziny w ponad 600 kręgach domowych. Wyjątkowym zadaniem Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej jest ożywienie życia religijnego parafii poprzez przyjmowanie w swoich domach Pielgrzymującej Matki Bożej, kontakt rodzin z szensztackim sanktuarium, a także jednoczenie się rodzin pomiędzy sobą poprzez wspólne pielgrzymki i spotkania, by żyć dla ideałów życia rodzinnego
i wspierać się w wierze.

Doskonałą okazją do realizowania zadań Apostolatu jest wspólna pielgrzymka z Waszych parafii na Górę Chełmską 1 czerwca 2024 r. w Koszalinie, na którą jeszcze raz zapraszam. Niech opieka Maryi inspiruje Was do wspólnej modlitwy rodzinnej oraz odkrywania Boga w codzienności życia.

Już teraz bardzo serdecznie pozdrawiam i modlę się za wszystkich, którzy biorą udział w tym wielkim dziele. Powierzając całe Dzieło Szensztackie Dobremu Bogu, przez Niepokalane Serce Maryi, wszystkim zaangażowanym błogosławię i zapewniam o mojej modlitwie.

+ Zbigniew Zieliński

Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *