Ogłoszenia duszpasterskie
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA DZIEŃ
ŚWIĘTA ŚWIĘTEJ RODZINY NAZARETAŃSKIEJ .
1. Dzisiejsza niedziela, ostatnia niedziela kończącego się roku kalendarzowego 2024, jest jednocześnie świętem Świętej Rodziny Nazaretańskiej: Jezusa, Maryi i Józefa. Jest ona dla nas wzorem i dla naszych rodzin. Pamiętajmy, że zadaniem każdego chrześcijanina jest przede wszystkim troska o własne zbawienie. Dla wszystkich powołanych do życia małżeńskiego i rodzinnego troska ta wyraża się poprzez dobre i przykładne życie w rodzinie i poprzez rodzinę. Prośmy Pana Boga, by w tych niełatwych czasach, przy tylu zagrożeniach i celowych atakach różnorakich wrogów, by nasze rodziny stawały się prawdziwym domowym Kościołem. Pamiętajmy też, że nawet w naszej parafialnej wspólnocie jest wiele rodzin, które potrzebują materialnej pomocy, duchowego wsparcia, wiele rodzin boryka się z codziennymi trudnościami, którym sami nie są w stanie zaradzić.
2. Dzisiaj po Mszach Świętych, jak w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, możemy składając ofiarę do skarbony przy głównym wejściu do naszej świątyni, wesprzeć ofiary wojny w Syrii oraz palestyńskiej Gazie..
3. Ponadto w liturgii Kościoła świętego w oktawie Narodzenia Pańskiego przeżywać będziemy:
– wtorek – wspomnienie świętego Sylwestra I, papieża. Kierował Kościołem przez pierwsze dwadzieścia lat po edykcie mediolańskim wydanym przez cesarza Konstantyna Wielkiego w 313 roku. Dobrze wykorzystał tę wolność dla wspólnoty kościelnej w cesarstwie rzymskim.
– czwartek – wspomnienie świętych Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu, biskupów
i doktorów Kościoła. Żyli w IV wieku. Wielcy nauczyciele chrześcijańskiego Wchodu, którzy bronili czystości wiary przed błędami arianizmu i macedonizmu, którzy udowadniali bóstwo Jezusa Chrystusa i Ducha Świętego. Byli wspaniałymi duszpasterzami i autorami wielu dzieł: pism dogmatyczno-ascetycznych, homilii i kazań, a nawet hymnów i poezji. Jak za życia łączyła ich wielka przyjaźń, tak teraz łączy ich wspomnienie.
– sobota – wspomnienie Najświętszego Imienia Jezus. W świecie biblijnym imię ma szczególne znaczenie. Najczęściej związane jest z misją, którą Pan Bóg zleca człowiekowi. Bóg Ojciec nadał imię swojemu Synowi imię Jezus, które oznacza „Bóg zbawia”. Jednocześnie stanowi określenia Jego misji wśród ludzi.
12. W tym tygodniu Eucharystia będzie sprawowana o godzinie 18.00.
13. W środę zakończymy oktawę świąt Bożego Narodzenia, a jednocześnie będzie to pierwszy dzień nowego roku 2025. Oddamy cześć Świętej Bożej Rodzicielce – Maryi. Msze Święte będą jak zwykle o godzinie 9.00, 11.00 i 17.00.
14. W tym tygodniu przypadać będzie pierwszy czwartek i piątek oraz pierwsza sobota miesiąca;
– czwartek – dzień modlitwy w intencji świętych i gorliwych powołań kapłańskich i zakonnych, szczególnie z naszej parafii, a dla powołanych o wytrwanie w Chrystusowym powołaniu
– piątek – dzień modlitwy w intencji chorych na ciele i duszy; w tym miesiącu nie będzie odwiedzin chorych z Komunią świętą
– sobota – dzień poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi.
15. W sobotę, jak każdą pierwszą, spod kościoła mariackiego, wyruszy kolejny męski różaniec, który zakończy wspólna Eucharystia.
16. Liturgię przyszłej niedzieli rozpocznie wspólny śpiew Godzinek ku czci NMP, który zaczynamy o godzinie 8.30.
17. Za tydzień zostanie podany plan wizyty duszpasterskiej – kolędy w naszej parafii tylko do tych, którzy złożyli zaproszenie kapłana do swojego domu.
18. W piątek Mszą świętą o godzinie 18.00 powitamy w naszej świątyni cudowną Pietę Matki Bożej Bolesnej – Pani Skrzatuskiej, głównej patronki naszej diecezji, Już w środę przybędzie do nas ksiądz Daniel Bubik, posługujący w naszym diecezjalnym sanktuarium, by przez głoszone słowo Boże podczas wszystkich Mszy świętych wprowadzić nas w to niezwykłe wydarzenie w historii naszej parafii. W piątek powitamy Matkę Bolesną o godzinie 18.00, a o 20.30 odbędzie się modlitewne czuwanie przy cudownej Piecie. Dlatego już dzisiaj proszę o napisanie
i przyniesienie naszych osobistych błagań, próśb i dziękczynień, które chcielibyśmy przedstawić Bożej Opatrzności przez wstawiennictwo Maryi. W sobotę nasze maryjne spotkania podczas Eucharystii o godzinie 9.00 i 18.00, a w niedzielę podczas Mszy świętych o godzinie 9.00, 11.00 i 17.00, po której pożegnamy Matkę Bożą w Jej skrzatuskim wizerunku.
19. Jeśli pozwolimy Dzieciątku Jezus narodzić się w naszych sercach, my również – jak betlejemscy pasterze i niebiescy aniołowie – stajemy się zwiastunami miłości Boga. Niech w tym dopomaga nam Boże błogosławieństwo.
ks. Marek Kowalewski, proboszcz
ŚWIĘTO ŚWIĘTEJ RODZINY 2024 ROKU.
PORZĄDEK WIZYTY DUSZPASTERSKIEJ – KOLĘDY
Kolęda – wizyta duszpasterska winna być odwiedzinami kapłana w domach i mieszkaniach swoich parafian, tych którzy czują się związani ze swoją świątynią i wspólnotą parafialną. Podczas tych spotkań niech będą wszyscy domownicy. Niech najpierw zjednoczy nas modlitwa wokół stołu, na którym będzie krzyż, świece, Pismo święte i woda święcona. Dzieci i ucząca się młodzież niech mają przygotowany zeszyt z katechezy bądź zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie. W związku z zaistniałą sytuacją w kraju – przede wszystkim wysoką inflacją – podczas kolędy nie będą przyjmowane jakiekolwiek ofiary, bowiem to nie jest cel wizyty. Jednak jeśli ktoś będzie chciał wesprzeć parafię może to uczynić wpłacając ofiarę na konto parafialne bądź złożyć na tacę.
1. 06.01. – wszyscy mieszkańcy Hospicjum
2. 07.01. – ulica Szarych Szeregów od nru 123 i Obrońców Westerplatte od nru 30
3. 08.01. – ulica Boczna od nru 4 i 7
4. 09.01. – ulica Pilska od nru 30, Łukasiewicza i Klonowa od nru 17
5. 10.01. – ulica Jesionowa od nru18 i Kasztanowa od nru 26
6. 11,01. – ulica Wierzbowa i Sosnowa
7. 13.01. – ulica Dębowa od nru 31 i 30 i Orzechowa od nru 26
8. 14.01. – Brzozowa od nru 25 i od nru 40
9. 15.01. – ulica Bukowa nry parzyste od nru 6
10. 16.01. – ulica Bukowa nry nieparzyste od nru 77
11. 17.01. – ulica Miodowa od nru 14 i ulica Fabryczna od nru 5
12. 18.01. – ulica Czarnobór, Leśna i kolęda uzupełniająca.
Kolęda rozpoczyna się od poniedziałku do piątku o godzinie 16,00, a w sobotę o godzinie 14.00.
List Pasterski Konferencji Episkopatu Polski na Niedzielę Świętej Rodziny
Rodzina miejscem uczenia się nadziei
Drodzy Bracia i Siostry,
Zanim na całym świecie rozpocznie się wielkie odliczanie w sylwestrową noc, a zegary, wybijając północ, obwieszczą początek roku 2025, już dziś – decyzją papieża Franciszka – we wszystkich katedrach i konkatedrach na świecie – otwieramy Rok Święty. Papież pragnie, aby był to dla całego Kościoła czas intensywnego doświadczenia łaski, nadziei i przebaczenia. Dlaczego właśnie to za nimi mamy podążać w tym szczególnym czasie? Przebaczenie – jak pisze papież Franciszek – „nie zmienia przeszłości, nie może zmienić tego, co już się wydarzyło; a mimo to przebaczenie może umożliwić przemianę przyszłości i życie w odmienny sposób, bez urazy, rozgoryczenia i zemsty. Przyszłość oświecona przebaczeniem pozwala na odczytanie przeszłości innymi, bardziej pogodnymi oczami, choć wciąż wyżłobionymi łzami” (Bulla Spes non confundit, 23). Chcemy dziś całemu Kościołowi i światu przypomnieć, że „nadzieja zawieść nie może” (Rz 5, 5).
Wszyscy potrzebujemy małych i większych nadziei, które dzień po dniu podtrzymują nas w drodze. Jednak bez wielkiej nadziei, która musi przewyższać pozostałe, są one niewystarczające. Tą wielką nadzieją może być jedynie Bóg, który ogarnia wszechświat, i który może nam zaproponować i dać to, czego sami nie możemy osiągnąć (Benedykt XVI, Spe salvi, 31). Dlatego raz jeszcze chcemy Was, Bracia i Siostry, dziś – w święto Świętej Rodziny – zachęcić do nieco innego spojrzenia na żłóbek, do zatrzymania się nad codziennością Jezusa, Maryi i Józefa. Do odkrycia, że w Betlejem rodzi się prawdziwy Dawca nadziei.
Kochani młodzi. Nie chcemy traktować Waszych problemów jako błahe. Pragniemy dołożyć wszelkich starań, aby usłyszeć Wasze tęsknoty, pragnienia, dylematy i lęki. Przecież to na Was i na Waszym entuzjazmie opiera się przyszłość, to Wy jesteście teraźniejszością Kościoła. Wspaniale jest widzieć, jak wyzwalacie z siebie energię, na przykład gdy zakasujecie rękawy, angażując się w sytuacjach dramatycznych i trudnościach społecznych. Nie dajcie sobie odebrać nadziei, dotyczącej tego co tu i teraz oraz jutra. Uwierzcie, że nadzieja nie jest matką tchórzliwych, ale źródłem prawdziwej odwagi życia, podejmowania wyzwań, które pozwalają wyjść z poczucia bezradności i zupełnej klęski, która rodzi depresję (Jan Andrzej Kłoczowski OP, Odwaga dobrego życia).
Drodzy rodzice, nieraz niewyspani przez nocne pobudki najmłodszych, może załamani kłótniami z własnymi dziećmi albo odmawiający kolejny różaniec, prosząc o nawrócenie swoich pociech. Niejednokrotnie potrzebujecie usłyszeć i oprzeć Waszą wiarę na fundamencie słowa: „Nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany” (Rz 5, 1-2.5). Wszyscy potrzebujemy na nowo odkryć, że nadzieja rodzi się w istocie z miłości i opiera się na miłości, która wypływa z Serca Jezusa przebitego na krzyżu: „Jeżeli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Jego Syna, to tym bardziej, będąc już pojednani, dostąpimy zbawienia przez Jego życie” (Rz 5, 10).
W sytuacjach przepracowania, lęków, doświadczenia własnej kruchości, problemów ze zdrowiem, troski o przyszłość, z wiarą i odwagą przypominamy, że przez ciemność przebija się światło: odkrywamy, jak ewangelizacja podtrzymywana jest przez moc płynącą z krzyża i zmartwychwstania Chrystusa (Bulla Spes non confundit, 4). Drodzy małżonkowie, czyż znakiem wielkiej nadziei dla świata nie będzie dziś moment odnawiania przez Was przyrzeczeń małżeńskich, gdy przypomnicie światu, że miłość jest większa niż śmierć?! Świat potrzebuje Waszego świadectwa miłości i nadziei, Waszej lekcji mocy sakramentu małżeństwa. W tym, czego doświadczacie, niech umocnieniem będą słowa św. Jana Pawła II: „Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się nadziei może sprzeciwić”. W dzisiejszym drugim czytaniu św. Jan wydaje okrzyk zachwytu nad wielkością miłości, którą obdarzył nas Bóg (por. 1 J 3, 1-2). W Jezusie staliśmy się wszyscy synami i córkami Boga. Może za rzadko i zbyt słabo uświadamiamy sobie naszą godność bycia dziećmi Boga.
Drodzy seniorzy, mający poczucie, że Wasza wiedza i doświadczenie mogłyby uratować najbliższych od popełnienia niejednego błędu. Chcemy w tym Roku Świętym przypomnieć, że jesteście skarbem Kościoła i świata. W sposób szczególny chcemy się zwrócić do dziadków i babć, którzy przekazujecie wiarę i mądrość życiową młodszym pokoleniom. Życzymy, abyście wsparci wdzięcznością dzieci oraz miłością wnuków, które znajdują w Was zakorzenienie, zrozumienie i otuchę, mogli oglądać piękne owoce swojego życia (Bulla Spes non confundit, 14).
Chcemy dziś razem z Wami, drodzy Bracia i Siostry, zawalczyć o teraźniejszość. Jeśli przeszłość jest historią, a przyszłość tajemnicą, to teraźniejszość jest darem. Jezus przychodzi więc do naszej teraźniejszości, do naszego dzisiaj, do tego świata, do naszych problemów i dylematów. Ale nie zapominamy, że On jest też Panem przyszłości. Dlatego lęk o to, co przed nami, chcemy zastąpić nadzieją i zaufaniem. Często brakuje nam takiej odwagi i nadziei. Jedną z konsekwencji tego jest dziś utrata pragnienia przekazywania życia, co ma wiele przyczyn: niepewność jutra, brak gwarancji zatrudnienia i odpowiedniej ochrony socjalnej oraz modele społeczne, w których program dyktuje pogoń za zyskiem, a nie pielęgnowanie relacji, które są fundamentem ludzkiego szczęścia. Misja dzielenia się życiem potrzebuje wsparcia od nas wszystkich, ponieważ pragnienie młodych ludzi rodzenia nowych synów i córek, jako owoc płodności ich małżeńskiej miłości, daje przyszłość każdemu społeczeństwu i jest kwestią nadziei: zależy od nadziei i rodzi nadzieję (Bulla Spes non confundit, 9).
Konieczne jest zatem zwrócenie uwagi na wiele dobra obecnego w świecie, aby nie ulec pokusie przekonania o byciu pokonanym przez zło i przemoc. Prawdziwą szkołą nadziei jest modlitwa (Benedykt XVI, Spe salvi, 32). Ona poszerza nasze serca, przestrzega przed koncentrowaniem na sobie samym, gdyż jest procesem oczyszczenia wewnętrznego, który czyni nas otwartymi na Boga, a przez to otwartymi na ludzi. W takim duchu zachęcamy do regularnej praktyki modlitwy osobistej, małżeńskiej i rodzinnej. W życiu duchowym także potrzeba konkretnych decyzji. Podejmijmy to wyzwanie; niech to będzie codzienna modlitwa w ciszy przez kilka czy kilkanaście minut. Niech rodzice zadbają o to, by codziennie uklęknąć ze swoimi dziećmi, pozwalając im modlić się własnymi słowami. Niech modlitwa od dziś stanie się pobożnym i godnym pochwały zwyczajem, z którego nie będziemy rezygnować.
Niech ten Rok Jubileuszowy będzie czasem wybaczania sobie i innym, ale też proszenia o wybaczenie. Często najbardziej bezwzględni w ocenie jesteśmy wobec siebie i najbliższych. Niech Rok Święty przynagli nas do odkrycia Miłosierdzia Bożego, które nie ma granic. Boga, który niestrudzony czeka na każdego. Zachęcając do otwarcia się na nieskończone miłosierdzie, przypominamy, że odpust jubileuszowy jest przeznaczony w szczególny sposób dla tych, którzy odeszli przed nami, aby mogli otrzymać pełnię miłosierdzia (Bulla Spes non confundit, 22).
Dzisiaj, w święto Świętej Rodziny, jeszcze mocniej chcemy przypomnieć, że jako Kościół tworzymy wspólnotę, w której nikt nie jest sam. U progu nowego roku kalendarzowego, chcemy Wam, Bracia i Siostry, życzyć zaufania i nadziei, jakie miała Święta Rodzina. Idąc za słowami psalmu: „Powierz Panu swoją drogę i zaufaj Mu: On sam będzie działał” (Ps 37, 5), warto zwrócić uwagę, że zarówno Maryja jak i św. Józef, wyjścia z trudnych sytuacji nie szukali na własną rękę. Zaufać Bogu, oznacza także zrobić Mu miejsce, by mógł działać.
Podsumowując mijający czas, bądźmy dla siebie wyrozumiali i doceniajmy dobro, które było naszym udziałem. Witając rok 2025, pamiętajmy, że liczba ta jest odliczana od narodzin Jezusa Chrystusa, Pana ludzkich dziejów i historii świata. Dlatego nie lęk, ale zaufanie i nadzieja niech towarzyszą nam każdego dnia! Dobrej zabawy dla świętujących sylwestra, spokojnej nocy dla witających go w ciszy. Wielkich owoców Roku Jubileuszowego: łaski, nadziei, przebaczenia, a nade wszystko miłości.
Podpisali pasterze Kościoła katolickiego w Polsce
obecni na 399. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski
na Jasnej Górze, 19 listopada 2024 roku