Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XIX NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ .

1.     Po Mszy Świętej zachęcam do nabycia i lektury naszego Gościa Niedzielnego, w którym dzisiaj  szczególnie polecamy rozmowę z Przemysławem Babiarzem o pozasportowych aspektach olimpiady i jego wierze; reportaż o obchodach ku czci patrona Norwegii, a wakacyjnym cyklu o nieznanym w Polsce sanktuarium maryjnym w Andorze.
2.     W czwartek uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która w polskiej tradycji nazywana jest także świętem Matki Bożej Zielnej. Ta nazwa pochodzi od przynoszonych i błogosławionych na Mszach Świętych w tym dniu ziół, kłosów
i kwiatów oraz dożynkowych wieńców. Zwyczaj ten jest w Kościele już od IX wieku. Dojrzałe owoce, kwiaty i zboże są symbolem dojrzałości Maryi i pełni łaski, jakimi obdarzył Ją Bóg. Błogosławiąc, prosimy Boga, aby przyniesione zboża, kwiaty, kłosy
i owoce służyły dobru człowieka i zwierząt.
W tym dniu Msze Święte zostaną odprawione jak w niedzielę, to jest: 9.00, 11.00 i 19.00.
3.     Chcąc podkreślić radość jaką niesie ze sobą świętowanie Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz święta narodowego, a także w związku z rodzinnym charakterem wypoczynkowym tzw. „długiego weekendu”, kierując się dobrem duchowym wiernych, ksiądz biskup ordynariusz udziela wszystkim wiernym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i osobom przebywającym na terenie diecezji dyspensy od obowiązku zachowania w piątek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych
i charakteru pokutnego tego dnia, z zachowaniem wszystkich pozostałych przepisów prawa. Korzystających z dyspensy zachęcamy do modlitwy w intencjach Ojca Świętego Franciszka i praktykowania uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia bądź innych czynów pokutnych.

4.     Ponadto w kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu przeżywać będziemy:
– poniedziałek – wspomnienie świętej Klary, dziewicy. Benedykt XVI powiedział o niej: „Jej świadectwo pokazuje nam, jak wiele cały Kościół zawdzięcza takim jak ona, kobietą odważnym i bogatym w wiarę, którą potrafią dać decydujący impuls do odnowy Kościoła”. Św. Klara żyła w XIII wieku, jednak jej duchowość jest aktualna także dziś. Patrząc na nią praktykujmy – tak jak ona – pokorę, pokutę, pobożność i miłość. Wtedy i my będziemy przemieniać świat mocą Ewangelii.
– środa – wspomnienie świętego Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika. Jako młodzieniec postanowił wstąpić do franciszkanów konwentualnych i tego dokonał. Był wielkim czcicielem NMP. Aby szerzyć Jej kult, zbudował prężny ośrodek
w Niepokalanowie, wydawał czasopisma i podróżował. Dotarł aż do Japonii. Zginął w Auschwitz. Zdecydował się oddać życie, aby ocalić innego więźnia. Skazany na śmierć głodową przetrwał dwa tygodnie. Hitlerowcy dobili go zastrzykiem fenolu.
– piątek – wspomnienie świętego Rocha. Żył w XV wieku. Jest przedstawiany z kijem pielgrzymim i psem, który liże jego rany. Można go określić jako „wiecznego pielgrzyma, bowiem jego życie było pielgrzymką do Rzymu i z powrotem do rodzinnej Francji. Pielgrzymowanie wielokrotnie przerywał, by pomagać spotykanym ludziom, zwłaszcza dotkniętym przez epidemię dżumy. Wzięty za szpiega na granicy Francji, zmarł w więzieniu po okrutnych torturach.
– sobota – wspomnienie świętego Jacka, prezbitera. Jest pierwszym polskim dominikaninem, żyjącym na przełomie XII i XIII wieku. Ten niestrudzony misjonarz kilkadziesiąt lat swojego życia spędził na wędrówkach apostolskich, przemierzając Polskę a także Ruś i Prusy. Założył wiele klasztorów dominikańskich, które przez długie wieki pozostawały centrami ewangelizacyjnej i misyjnej działalności zakonu kaznodziejów. Jako wybitny mówca docierał do ludzkich serc, kładąc nacisk między innymi na konieczność spowiedzi indywidualnej, jako drogi uświęcenia i budowania bliskiej relacji z Chrystusem.

 5.     Jeszcze przez dwa tygodnie gdy Najświętsza Ofiara sprawowana jest o godzinie 19.00. Bowiem od 01 września Eucharystia w dni powszednie będzie o godzinie 18.00, a w niedziele i święta o godzinie 9.00,  11.00 i 17.00.

6.     Zapraszam do uczestnictwa w naszych cotygodniowych nabożeństwach:
– wtorek – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
– czwartek – od godziny 18.30 osobista adoracja Najświętszego Sakramentu
– piątek – po Mszy Świętej Koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji pokoju na świecie.

 7.     W środę na naszym cmentarzu pożegnaliśmy świętej pamięci Mariusza Piotrowicza, który mieszkał przy ulicy Bukowej.
W jego intencji: wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

 8.     W słowie Bożym i w Komunii świętej doświadczamy obecności żywego Boga. On z miłości zstępuje ku nam, aby zjednoczyć nas w jedną rodzinę, we wspólnotę miłości w Jezusie. Nie zapominajmy o tym darze Bożym.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz 

SZCZECINEK  ,  DNIA  11  SIERPNIA  2024  ROKU .

 KOMUNIKAT BISKUPA DIECEZJALNEGO ZBIGNIEWA ZIELIŃSKIEGO
ZAPRASZAJĄCY NA DIECEZJALNĄ PIELGRZYMKĘ RODZIN
I DIECEZJALNY ODPUST W SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ TRZYKROĆ PRZEDZIWNEJ
NA GÓRZE CHEŁMSKIEJ W KOSZALINIE

Drodzy Diecezjanie, Siostry i Bracia! Drogie Rodziny!

Już dziś pragnę Was zaprosić na doroczne spotkanie rodzin naszej diecezji na Górze Chełmskiej w Koszalinie, które odbędzie się 15 sierpnia pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

      Papież Franciszek w adhortacji Amoris Laetitia podkreśla wzajemne oddziaływanie na siebie Kościoła i rodziny: „Kościół jest dobrem dla rodziny, rodzina jest dobrem dla Kościoła” (AL 87). Małżonkowie, rodziny, osoby duchowne i konsekrowane, osoby samotne i starsze – wszyscy razem, ale na różne sposoby, włączamy się w budowę tej wspólnoty – Domowego Kościoła. Chcemy być dla siebie pomocą, wsparciem i inspiracją.

     Diecezjalna pielgrzymka rodzin jest właściwym miejscem, żeby nie tylko sobie to uświadomić, ale także poprzez wspólną modlitwę, spotkania i świadectwo wiary umacniać więzi z naszymi najbliższymi. Zapraszam, zwłaszcza małżeństwa i rodziny oraz wszystkich, którym na sercu leży sprawa rodzin, na Górę Chełmską, do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. W uroczystość Wniebowzięcia NMP będziemy wspólnie modlić się w intencji naszych rodzin, a także za naszą Ojczyznę w rocznicę Cudu nad Wisłą.

    Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin rozpocznie się o godz. 10:30 modlitwą różańcową, natomiast o godz. 12:00 odprawiona zostanie uroczysta Eucharystia z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. Po Eucharystii wspólne świętowanie – piknik rodzinny. „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” to hasło, które towarzyszy nam w tym roku w Kościele, dlatego ważnym punktem naszego spotkania będą świadectwa małżonków jak dziś w małżeństwie i rodzinie można stawać się Kościołem.

    Na trud pielgrzymowania i radosne spotkanie na Górze Chełmskiej z serca błogosławię!

+ Zbigniew Zieliński
Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *