Ogłoszenia duszpasterskie
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XXXII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ .
- Dzisiaj cały Kościół katolicki na świecie przeżywa już XVI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, a szczególnie w tym roku SOLIDARNI Z ZIEMIĄ ŚWIĘTĄ.
Ponadto warto wiedzieć, że:
– w 62 krajach łamana jest wolność religijna,
– w 26 krajach chrześcijanie doświadczają krwawych prześladowań (to 51 % ludności świata),
– 40,3 miliona ludzi rocznie staje się ofiarami handlu ludźmi
– więcej na www. wp.org.
- Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” rozmowa na temat szokującego raportu przygotowanego przez organizację Open Doors o prześladowaniach chrześcijan na świecie.
- Jutro, 11 listopada, przeżywać będziemy po raz 106 NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI. Zapraszamy na Mszę Świętą o godzinie 11.00 sprawowanej w intencji naszej Ojczyzny – Polski. Przybądźmy na nią ubrani w barwach narodowych. Na ten dzień niechaj nasze domy, samochody i stroje, zdobi polska, biało-czerwona flaga narodowa. Po Eucharystii zapraszamy na wspólne ognisko, przy którym będziemy śpiewać pieśni legionowe i patriotyczne. Zachęcamy do współorganizacji tego spotkania poprzez przyniesienie tradycyjnej polskiej potrawy lub ciasta, aby w miłej atmosferze przeżyć ten szczególny dzień.
4. W liturgii Kościoła świętego w tym tygodniu przeżywać będziemy :
– poniedziałek – wspomnienie świętego Marcina z Tours, biskupa. Urodził się około roku 316 w Panonii na Węgrzech. Podobnie jak jego ojciec był rzymskim legionistą. Legendy hagiograficzne podają, że u bram miasta Amiens Marcin napotkał półnagiego żebraka i oddał mu połowę swego płaszcza. Następnej nocy ukazał się jemu Chrystus ubrany w jego płaszcz. Pod wpływem tego wydarzenia nawrócił się i przyjął chrzest, a po pewnym czasie opuścił wojsko. Zamieszkał z kilkoma towarzyszami w pustelni w okolicach miasta Tours. W 371 roku został wybrany przez kapłanów i wiernych na biskupa Tours. Jako biskup miał zawsze stawać w obronie niewinnych i niesłusznie oskarżonych, a bliźnim miał okazywać wyrozumiałość i miłosierdzie. Zmarł 8 listopada 397 roku, a jego pogrzeb miał miejsce w dniu 11 listopada.
– wtorek – wspomnienie świętego Jozafata, biskupa i męczennika. Urodził się około 1580 roku. Pochodził z Włodzimierza Wołyńskiego. W 1604 roku wstąpił do zakonu bazylianów, wspólnoty obrządku greckokatolickiego. Otrzymał tam imię Jozafat. W 1609 roku przyjął święcenia kapłańskie. Był przełożonym klasztoru Bazylianów w Wilnie. W 1617 roku został mianowany arcybiskupem Połocka. Otaczał opieką chorych i ubogich, zachęcał do częstego przyjmowania Komunii świętej. Był gorliwym zwolennikiem i propagatorem jedności wiernych obrządku wschodniego z Kościołem katolickim. Stał się ofiarą podziału chrześcijan. Został zamordowany w Witebsku, 12 listopada 1623 roku. Jego ciło wrzucono do Dźwiny. Męczeńska śmierć Jozafata poruszyła wielu, do świadomości wierzących dotarła boląca rana podziałów i brak jedności wśród chrześcijan. Został beatyfikowany już w 1643 roku, a w 1667 roku kanonizowany.
– środa – wspomnienie świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski. Żyli w X wieku. Żyli w pustelni w Międzyrzeczu, blisko ujścia Obry do Warty. Benedykt i Jan, włoscy benedyktyni, byli misjonarzami. Dołączyli do nich Polacy: Mateusz, Izaak i Krystyn. Napadnięci w środku nocy modlili się za rabusiów, gdy ci brutalnie pozbawili ich życia. W 1004 roku zostali wyniesieni na ołtarze jako wyznawcy Chrystusa.
– czwartek – wspomnienie błogosławionej Marii Luizy Merkert, dziewicy. Urodziła się w 1817 roku i żyła w Nysie. Doświadczona śmiercią rodziców, a także dość ubogim życiem, złożyła śluby bezwzględnego niesienia pomocy potrzebującym i chorym. Z czasem założyła Zgromadzenie Sióstr Świętej Elżbiety. Utworzyła wiele domów zakonnych i szpitali. Zmarła w 1872 roku w opinii świętości. Swoim życiem naśladowała Chrystusa, który rozdał się cały dla potrzebujących.
– piątek – wspomnienie świętego Alberta Wielkiego, biskupa i doktora Kościoła. „Mało wiedzy oddala od Boga, wiele do Boga przybliża” – to jego motto życiowe. Żył w XIII wieku. Działał na terenie dzisiejszych Niemiec, Francji i Włoch. W swoim nauczaniu umiał dobrze godzić rozum i wiarę. Był mistrzem świętego Tomasza z Akwinu.
– sobota – wspomnienie świętej Gertrudy, dziewicy. Urodziła się w Turyngii w 1256 roku. Osiągnęła głębokie zjednoczenie z Bogiem przez studium nauk humanistycznych i filozofii oraz przez oddanie modlitwie i kontemplacji.
- Zapraszamy do udziału w adoracji Najświętszego Sakramentu w czwartek od godziny 17.30.
- Pragnę wyrazić wielkie podziękowanie wszystkim, którzy pomogli w uporządkowaniu terenu i plebanii na czas wizytacji biskupiej, a przede wszystkim za wspaniałe spotkania i atmosferę w relacji w ordynariuszem naszej diecezji, księdzem biskupem Zbigniewem Zielińskim.
- Słowo Jezusa do uczonych w Piśmie oraz o ubogiej wdowie jest cały czas bardzo aktualne. Każdego dnia naszymi decyzjami opowiadamy się za jedną bądź drugą postawą.
Ks. Marek Kowalewski, proboszcz
SZCZECINEK , DNIA 10 LISTOPADA 2024 ROKU.
MODLITWA ZA KOŚCIÓŁ PRZEŚLADOWANY
Boże, poprzez tajemnicze zrządzenie
Twej miłości,
pozwoliłeś swemu Kościołowi
uczestniczyć w cierpieniu Twego Syna,
wzmocnij nasze Siostry i Braci,
którzy z powodu swej wiary
są prześladowani.
Obdarz ich swoją mocą i wytrwałością,
aby w każdym ucisku
pokładali w Tobie całą swą ufność,
a w cierpieniu wiernie świadczyli o Tobie.
Podaruj im radość z uczestnictwa
w ofierze Chrystusa
i obdarz pewnością, że ich imiona
są zapisane w Księdze Życia.
Daj im siłę do naśladowania Chrystusa,
która wesprze ich w dźwiganiu Krzyża
a w utrapieniu ustrzeże ich chrześcijańską wiarę.
Przez Chrystusa, Pana naszego.
Amen.