Ogłoszenai duszpasterskie

Ogłoszenai duszpasterskie

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE NA XII  NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ  .

 1. W czasie wakacji i urlopów nie zapominajmy o świętowaniu Dnia Pańskiego. Niech na trasach wakacyjnych wędrówek nie zabraknie świątyń. Tam na spotkanie z nami czeka Zbawiciel – Jezus Chrystus. Pamiętajmy, aby nasze zachowanie w czasie ich zwiedzania było nacechowane należną czcią dla Pana Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie. Weźmy sobie do serca, że w świątyni obowiązuje strój godny, a nie swobodny.
 2. Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. Niech to ewangeliczne błogosławieństwo z Kazania na Górze, towarzyszy nam na ostatnie nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, które zostaną  odprawione dzisiaj o godzinie 18.15, a w dni powszednie po Eucharystii sprawowanej o godzinie 19.00.
 3. Dzisiaj jest możliwość nabycia i lektury naszego Gościa Niedzielnego, w którym między innymi, przeczytamy o najnowszym dokumencie Komisji Nauki Wiary KEP „O właściwym rozumieniu chrześcijańskiej religijności”. Episkopat wyjaśnia w nim, czym jest zdrowa religijność, i wskazuje przyczyny, które ją wykrzywiają i zagrażają naszej wierze.
 4. Jutro przeżywać będziemy uroczystość Narodzenia świętego Jana Chrzciciela. Był synem kapłana Zachariasza i Elżbiety, która wcześniej nie mogła mieć dzieci. Przyszedł na świat zaledwie sześć miesięcy przed narodzeniem Jezusa. Celem jego życia było przygotowanie drogi na przyjście Zbawiciela.
 5. W sobotę przeżywać będziemy uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła. Pierwszego papieża i apostoła narodów, jak zwykło się o nich mówić. Piotr był skromnym rybakiem z Galilei, Paweł natomiast prześladowcą pierwszej wspólnoty Kościoła. Pan Bóg powołał obu i wyznaczył im nowe zadania: głosić Ewangelię, dobrą nowinę o zbawieniu całemu światu.
 6. Ponadto w tym tygodniu patronować nam będzie:
  – wtorek – wspomnienie błogosławionej Doroty z Mątów. Jest ona jedną z tych, która znalazła bramę ciasną i wąską, ale prowadzącą do życia. Pomimo trudu niełatwego życia w małżeństwie swoją heroiczną cierpliwością i łagodnością doprowadziła do przemiany i nawrócenia męża. W czasie epidemii przeżyła śmierć ośmiorga dzieci. Po śmierci męża oddała się całkowicie Panu Bogu i jako wdowa, prosząc o zamurowanie jej celi przy katedrze w Kwidzynie, resztę życia spędziła w surowej pokucie
  i modlitwie, doświadczając daru stygmatów. Zmarła w opinii świętości, a jej kult szybko się rozszerzał. Modlący się w jej krypcie pielgrzymi doznawali wielu łask i uzdrowień.
  – środa – wspomnienie Zygmunta Gorazdowskiego, prezbitera. Urodził się w 1845 roku. Od dzieciństwa chorował na nieuleczalną wówczas gruźlicę. Podjął studia prawnicze na uniwersytecie we Lwowie, ale je przerwał, by wstąpić do seminarium lwowskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1871 roku. Od początku pracy kapłańskiej wydawał wiele dzieł katechetyczno- religijnych, w tym katechizm dla dzieci. W 1877 roku rozpoczął pracę duszpasterską we Lwowie. Był inicjatorem wielu dzieł chrześcijańskiego miłosierdzia. Do ich prowadzenia, powołał w 1884 roku Zgromadzenie Sióstr św. Józefa. Zmarł w opinii świętości w 1920 roku. Pozostał w pamięci jako lwowski „apostoł Bożego miłosierdzia”, zwany „Ojcem ubogich” i „Księdzem dziadów”.
  – czwartek – wspomnienie NMP Nieustającej Pomocy. Jako duchowe dzieci Maryi czujemy się bezpieczni pod Jej nieustającą opieką. Kościół, oddany MB Nieustającej Pomocy, pragnie uwielbiać Boga za dar Matki, Wspomożycielki i Pośredniczki wszelkich łask. Otaczajmy modlitwą naszych pasterzy, osoby życia konsekrowanego, wszystkich wiernych.
  – piątek – wspomnienie świętego Ireneusza, biskupa i męczennika. Był uczniem Polikarpa, a ten uczniem Jana apostoła. Został biskupem Lyonu. To jemu zawdzięczamy pojęcie Tradycji i sukcesji apostolskiej oraz opracowania pocztu papieży. Poniósł śmierć męczeńską w 202 roku.
 7. W przyszłą niedzielę po Mszach świętych będziemy mieli okazję wsparcia ofiarami składanymi do skarbony rodzin w ogarniętym działaniami wojennymi syryjskiego miasta Aleppo.
 8. Dzisiaj przypada Dzień Ojca. Modlitwą obejmijmy wszystkich ojców, by godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki
  w codziennych staraniach o własne rodziny. Dla ojców powołanych do wieczności, którzy nas wyprzedzili w pielgrzymce wiary, wypraszajmy miłosierdzie Boże.
 9. Wczoraj na naszym cmentarzu pożegnaliśmy świętej pamięci Janinę Bańka, która mieszkała przy ulicy Wierzbowej. W jej intencji: wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj jej świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 10. Chrystus zostawił nam obietnicę Ducha Świętego. W wolności serca i pełniąc dobre uczynki dla naszych bliźnich, zapragnijmy wyrwać się z sideł nieuporządkowanych pożądań, abyśmy otrzymali obiecane dary i skorzystali z nich.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  23 CZERWCA 2024  ROKU  .

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *