Ogłoszenia duszpasterskie
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XV NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ .
1. …Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół… ta prawda naszej wiary jakże staje się aktualna w obecnym czasie gdy przeżywanym okres wakacji i urlopów. Możemy zobaczyć jak nasz Kościół jest różnorodny i różnobarwny, ale wszędzie dawajmy świadectwo naszej przynależności do Jezusa Chrystusa, który jest naszym Panem i Bogiem.
2. Zachęcam do nabycia i lektury naszego Gościa Niedzielnego, w którym między innymi, wyjaśniamy, czym zajmują się jałmużnicy i na czym polega ich posługa.
3. Zapraszam do uczestnictwa w naszych cotygodniowych nabożeństwach:
– wtorek – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
– czwartek – osobista adoracja Najświętszego Sakramentu
– piątek – Koronka do Miłosierdzia Bożego
4. Ponadto w liturgii Kościoła w tym tygodniu przeżywać będziemy:
– poniedziałek – wspomnienie świętego Bonawentury, biskupa i doktora. Żył w XIII wieku. Franciszkanin, wybitny teolog
i kaznodzieja. Wnet odkryto i doceniono jego talenty, bo zyskał uznanie konfratrów i na dworze papieskim. Jako przełożony generalny franciszkanów przez swoje roztropne zarządzania zyskał u historyków zakonu przydomek drugiego „Ojca Zakonu”. O jego świętości świadczy również fakt, że potrafił łączyć życie niezmiernie czynne i publiczne z głębokim życiem wewnętrznym. Pozostawił wybitne naukowe traktaty teologiczne oraz piękne utwory poetyckie ku czci Męki Pańskiej.
– wtorek – wspomnienie NMP z Góry Karmel. Ten dzień jest jednym z głównych świąt zakonu karmelitów, ponieważ w pobliżu groty proroka Eliasza na górze Karmel trzeba upatrywać początki tego zakonu – Zakonu Braci NMP z Góry Karmel. Zakonnicy szerzą cześć Matki Bożej przez propagowanie noszenia Jej szkaplerza jako znaku oddania się pod Jej szczególną opiekę. Maryja zawsze wskazuje swojego Syna i prowadzi do Niego.
– czwartek – wspomnienie świętego Szymona z Lipnicy, prezbitera. Żył w XV wieku. Po ukończeniu Akademii Krakowskiej wstąpił do zakonu franciszkanów, gdzie przyjął święcenia prezbiteratu. Był niezwykle ceniony przez współbraci i mimo młodego wieku powierzono jemu ważne zakonne funkcje. W życiu zakonnym odznaczał się surowością i wielką czcią do Najświętszego Sakramentu. Umarł w 1482 roku, posługując chorym podczas zarazy, która panowała w Krakowie. Po śmieci otoczono go wielką czcią,
a gromadzone wota przy jego grobie świadczyły o łaskach, które zostały wyproszone przez jego wstawiennictwo.
– sobota – wspomnienie błogosławionego Czesława, prezbitera. Żył na przełomie XII i XIII wieku. Zachwycił się postacią świętego Dominika, którego spotkał w Rzymie i wstąpił do założonego przez niego zakonu. Przyczynił się do rozwoju zakonu w Polsce
i Czechach, jako założyciel wielu domów i pierwszy prowincjał zgromadzenia na naszych ziemiach. Wpłynął na poziom życia religijnego na Śląsku i we Wrocławiu, ale także odegrał aktywną rolę podczas najazdu Mongołów.
5. Za dwa tygodnie wyruszy z naszego sanktuarium maryjnego w Skrzatuszu po raz 42 Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pielgrzymka wyrusza 1 sierpnia ze Skrzatusza, a 13 sierpnia kończy pokłonem Pani Jasnogórskiej. Zapisy i wszelkie informacje na stronie internetowej: pielgrzymkikoszalin.pl.
6. Napełnieni wszelkim błogosławieństwem duchowym i łaską Bożą idźmy i dajmy świadectwo, że Bóg wciąż działa wśród swego ludu, a Jego królestwo jest wśród nas.
Ks. Marek Kowalewski, proboszcz
SZCZECINEK , DNIA 14 LIPCA 2024 ROKU .
MODLITWA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA Z ASYŻU
O Panie uczyń nas narzędziami Twego Pokoju,
abyśmy miłość sieli tam, gdzie panuje nienawiść:
wybaczenie tam, gdzie panuje krzywda;
jedność tam, gdzie panuje rozpacz;
światło tam gdzie panuje mrok;
radość tam gdzie panuje smutek.
Spraw, abyśmy mogli nie tyle szukać zrozumienia, co innych rozumieć;
nie tyle szukać miłości, co kochać;
albowiem dając – otrzymujemy,
wybaczając – zyskujemy przebaczenie,
a umierając, rodzimy się do wiecznego życia.