Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

GŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA VI NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ.

 

1.    Z dzisiejszego numeru Gościa Niedzielnego można dowiedzieć się miedzy innymi, :
– o niezwykle ważnym i jednocześnie mało znanym kapłanie – ks. Michale Sopoćce, spowiedniku świętej siostry Faustyny, którego posługa i odwaga przyczyniły się do kultu, który zaowocował na całym świecie;
– z okazji Światowego Dnia Radia o tym, jakie były początki głoszenia Ewangelii na falach eteru i dlatego właśnie to medium wciąż budzi zaufanie oraz zasługuje na naszą troskę;
– dlaczego Polacy są niezadowoleni i to coraz bardziej z naszej służby zdrowia. 

2.    Zapraszam do uczestnictwa w naszych cotygodniowych nabożeństwach:
– wtorek – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
– czwartek – adoracja Najświętszego Sakramentu
– piątek – Koronka do Miłosierdzia Bożego. 

3.    W liturgii Kościoła świętego w tym tygodniu przypadać będzie:
– poniedziałek – wspomnienie siedmiu założycieli Zakonu Serwitów NMP. Łączyła ich ogromna miłość braterska, a po śmierci ich doczesne szczątki spoczęły w jednym grobie. Żyli w XIII wieku. Byli kupcami. Należeli do bractwa maryjnego działającego we Florencji. Pod wpływem doznanych objawień maryjnych zamieszkali w ubogich warunkach na górze Senario, gdzie prowadzili życie pustelnicze. Wokół niech gromadziło się wielu młodych ludzi, co z czasem zaowocowało przekształceniem tej wspólnoty w Zakon Serwitów NMP. Ich charyzmatem jest bycie dla świata szczególnym świadectwem braterskiego życia i służby za przykładem Matki Jezusa.
– piątek – wspomnienie świętego Piotra Damianiego, biskupa i doktora Kościoła. Żył w IX wieku. Pochodził z Rawenny. Wcześnie osierocony był wychowywany przez starsze rodzeństwo. W rodzinnym mieście przyjął święcenia kapłańskie. W 1035 roku wstąpił do kamedułów w Fonte Avellana. Pełnił funkcję przeora, kierownika duchowego, doradców klasztorów. Widząc upadek obyczajów w Kościele, podjął próbę jego reformy. Dzięki przychylności papieży i ówczesnych władców podejmował różne działania naprawcze, przyczynił się do rozwiązania wielu konfliktów. Papież Stefan IX mianował go kardynałem i biskupem Ostii. Zmarł w 1072 roku. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę literacką.

    4. Za tydzień po Mszy Świętej do skarbony przy głównym wejściu do naszej świątyni będziemy mogli złożyć ofiarę na wsparcie osób dotkniętych tragedią  działań wojennych w syryjskim Aleppo oraz ofiar wojny w palestyńskiej Gazie.

5.    Gdy dzisiaj spotkamy ludzi, którzy gardzą Jezusem i Kościołem, wezwijmy Ducha Świętego i dajmy świadectwo wierze. Niech w tym niełatwym dziele umocni nas błogosławieństwo Boże.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK , DNIA 16 LUTEGO 2025 ROKU.

Komunikat Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych
o przeciwdziałaniu podziałom i wrogości

„Niech nie wychodzi z waszych ust żadna mowa szkodliwa, lecz tylko budująca, zależnie od potrzeby, by wyświadczała dobro słuchającym” (Ef 4,29). Zapisane w Piśmie Świętym zobowiązanie jest wezwaniem do odpowiedzialności za słowo, które w dzisiejszych czasach staje się, niestety, niejednokrotnie narzędziem dezinformacji, przemocy słownej, a nawet nienawiści.

Problemy te dostrzegamy także w Polsce. Wzajemna niechęć i wrogość, rozprzestrzenione w sferze medialnej, kulturowej oraz społeczno-politycznej, ranią, dzielą i niszczą nasze wspólnoty: rodzinne, sąsiedzkie, zawodowe, a ostatecznie wspólnotę narodową. Odsłaniają one wzmagający się problem braku szacunku wobec osoby ludzkiej, stworzonej na obraz i podobieństwo Boże. Bez wzajemnego poszanowania i życzliwości nie jest możliwe budowanie życia społecznego opartego na prawdzie, wolności słowa i trosce o dobro wspólne. Przeciwdziałanie nasilającym się antagonizmom i rosnącym podziałom pilnie domaga się zaangażowania wszystkich podmiotów życia publicznego.

Jako rozwiązanie problemu wzrastającej wrogości, wiodącej ku nienawiści, proponuje się ograniczanie swobody wypowiedzi, w szczególności wypowiadania sądów wartościujących, pod pretekstem walki z tzw. „mową nienawiści”. Jest to rozwiązanie pozorne. Ten niejednoznaczny termin prowadzić może, pod fasadą troski o niedyskryminację, do ograniczania wolności słowa i wolności religijnej, które są przecież niezbędne w tworzeniu warunków swobodnej debaty publicznej, w której ludzie wyznający różne religie lub światopoglądy mogą w możliwie pełny i głęboki sposób poszukiwać odpowiedzi na pytania o sens bycia człowiekiem czy zaangażowania w sprawy świata. Ograniczanie tych wolności rodziłoby poważne ryzyko co do tego, że demokratyczne społeczeństwo pozbawione zostanie możliwości spokojnego i racjonalnego przedyskutowania podstawowych problemów etycznych i antropologicznych.

Realną pomocą w przezwyciężeniu wskazanych wyzwań jest nie tyle penalizowanie tzw. „mowy nienawiści”, ile odbudowywanie – opierającej się na szacunku dla godności człowieka i pragnieniu poszukiwania prawdy – kultury dialogu, w której zwraca się szczególną uwagę na odpowiedzialność za wypowiadane słowa. W czasie jednej z pielgrzymek do Ojczyzny zwrócił na to uwagę św. Jan Paweł II: „Jest szczególna odpowiedzialność za słowa, które się wypowiada, bo one mają moc świadectwa: albo świadczą o prawdzie, albo są dla człowieka dobrem, albo też nie świadczą o prawdzie, są jej zaprzeczeniem i wtedy są dla człowieka złem, chociaż mogą być tak podawane, tak preparowane, ażeby robić wrażenie, że są dobrem. To się nazywa manipulacja” (Olsztyn, 6 czerwca 1999 roku). Niech ewangeliczne wezwanie Chrystusa: „miłujecie się wzajemnie, jak Ja was umiłowałem” (J 15,12) staje się dla nas wszystkich zasadą życia osobistego i społecznego.

Bp Marian Florczyk
Przewodniczący Rady KEP ds. Społecznych

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *