Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE  NA I  NIEDZIELĘ  ADWENTU  2024  ROKU  .

1.     Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, którego mottem przewodnim dla wszystkich ludzi wierzących na świecie są słowa: „PIELGRZYMI NADZIEI”.

2.     Wkroczyliśmy w okres Adwentu, czasu oczekiwania na przyjście naszego Zbawiciela. Do 16 grudnia będziemy rozważać zapowiedź paruzji, eschatologicznego przyjścia Jezusa Chrystusa na końcu czasów. Natomiast od 17 grudnia będziemy przygotowywać się do Bożego Narodzenia.

3.     Najpiękniejszym wzorem adwentowego oczekiwania na przyjście Pana jest Maryja. Starajmy się naśladować Jej bezgraniczne zawierzenie oraz oddanie Panu Bogu i ludziom. Wyrazem tego niech będzie nasz udział w rekolekcjach, roratach i dniach skupienia. Niech nie zabraknie dobrowolnych umartwień, zwłaszcza powstrzymania się od udziału w hucznych zabawach.

4.     Od jutra w dni powszednie Adwentu rozpoczniemy MSZE ŚWIĘTE RORATNIE ku czci Najświętszej Maryi Panny, które będą odprawiane o godzinie 6.00.

5.     W tym tygodniu przypadać będzie pierwszy czwartek i piątek oraz pierwsza sobota miesiąca:
– czwartek – dzień, w który modlimy się w intencji świętych i gorliwych powołań kapłańskich i zakonnych, szczególnie z  naszej parafii
– piątek – od godziny 8.30 odwiedziny chorych z Komunią świętą
– sobota – dzień poświęcenia się Niepokalanemu Sercu NMP.

6.     W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu przeżywać będziemy:
– poniedziałek – wspomnienie Rafała Chylińskiego, prezbitera. Urodził się w 1694 w Wysoczce. Melchior był wychowywany przez matkę. Już jako dziecko wyróżniał się pobożnością i miłosierdziem wobec biednych. Kształcił się w szkole jezuitów w  Poznaniu, następnie zaciągnął się do wojska, gdzie osiągnął stopień oficera. W 1715 roku opuścił szeregi wojskowe i wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Krakowie. W 1717 roku przyjął święcenia kapłańskie. Był cenionym spowiednikiem, kaznodzieją oraz opiekunem cierpiących i ubogich. Przedwczesna choroba i śmierć przerwały jego życie. Zmarł w opinii świętości 02 grudnia 1741 roku, mając tylko 47 lat. Św. Jan Paweł II beatyfikował go w Warszawie 9 czerwca 1991 roku.
– wtorek – wspomnienie świętego Franciszka Ksawerego, prezbitera. Hiszpański jezuita. W czasie studiów w Paryżu poznał świętych Piotra Fabera oraz Ignacego Loyolę. Motywowany miłością do Chrystusa i rozprzestrzeniającą się reformacją, wstąpił do nowej rodziny zakonnej – Towarzystwa Jezusowego. Na prośbę króla Portugalii, zaopatrzony w mandat legata papieskiego, został wysłany na misję do Indii. Dzięki swojemu zaangażowaniu w ewangelizację nowo odkrytego kontynentu zyskał miano apostoła Indii. Zmarł 3 grudnia 1552 roku Jest głównym patronem misji katolickich i przypomina nam o potrzebie wspierania ich modlitwą i ofiarą.
– środa – wspomnienie świętej Barbary, dziewicy i męczennicy. Pozostała wierna Chrystusowi aż do męczeńskiej śmierci. Żyła na przełomie III i IV wieku. Odznaczała się niezwykłą urodą i inteligencją. Należała do bogatej i sytuowanej rodziny, która niestety nie podzielała jej wiary, a nawet stała się przyczyną jej śmierci. Miłość do Boga pozwoliła jej znieść zadawane przez oprawców tortury. Przed śmiercią, którą poniosła w skalnej grocie, Pan Bóg wysłał do niej anioła, aby mogła przyjąć Komunię św. Od wieków pod jej opiekę uciekają się ci, którym zagraża nagła i niespodziewana śmierć, w tym górnicy i hutnicy.
– piątek – wspomnienie świętego Mikołaja, biskupa. Żył na przełomie III i IV wieku. Pochodził z Patras. Od młodości wyróżniał się pobożnością, dobrocią serca i wrażliwością na potrzeby innych. Kiedy został biskupem Mytry, okazał się gorliwym i oddanym pasterzem, dbającym o potrzeby materialne swojego ludu. Został uwięziony w czasie prześladowania, jakie wybuchło za cesarza Dioklecjana i Maksymiliana. Uwolnił go dopiero edykt mediolański w 313 roku. Biskup Mikołaj uczestniczył także w pierwszym soborze powszechnym w Nicei w 325 roku, na którym potępiono błędy Ariusza, kwestionującego równość i jedność Osób Trójcy Świętej.
– sobota – wspomnienie świętego Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła. Żył w IV wieku w Mediolanie. Gruntownie wykształcony, uważany za człowieka na wskroś uczciwego i sprawiedliwego, został wybrany na biskupa tego miasta. W niełatwych sporach z heretykami bronił prawdy o prawdziwym bóstwie i człowieczeństwie Jezusa Chrystusa. Swoją mądrością i bezkompromisową postawą pociągał wielu ludzi, wśród których znalazł się św. Augustyn.

7.     W sobotę o godzinie 14.00 spod kościoła mariackiego przejdzie Męski Różaniec, który zakończy się Eucharystią.

8.     Spójrz na Mnie” – pod takim wezwaniem w sobotę od godziny 19.00 rozpocznie się
w kościele mariackim Adwentowe Czuwanie Młodzieży, które jest kontynuacją skrzatuskich spotkań z księdzem biskupem.

9.     W przyszłą niedzielę zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej, która rozpoczyna się o godzinie 10.30, jak i nastąpi zmiana tajemnic różańcowych, a podczas Mszy Świętej o godzinie 11.00 dzieciom komunijnym zostaną poświęcone medaliki.

10.  Za tydzień, w niedzielę, przeżywać będziemy uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Pan Bóg wybrał Ją spośród niewiast i zachował Ją od wszelkiego grzechu, także pierworodnego. Czysta i nieskalana Dziewica została Matką Syna Bożego. „Serce Maryi zwrócone jest całkowicie ku wypełnianiu woli Bożej. Dlatego Najświętsza Panna jest wzorem chrześcijańskiego oczekiwania i nadziei” – pisał święty Jan Paweł II.

11.  Za tydzień, w II Niedzielę Adwentu, przeżywać będziemy dzień modlitw w intencji Kościoła na Wschodzie, ale także będzie możliwość wsparcia i pomocy materialnej. Dlatego w całej naszej Ojczyźnie odbywać się będzie zbiórka do puszek na rzecz Funduszu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

12.  Za tydzień, w drugą niedzielę miesiąca, ofiary składane na tacę, w czasie wszystkich Mszy Świętych przeznaczone zostaną na utrzymanie naszej świątyni, a w tym czasie szczególnie na opłatę ogrzewania.

13.  Składam serdeczne „Bóg zapłać” ze złożone ubiegłej niedzieli ofiary na rzecz wsparcia syryjskich rodzin zamieszkałych w Aleppo oraz ofiar wojny w palestyńskiej Gazie. Ofiary w wysokości 625 złotych zostały przekazane na konto Caritas Polska.

14.  Tradycyjnie po świętach Bożego Narodzenia odbywa się kapłańska wizyta duszpasterska – kolęda. Podobnie jak w latach poprzednich kolęda będzie tylko do tych, którzy pragną pobłogosławić swój dom i całą swoją rodzinę poprzez posługę kapłańską
i złożą zgłoszenie by przybyć do ich mieszkania. Takie zgłoszenie można wziąć po Mszy Świętej i złożyć je do 22 grudnia osobiście w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

15.  Od dzisiaj po Mszy Świętej, oprócz Gościa Niedzielnego jest możliwość nabycia, między innymi:
– poświęconych opłatków wigilijnych
– świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom
– sianka na stół wigilijny
– świeczniki bożonarodzeniowe wykonane przez siostrę Barbarę
– zgodnie z decyzją naszej Parafialnej Rady Duszpasterskiej wszelkie ofiary składane zostają przeznaczone na zakup custodium, naczynia liturgicznego do przechowywania Najświętszego Sakramentu w tabernakulum.

16.  „Gdybym mógł porozmawiać z cesarzem, chciałbym go poprosić o wydanie ogólnego rozkazu, aby wszyscy, którzy mogą, porozsypywać pszenicę i zboża na ulicach w Boże Narodzenie, aby w dzień tej uroczystości ptaki miały pod dostatkiem pożywienia” – Święty Franciszek z Asyżu. Zachęcam w tym czasie Adwentu do wsłuchania się w ten głos. Może niech rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami zrobią karmik w domu i do „Zwierzyńca” dla ptaków? Przez Adwent spróbujmy przynosić zboże i karmę dla zwierząt składając koło garażu.

17.  W tym czasie adwentowym nie będą odprawiane rekolekcje. Bowiem w dniach 3 – 5 stycznia 2025 roku naszą parafię nawiedzi kopia cudownej Piety Skrzatuskiej – Matki Bożej Bolesnej. Już 1 stycznia na wszystkich Mszach świętych gościć będziemy kustosza naszego diecezjalnego sanktuarium maryjnego, księdza kanonika Wacława Grądalskiego, który wprowadzi nas w jubileusz 450-lecia Pani Skrzatuskiej w Jej cudownym wizerunku.
Natomiast okazja do Spowiedzi świętej będzie 21 grudnia od godziny 16.00, gdzie z posługą przybędą też inni kapłani.

18.  W czwartek na naszym cmentarzu zakończyła swą ziemską pielgrzymkę świętej pamięci Elżbieta Noczyńska, która mieszkała przy ulicy Bocznej. W jej intencji: wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj jej święci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

19.  Pan Jezus przynagla swoich uczniów, aby dobrze odczytywali znaki, które im daje. Dzięki wskazówką Ducha i umocnieni błogosławieństwem Bożym możemy lepiej przygotować się na spotkanie z naszym Zbawicielem. Czyste serce pomoże nam dostrzec i zrozumieć wszelkie działania Boga. 

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  01 GRUDNIA  2024  ROKU  .

 

MARYJO, DZIEWICO SŁUCHANIA,
TY JESTEŚ MILCZENIEM
W KTÓRYM ROZBRZMIEWA DLA NAS
ODWIECZNE SŁOWO ŻYCIA
POMÓŻ NAM, BYŚMY BYLI SŁUCHACZAMI SŁOWA,
SŁODKĄ I MILCZĄCĄ ZIEMIĄ ADWENT
HYMN PEREGRYNACJI MATKI BOŻEJ BOLESNEJ –
PANI SKRZATUSKIJ

 

Wierna Matko u stóp krzyża!
Patrząc w Twoje dobre oczy
przynosimy nasze troski
i wzywamy Twej pomocy.
Ty unosisz rękę Syna.
Gdy zwątpienia wicher wieje
weź w swe dłonie nasze serca
i podtrzymaj w nich nadzieję.
Spójrz, o Matko, na Twe dzieci,
których miłość jest zraniona.
i jak trzymasz Twego Syna,
tak nas wszystkich weź w ramiona.

 

Ref. O, Matko, niosąca nadzieję
modlitwą ochraniaj nas Twą!
Podtrzymuj, oddalaj zwątpienie
od dzieci Twych, co z całych sił
Kochać Cię chcą.

 

2. Naucz, Matko, stać pod krzyżem,
gdy nie można go zrozumieć.
Pomóż pełnić wolę Pana
gdy cierpienie trudno unieść.
Poranione grzechem świata
twoje dzieci weź w ramiona.
Wzmocnij wiarę, rozpal radość,
niechaj smutku cień pokona.
Ty przyjęłaś nas z miłością
z woli Syna u stóp krzyża.
Niech matczyna Twa modlitwa
do Jezusa nas przybliża.

 

Ref.: O, Matko, niosąca nadzieję
modlitwą ochraniaj nas Twą!
Podtrzymuj, oddalaj zwątpienie
od dzieci Twych, co z całych sił
Kochać Cię chcą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *