Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA X NIEDZIELĘ ZWTKŁĄ

 1. Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą„ . Jeszcze dzisiaj o godzinie 18.15, a w dni powszednie po Mszy Świętej sprawowanej o godzinie 19.00  nabożeństwo czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 2. Zachęcam do nabycia i lektury naszego Gościa Niedzielnego, w którym między innymi, o kultach Serca Jezusa i Serca Maryi.
  W artykule „Żar Serca nie gaśnie” udowodniamy, że te tradycyjne kulty są wciąż żywe i potrzebne w dzisiejszych czasach.
 3. W liturgii Kościoła świętego w tym tygodniu przypadać będzie :
  – poniedziałek – wspomnienie błogosławionego Bogumiła, biskupa. W Kronice błogosławionego Wincentego Kadłubka możemy przeczytać, że Bogumił był to „Mąż pełen cnót i wiedzy (…) wyróżniający się dobrymi obyczajami, pełen szlachetności umysłu”. Jego życie i posługa przeniknięte były duchem błogosławieństw.
  wtorek – wspomnienie świętego Barnaby, apostoła. Urodził się na Cyprze w rodzinie żydowskiej z pokolenia Lewiego. Według Klemensa Aleksandryjskiego należał do 72 uczniów Pana Jezusa. Kiedy św. Paweł się nawrócił, skierował się właśnie do Barnaby, żeby pośredniczył między nim i apostołami. Od tego czasu Barnaba został towarzyszem Pawła w jego pierwszej podróży apostolskiej. Według tradycji został pierwszym biskupem Cypru i tam, w Salaminie, poniósł śmierć męczeńską przez ukamienowanie w roku 61.
  środa – wspomnienie błogosławionych 108 męczenników II wojny światowej. Druga wojna światowa była w naszej ojczyźnie czasem bardzo trudnym. Straciliśmy niedawno odzyskaną wolność, zniszczone zostały domostwa i inne budowle. Wielu ludzi cierpiało głód, rozłąkę z bliskimi, zostali wywiezieni do przymusowej pracy albo zginęli w wyniku działań wojennych. Jednocześnie był to czas ogromnego heroizmu i pięknych postaw wierzących w Chrystusa, którzy w tych nieludzkich czasach okazywali miłość bliźniemu, niejednokrotnie narażając się na śmierć. Jan Paweł II 108 ogłosił błogosławionymi. Pośród nich jest 3 biskupów, 52 kapłanów diecezjalnych, 26 kapłanów zakonnych, 3 kleryków, 7 braci zakonnych, 8 sióstr zakonnych i 9 osób świeckich.
  czwartek – wspomnienie świętego Antoniego, prezbitera i doktora Kościoła. Urodził się pod koniec XII wieku. W 1219 roku otrzymał święcenia kapłańskie. A rok później był świadkiem pogrzebu pięciu franciszkanów zamordowanych przez mahometan
  w Maroku. Przy tej okazji po raz pierwszy usłyszał o duchowych synach św. Franciszka z Asyżu i natychmiast do nich przystąpił. Sława głoszonych przez niego kazań dotarła do brata Eliasza, następcy św. Biedaczyny. Ten ustanowił go generalnym kaznodzieją zakonu. Odtąd Antoni przemierzał miasta i wioski, nawołując do poprawy życia i pokuty.
  piątek – wspomnienie błogosławionego Michała Kozala, biskupa i męczennika. Urodził się pod koniec XIX wieku. Odznaczał się gorliwością w prowadzeniu katechizacji, wiele godzin spędzał w konfesjonale, z radością głosił sławo Boże i wiele się modlił. Był wyrozumiały, uczynny i miłosierny dla wiernych. W uznaniu dla jego gorliwej posługi kapłańskiej i wiedzy zdobytej dzięki samokształceniu kardynał August Hlond mianował go w 1927 roku ojcem duchownym seminarium w Gnieźnie. Okazał się doskonałym przewodnikiem sumień przyszłych kapłanów. Wyświęcony na biskupa w sierpniu 1939 roku. Od lipca 1941 roku obozu w Dachau, gdzie jak inni kapłani pracował ponad siły. W dniu 26 tycznia 1943 roku został uśmiercony zastrzykiem
  z Fenolu.
  sobota – wspomnienie błogosławionej Jolanty, zakonnicy. Jolanta, księżna, żyła w XIII wieku, połączyła w swoim życiu cnoty oddanej żony i matki z życiem zakonnym po śmierci małżonka. Swoją postawą wywierała wielki wpływ na otoczenie. W życie domowe wprowadzała klimat ładu, spokoju, szczerej pobożności i miłości. Chętnie opiekowała się biednymi i chorymi. Po śmierci męża ze swoją siostrą, św. Kingą wstąpiła do klasztoru Klarysek w Stary Sączu, a następnie przeniosła się do Gniezna. Tam oddała się życiu modlitwy i pokuty i umarła w opinii świętości w 1298 roku.
 4. Zapraszamy do udziału w dwudniowej XXIV Pielgrzymce Świętych Gór. Pielgrzymka wyrusza o godzinie 12.00 z Góry Chełmskiej. Trasa to tylko 40 km. Więcej szczegółów na plakacie i na stronie kskoszalin.pl .
 5. W sobotę w naszym Sanktuarium Maryjnym w Skarzatuszu odbędzie się jubileuszowy X Dzień Dziecka. Szczególnie zaproszone są dzieci. Rodzice zadbajcie o swoje dzieci, niech spotkają się z Patronką naszej diecezji.
 6. Dzisiaj odbywają się wybory do Europarlamentu. Każdy głos się liczy, bo decydujemy, czy nasza Ojczyzna będzie suwerenna, czy kierowana przez urzędników europejskich.
 7. Na drogę świadczenia o tym, że jesteśmy chrześcijanami, przyjmijmy błogosławieństwo Trójjedynego Boga.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

 SZCZECINEK , DNIA 09 CZERWCA 2024 ROKU .

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *