Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XVII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ .

1.     Na progu maryjnego miesiąca sierpnia łączymy się duchowo i modlitewnie z pielgrzymującymi na Jasną Górę. Wspólnie wierni tradycji naszych przodków, zanośmy do Matki Bożej Jasnogórskiej nasze sprawy narodowe, rodzinne i osobiste.

2.     Dzisiaj, jak w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, po wszystkich Mszach Świętych ofiarą składaną do skarbony mamy okazję wsparcia mieszkańców ogarniętego nieustannymi działaniami wojennymi syryjskiego Aleppo.

3. W czwartek, 1 września, przypada 80 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, najkrótszego zrywu Polaków, bo trwające zaledwie 63 dni, ale najkrwawszego, gdyż oddało życie od 150 do 200 tysięcy naszych rodaków. Pamiętajmy o tych, którzy oddali swoje życie w walce o wolną stolicę i Polskę – zwłaszcza harcerzach i bohaterskiej polskiej młodzieży, a dla żyjących powstańców prośmy o błogosławieństwo i dar jak najdłuższego życia. W ten dzień w godzinę „W” – 17.00, gdy w naszej Ojczyźnie zawyją syreny i rozkołyszą się dzwony naszych świątyń zatrzymajmy się na chwilę, by oddać cześć tym, którzy oddali życie na ołtarzu Ojczyzny.

4.     Sierpień jest miesiącem wielkich wydarzeń patriotycznych: „Cud nad Wisłą” w 1920 roku; Powstanie Warszawskie w 1944 roku
i wielki zryw narodowy i powstanie Solidarności w 1980 roku – to tylko niektóre z ważnych wydarzeń w historii Polski, które miały miejsce w sierpniu. Szczególnie w tym miesiącu pamiętajmy o naszej ojczyźnie i polecajmy ją w gorącej modlitwie.

5.     W miesiącu sierpniu Episkopat Polski wzywa do dobrowolnej abstynencji od wszelkich napojów alkoholowych w intencji trzeźwości polskiego narodu.

6.     Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” omawiamy kolejną rocznicę wybuchu powstania warszawskiego przez pryzmat postaci świętych i błogosławionych, którzy brali w nim udział. Było aż siedem takich osób, co dowodzi, że świętość rodzi się często
w nieludzkich czasach.

7.     W liturgii Kościoła w tym tygodniu przypadać będzie:
– poniedziałek – wspomnienie świętych Marty, Marii i Łazarza. W jednym z kazań św. Bernarda z Clairvaux, kreśląc obraz człowieka doskonałego, wskazuje na posługi: zarządu (działania), kontemplacji (modlitwy) i pokuty. Przypisuje je trójcy przyjaciół Pana: „Maria pobożnie i wzniośle myślała o swoim Bogu, Marta z dobrocią i miłosierdziem – o bliźnim, Łazarz żałośnie i pokornie –
o sobie samym. Gdy wzywamy ich orędownictwa, pragniemy się doskonalić w tych posługach oraz ustawić je we właściwej hierarchii i proporcji.
– środa – wspomnienie świętego Ignacego z Loyoli, prezbitera. Żył w latach 1491-1556. Nie zawsze szukał woli Boga w swoim życiu, ale kiedy spotkał Go osobiście, przylgnął do Niego i nabrał przekonania, że bez Niego życie nie ma sensu. Zaraża nas gorliwością o zbawienie, i to nie tylko swoje, ale i innych. On chce wszystko czynić „na większą chwałę Bożą”. Zachęca nas, aby Bogu ofiarować wszystko.
– czwartek – wspomnienie świętego Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła. Urodził się 27 września 1696 roku
w Marinelli, zmarł 1 sierpnia 1787 roku, mając 90 lat. Lata swojej młodości poświęcił studiom prawniczym, jednak jego marzeniem było życie zakonne. W 1727 roku został kapłanem, a w 1732 roku założył zakon ojców redemptorystów, którego charyzmatem jest praca wśród najbardziej opuszczonych i zaniedbanych.
– piątek – wspomnienie błogosławionego Augustyna Czartoryskiego, prezbitera. Pochodził z arystokratycznej rodziny. Jako najstarszy syn miał odziedziczył tytuł księcia i ogromny majątek. Jednak Bóg wybrał go dla siebie. Kiedy miał 25 lat, spotkał się
z księdzem Janem Bosko i od tej chwili zaczęła dojrzewać w nim decyzja o wstąpieniu do salezjanów. Musiał pokonać opory własnego ojca i salezjanów, którzy obawiali się przyjąć księcia. Jednak trwał przy swoim powołaniu. W 1888 roku złożył śluby zakonne. Odznaczał się gorliwością w wypełnianiu zobowiązań wynikających ze ślubów. Jest szczególnym przykładem pójścia za głosem powołania.

8.     W tym tygodniu przypadać będzie pierwszy czwartek i piątek oraz pierwsza sobota miesiąca:
– czwartek – dzień szczególnej modlitwy w intencji świętych i gorliwych powołań kapłańskich i zakonnych, zwłaszcza z naszej parafii
– piątek – od godziny 8.30 odwiedziny chorych z Komunią świętą, a podczas Eucharystii naszą modlitwą ogarniemy wszystkich chorych i cierpiących  w naszej wspólnocie
– sobota – dzień poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi.

9.     W sobotę ulicami naszego miasta przejdzie kolejny męski różaniec. Tradycyjnie wymarsz o godzinie 14.00 spod kościoła mariackiego, który zakończy sprawowana Eucharystia.

10.  Liturgię przyszłej niedzieli rozpoczniemy wspólnym śpiewem Godzinek ku czci NMP o godzinie 8.30.

11.  W naszej diecezji działa Bursa Caritas dla młodzieży męskiej uczęszczającej do szczecineckich szkół średnich. Jest to miejsce, w którym młodzi ludzie otrzymują nie tylko nocleg i pełne wyżywienie, ale także opiekę, wychowanie, wsparcie w rozwoju, dobry domowy klimat, gdzie żyjemy według wartości zgodnych z naszą wiarą. Rekrutacja odbywa się drogą internetową www.bursa.szczecinek.caritas.pl, a wszelkie informacje można uzyskać pod telefonem 518 961 005.

12.  Doświadczyliśmy po raz kolejny cudu rozmnożenia chleba, nakarmiliśmy się Chlebem Aniołów. Teraz niech to w nas owocuje przez nasze prawdziwe chrześcijańskie życie, przez okazywane sobie wzajemnie miłość, dobroć i życzliwość.

 Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  28 LIPCA  2024  ROKU  .

APEL NA SIERPIEŃ – MIESIĄC ABSTYNENCJI 2024

  Jezus, głosząc Dobrą Nowinę o zbawieniu, litował się nad cierpiącymi ludźmi, zaradzał ich potrzebom fizycznym i duchowym. Jednak świadkowie cudownych wydarzeń nie zawsze potrafili właściwie odczytać Jego misję. Dostrzegamy to w Ewangelii o cudownym rozmnożeniu chleba (J 6,1-15). Ona uczy nas, że chociaż pokarm jest ważny dla ciała, to jednak nie on decyduje o szczęściu człowieka. Tylko w Jezusie Chrystusie, Chlebie Żywym, możemy znaleźć spełnienie swoich potrzeb i pragnień. Tylko On jest źródłem prawdziwej wolności, która pozwala pięknie żyć dla Boga, dla siebie i bliźnich. Naśladując Chrystusa, który jest tak bardzo wrażliwy na ludzką niedolę, otwartym sercem przyjmijmy zaproszenie do przeżycia sierpnia jako miesiąca dobrowolnej abstynencji od alkoholu. Niech będzie to świadectwem naszej wewnętrznej wolności, jak również wyrazem troski o dobro wspólne.

„Trzeźwość polską racją stanu”

            W tym roku sierpniowej inicjatywie przyświecają słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, że „trzeźwość jest polską racją stanu”. Ten wielki apostoł trzeźwości z mocą podkreślał, że społeczna klęska nietrzeźwości powoduje rozkład moralny narodu, a to uderza „w naszą wierność Bogu, Chrystusowi, Ewangelii i Kościołowi”. Nauczanie bł. Prymasa Tysiąclecia na temat konieczności troski o trzeźwość narodu, a także przykład jego abstynenckiego życia, to dla nas współczesnych Polaków wielkie wyzwanie. Pragniemy podążać jego śladami, a także śladami innych wielkich mężów stanu, patriotów, którzy usilnie dążyli do tego, aby naród był wewnętrznie wolny i niepodległy.

Uzależnienia problemem polskiego społeczeństwa

Nasze społeczeństwo zmaga się z poważnymi problemami, których źródłem są  uzależnienia. Alkoholizm, nikotynizm, narkomania, hazard, pornografia, uzależnienie od Internetu – to niektóre z długiej listy zniewoleń, jakich doświadczają Polacy, w tym wielu ludzi młodych. Nadal jednak największym, najgroźniejszym problemem jest nadużywanie alkoholu. Z bólem stwierdzamy, że jego spożycie stale rośnie. Badania od lat pokazują, że szkodliwe używanie alkoholu dotyczy prawie 20 proc. Polaków. Ta ogromna liczba nietrzeźwych rodaków niszczy swoje zdrowie fizyczne, psychiczne i duchowe. Powoduje wiele tragedii przede wszystkim
w życiu rodzin. Skutkiem są rozbite małżeństwa, niewyobrażalne cierpienia bliskich, zwłaszcza dzieci, poważne choroby, groźne przestępstwa. Konsekwencją nadużywania alkoholu są także straty ekonomiczne i społeczne, jakie wszyscy ponosimy.

 

Wciąż trudnym do rozwiązania problemem jest destrukcyjna świadomość społeczna odnośnie alkoholu. Wielu Polaków twierdzi, że powinien on być tani, łatwo dostępny  i reklamowany. Wielu nie wyobraża sobie życia bez alkoholu. Z badania rynku wynika, że w ubiegłym roku największy udział w wydatkach spożywczych Polaków miał alkohol. To wielki narodowy dramat, bo przecież jest on niebezpiecznym środkiem psychoaktywnym, który łatwo uzależnia i prowadzi do innych zniewoleń.

Rodzina i Kościół na straży trzeźwości narodu

Bycie trzeźwym to nie tylko obowiązek każdego człowieka, ale także wielka wartość, o którą nieustannie musimy się troszczyć. Zdajemy sobie sprawę, że tylko rodziny silne wiarą, miłością i trzeźwością mogą dać odpór pladze uzależnień, które potęgują się we współczesnym świecie. Praktykowanie dobrowolnej abstynencji już w okresie narzeczeństwa to wspaniałe przygotowanie do odpowiedzialnego pełnienia roli małżonków i rodziców. Trzeźwi ojcowie, trzeźwe matki i inni dorośli członkowie rodziny są niezastąpionym przykładem wolności wewnętrznej dla dzieci. Oni uczą je, że fundamentem budowy wspólnego, szczęśliwego życia jest prawdziwa miłość, odpowiedzialność i trzeźwość.

Kościół od wieków wspiera trzeźwość Polaków prowadząc ich do Chrystusa, Nauczyciela i Dawcy prawdziwej wolności. Niezwykle cenny jest przykład  abstynenckiego życia tak wielu osób duchownych i wiernych świeckich. Tworzą oni tak potrzebną kulturę trzeźwości. Z wdzięcznością wspominamy osobę sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego i 45. rocznicę proklamowania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Ten abstynencki ruch odgrywa ważną rolę w dziele troski o trzeźwość narodu. Na szczególne podkreślenie zasługują także działania związane z propagowaniem i realizacją Narodowego Programu Trzeźwości, powstałego w 2018 roku z inicjatywy Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Trzeźwości.

Odpowiedzialność państwa i samorządu za trzeźwość narodu

Obowiązek tworzenia środowiska sprzyjającego trzeźwości spoczywa także na instytucjach państwowych i samorządowych. Warunkiem spełnienia tego obowiązku jest dobre prawo i konsekwentne egzekwowanie jego zapisów. Władze państwowe i samorządowe muszą wspierać te działania społeczne, które propagują postawy abstynenckie i trzeźwościowe. Muszą bezwzględnie chronić dzieci i młodzież przed rozpijaniem, przed demoralizacją,a osoby walczące o odzyskanie trzeźwości wspierać w koniecznej abstynencji. Prosimy władze o podjęcie działań zmniejszających dostępność fizyczną i ekonomiczną alkoholu, a także o doprowadzenie do zakazu jego reklamy, według zaleceń współczesnej nauki. Ważnym krokiem w tym procesie byłby zakaz sprzedaży nocnej alkoholu oraz całkowity zakaz jego sprzedaży na stacjach paliw.

 

Apelujemy o wzmożenie działań ponad podziałami politycznymi na rzecz promocji trzeźwego stylu życia. Wszyscy Polacy powinni pamiętać, że „Trzeźwość jest polską racją stanu”.

            Dar sierpniowej abstynencji

W duchu odpowiedzialności za swoje życie, za szczęście bliskich i pomyślność naszej Ojczyzny podejmijmy decyzję o sierpniowej abstynencji. Niech ten czas będzie sprawdzianem naszej wolności wewnętrznej i okazją do przywrócenia właściwej hierarchii wartości. Jeśli alkohol jest dla nas czymś ważnym, bez czego nie wyobrażamy sobie życia, musimy to zmienić. Właśnie sierpień – miesiąc abstynencji jest dobrą okazją, aby postawić na trzeźwe życie. Pamiętajmy, że dobrowolny post od alkoholu jest również szczególnym wsparciem dla osób, które walczą o swoją trzeźwość. Naszą modlitwą otoczmy osoby zniewolone nałogami i ich cierpiących bliskich.

            Zachęcając wszystkich ludzi dobrej woli do bycia ambasadorami trzeźwości w swoim środowisku, dziękuję szczególnie tym, którzy na co dzień ofiarnie angażują się w to błogosławione dla Ojczyzny i Kościoła dzieło. Wszystkim z serca błogosławię!

Bp Tadeusz Bronakowski
Przewodniczący Zespołu KEP
ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *