Ogłoszenia

Ogłoszenia

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE  NA XXV  NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ  .

1.     Dzisiaj po Mszach Świętych we wszystkich kościołach i kaplicach w naszej Ojczyźnie odbywa się zbiórka ofiar na pomoc dotkniętych tragedią powodzi na południu naszego kraju. Taką ofiarę możemy złożyć do skarbony przy głównym wejściu do naszej świątyni.

2.     Zachęcam do nabycia i lektury naszego katolickiego tygodnika – Gość Niedzielny, a w nim obszerny raport o sytuacji na terenach boleśnie doświadczonych skutkami powodzi i o tym, jak pomóc poszkodowanym ludziom, a także stanowisko Zgromadzenia Księży Sercanów w sprawie księdza Michała Olszewskiego, które przedstawia rzecznik Prowincji Polskiej ksiądz doktor Włodzimierz Płatek.

3.     Dzisiaj po Mszy Świętej sprawowanej o godzinie 11.00 spotkanie z rodzicami i dziećmi klas trzecich, które pragną przystąpić do Pierwszej Komunii świętej.

4.     Zapraszam do uczestnictwa w naszych nabożeństwach w ciągu tygodnia:
– wtorek – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
– czwartek – adoracja Najświętszego Sakramentu
– piątek – Koronka do Miłosierdzia Bożego.

5.     W tym tygodniu odbędą się spotkania duszpasterskie:
– wtorek – o godzinie 16.30 uczniowie klasy III
– środa – o godzinie 16.30 uczniowie klasy IV i V
– czwartek – o godzinie 16.30 uczniowie klasy VI i VII
– piątek – o godzinie 19.00 uczniowie klasy VIII i starszych, którzy pragną przygotować się i przystąpić do sakramentu bierzmowania.

6.     W liturgii Kościoła świętego w tym tygodniu przypadać będzie:
– poniedziałek – wspomnienie świętego Pio z Pietrelciny, prezbitera. Włoski kapucyn, mistyk, stygmatyk, żyjący w 1887 – 1968. Jego duchowy profil określa posłuszeństwo Kościołowi, oddany surowej pokucie, gorliwy w modlitwie, wrażliwy na potrzeby chorych, pełne oddanie posłudze jednania ludzi z Bogiem e sakramencie pokuty. Dzięki swej duchowej postawie stał się narzędziem w rękach Chrystusa, który wielu pobudził do nawrócenia i gorliwego praktykowania chrześcijańskiej wiary.
– środa – wspomnienie błogosławionego Władysława z Gielniowa, prezbitera. Żył

w XV wieku. To nie tylko pobożny zakonnik, wspaniały kaznodzieja, piewca imienia Jezus oraz nabożeństwa ku czci męki Pańskiej i Matki Bożej, to także jeden z „ojców” języka polskiego. Swoje kazania wygłaszał po polsku i w tym języku układał pobożne pieśni, ucząc ich polskiego ludu (był jednym z pierwszych, który wprowadził język polski do kościołów). Do dzisiaj śpiewamy pieśni, których jest autorem, a niektórzy przypisują jemu autorstwo polskiego przekładu Godzinek ku czci NMP.
– czwartek – wspomnienie świętych męczenników Kosmy i Damiana. Na temat ich życia nie ma żadnych wiarygodnych dokumentów, to jednak zapisali się w historii Kościoła jako wierni i niezłomni w wierze chrześcijanie. Prawdopodobnie byli bliźniakami i pochodzili z Arabii. Zafascynowani sztuką lekarską swoje zainteresowanie medycyną kontynuowali w Syrii, w Cylicji w Azji Mniejszej. Odznaczali się niezwykłym oddaniem chorym i potrzebującym, a zwłaszcza ubogim, od których nie pobierali opłat.
W swoim życiu realizowali słowa Pana Jezusa: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”. Zginęli śmiercią męczeńską około 300 roku podczas prześladowań za czasów cesarza Dioklecjana.
– piątek – wspomnienie świętego Wincentego a Paulo, prezbitera. Żył na przełomie XVI i XVII wieku. Zasłynął jako opiekun sierot i ubogich, pionier misji ludowych oraz założyciel zgromadzenia księży misjonarzy i sióstr miłosierdzia. Ponadto powołał do istnienia wiele stowarzyszeń osób świeckich, które pod jego kierunkiem starały się zaradzić wielorakim potrzebom społecznym. Troszczył się również o rozwój życia duchowego kapłanów, zakładał seminaria duchowne i wspomagał zarówno duchownych, jak i świeckich
w osiągnięciu właściwej danemu stanowi formacji. Papież Leon XIII ogłosił Wincentego patronem dzieł miłosierdzia na całym świecie.

– sobota – wspomnienie świętego Wacława, męczennika. Był królem Czech, synem Wratysława. Urodził się ok. 907 r. Jako władca był pobożnym, życzliwy wobec wszystkich, dbał o ubogich. Pracował nad umocnieniem chrześcijańskiej wiary w kraju. Jednakże brat jego Bolesław planował go zabić. W 929 r. dokonał tego czynu przez zamachowców, gdy Wacław był w drodze do kościoła. Król, umierając w drzwiach kościoła, wypowiedział słowa: „W ręce Twoje, Panie, oddaję ducha mego”. Od razu uznano go za męczennika.

7.     W sobotę o godzinie 19.00 w parafii mariackiej rozpocznie się Wieczór Uwielbienia.

 8.     Za dziesięć dni, w przyszły piątek, 04 października,  nasza wspólnota przeżywać będzie Odpust Parafialny, bowiem w tym dniu świat i my oddamy cześć Świętemu Franciszkowi z Asyżu. Centralnym punktem tego dnia będzie Eucharystia odpustowa sprawowana o godzinie 18.00, a po niej nasze wspólne spotkanie przy ognisku.
Święty Franciszek z Asyżu to jeden z najbardziej rozpoznawalnych świętych na świecie. Żył w XIII wieku, w czasach kryzysu Kościoła. Przez swoje radykalne pójście za Chrystusem stał się znakiem czasu dla sobie współczesnych. Osobisty przykład świętości, apostolska gorliwość, życie pokutne i głęboka modlitwa cechowały Biedaczynę z Asyżu. Szczególnie głęboko rozważał mękę Pana Jezusa. Jego umiłowanie Chrystusa cierpiącego na krzyżu sprawiło, że na rękach, nogach i boku otrzymał stygmaty, czyli znamiona męki. Został ogłoszony świętym zaledwie dwa lata po swojej śmierci.

9.     Wewnętrzne uporządkowanie i dojrzałość są darem Boga, ale także owocem osobistego wysiłku. Niech Bóg, który zawsze widzi przed nami perspektywy rozwoju, błogosławi nam w trudzie codziennej pracy nad sobą. 

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz 

SZCZECINEK , DNIA  22  WRZEŚNIA 2024 ROKU.

XIII DNI KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ W SZCZECINKU ( X-XI 2024)

Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”
1.    Muzeum Regionalne w Szczecinku, Otwarcie wystawy pt.: „POZA SZLAKIEM. KOŚCIOŁY ZIEMI SZCZECINECKIEJ CZ.
II.
 Czwartek, 10.10.2024 godz. 17:00
2.    Muzeum Regionalne w Szczecinku,  Otwarcie wystawy pt.: Podeptana godność.  I nazywali to wojskiem polskim. Wojskowe oddziały internowania 1982-1983”.  Czwartek, 17.10.2024 godz. 17:00.
3.    Kino Wolność w Szczecinku:
13.10.2024 godzina 13:00 „Wandea. Zwycięstwo albo śmierć” (2D napisy)
20.10.2024 godzina 13:00 „Maryja. Matka ludzkości” (2D napisy)
27.10.2024 godzina 13:00 „Powołany 2”
Cena biletu: 12 zł
Partner: SAPiK
4.    Parafia Narodzenia NMP:  Msza św. o kanonizacje bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w 40 rocznicę jego uprowadzenia i śmierci – sobota, 19.10.2024 –godz. 9:00. złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową.
5.     Warsztaty Muzyki Liturgicznej. Prowadzący: Piotr Pałka, Paweł Bębenek. Miejsce warsztatów: Parafia Narodzenia NMP w Szczecinku.
Termin: 08-10 listopada 2023 r.. Kontakt, zapisy: tel. 667953802,
mail: 
exordiumchor@gmail.com; strona FB: https://www.facebook.com/exordiumszczecinek

Na zakończenie warsztatów zostanie odprawiona Msza Święta i będzie można wziąć udział w Uwielbieniu w kościele pw. Narodzenia NMP w Szczecinku.
Partner: parafia Narodzenia NMP i stowarzyszenie Exordium
Patronat honorowy XIII DNI KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ W SZCZECINKU objął  J. E. Ks. Bp Zbigniew Zieliński, ordynariusz diecezji Koszalińsko- Kołobrzeskiej

Organizator:
Katolickie Stowarzyszenie  „Civitas Christiana”  Oddział  w Szczecinku
W imieniu organizatorów i partnerów serdecznie zapraszamy,

Opr. dr  Andrzej Soch

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *