Ogłoszenia duszpasterskie
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA NIEDZIELĘ PALMOWĄ .
1. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, wprowadza nas w WIELKI TYDZIEŃ. Jak Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak: że stoimy w tym tłumie, który dzisiaj woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie krzyczał: „Na krzyż z Nim”. Na progu Wielkiego Tygodnia prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli szczery żal z powodu naszych nieprawości po to, by przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, którą ofiaruje nam Chrystus Zmartwychwstały.
2. Ostatnie już w tym roku nabożeństwo wielkopostne Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o Męce Pańskiej zostanie odprawione dzisiaj o godzinie 16.15.
3. Zachęcam do nabycia i lektury Gościa Niedzielnego, w którym idziemy do pustego grobu – od Niedzieli Palmowej, przez blask Wieczernika, mrok nad Golgotą, aż do ciszy Nocy Paschalnej.
4. We wtorek o godzinie 16.30 spotkanie z dziećmi komunijnymi.
5. W środę na 19.00 zapraszam Panie z pomocą w posprzątania kościoła na czas świąt.
6. Okazja do skorzystania z Sakramentu Pojednania i Pokuty – Spowiedzi Świętej jest do środy włącznie. Wykorzystajmy tę okazję, tak by czas świąteczny był czasem, w którym zwycięża Chrystus Zmartwychwstały, a nie trwanie w grzechu.
7. Uczniowie Zespołu Szkół nr 6 imienia Księdza Stanisława Staszica w Szczecinku w ramach projektu „POLA NADZIEI” – podjęli kolejny już raz akcje charytatywną na rzecz naszego hospicjum. Inicjatywa ma na celu uświadomienie lokalnej społeczności, a w szczególności młodzieży szkolnej potrzeby pomagania i dzielenia się z bliźnimi. W ramach projektu zorganizowane będą wielkanocne warsztaty cukiernictwa oraz kwesta na ulicach Szczecinka, podczas której za datki na rzecz hospicjum rozdawane będą wielkanocne „babeczki”, wcześniej upieczone przez uczniów szkoły. Kwesta zaplanowana jest na wtorek i środę .
8. Wczoraj na naszym cmentarzu zakończyła ziemską pielgrzymkę świętej pamięci Maria Zamorowska, która mieszkała w Czarnoborze. W jej intencji: wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj jej świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
9. Przed nami Wielki Tydzień, wielki wydarzeniami, w których dokonało się nasze Zbawienie. Przeżyjmy je jak najpełniej i najgłębiej duchowo.
O B C H O D Y T R I D U U M P A S C H A L N E G O
WIELKI CZWARTEK – w Katedrze Koszalińskiej księża biskupi z kapłanami z naszej diecezji uczestniczyć będą we Mszy Świętej Krzyżma o godzinie 9.00, w czasie której zostaną odnowione przyrzeczenia kapłańskie i zostaną poświęcone oleje do sakramentów świętych: Chrztu, Bierzmowania, Namaszczenia Chorych i Kapłaństwa.
O godzinie 18.00 w naszym kościele zostanie odprawiona Msza Święta Wieczerzy Pańskiej na pamiątkę ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa. Po Mszy Świętej nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i adoracja Pana Jezusa do godziny 21.00.
WIELKI PIĄTEK – W tym dniu obowiązuje nas wszystkich post ścisły, ilościowy i jakościowy, to znaczy, trzy posiłki w ciągu dnia, w tym jeden do syta.. Obowiązuje nas wszystkich powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i abstynencji od wszelkich napojów alkoholowych.
W ciągu dnia nie będzie prowadzona adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy, a kto będzie chciał przybyć na osobistą modlitwę ma taką możliwość, bowiem świątynia nasza otwarta jest od wczesnego poranka do późnego wieczora.
W godzinę śmierci naszego Zbawiciela, czyli o godzinie 15.00, zapraszamy na wspólną modlitwę na Koronce do Miłosierdzia Bożego.
Dzień Wielkiego Piątku to dzień wyciszenia. W tym dniu milkną we wszystkich świątyniach dzwony kościelne, od wieczoru Wielkiego Czwartku do Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego.
Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, w którym Kościół nie sprawuje Mszy Świętej, a w świątyniach sprawowane są nabożeństwa Męki Pańskiej: liturgię słowa Bożego, adorację Krzyża świętego, obrzęd Komunii świętej i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego – rozpoczniemy o godzinie 18.00.
Adoracja Chrystusa Pana w Grobie Pańskim będzie trwała do godziny 21.00.
WIELKA SOBOTA – adoracja Pana Jezusa w Grobie Pańskim będzie tylko w czasie poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. Poświęcenie pokarmów nastąpi o godzinie 11.00, 11.30 i 12.00, a w Czarnoborze przy Krzyżu o godzinie 12.30.. Wraz z pokarmami do poświęcenia przynieśmy puszki z jałmużną postną, którą wzięliśmy do naszych domów na początku Wielkiego Postu.
Msza Święta Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego, najważniejszej Eucharystii w ciągu całego roku, rozpocznie się o godzinie 20.00 od poświęcenia ognia i liturgii światła, odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych i po raz pierwszy po okresie Wielkiego Postu wyśpiewaniem Panu Bogu i całemu światu radosnego ALLELUJA.
NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – niech rozpocznie się w naszych domach wspólnym świątecznym śniadaniem w rodzinnym gronie, gdzie złożymy sobie nawzajem życzenia, dzieląc się poświęconym jajkiem, symbolem nowego życia i poświęconym pokarmem.
Niechaj później zjednoczy nas Zmartwychwstały Pan wokół ołtarza na Mszy Świętej.
W pierwszy dzień świąt Eucharystie o godzinie 11.00 i 17.00. Nie będzie Ofiary Pańskiej sprawowanej o godzinie 9.00.
W drugi dzień świąt Msze Święte zostaną odprawione jak w każdą niedzielę.
Ks. Marek Kowalewski, proboszcz
SZCZECINEK , DNIA 13 KWIETNIA 2025 ROKU .
ZAPROSZENIE BISKUPA ZBIGNIEWA ZIELIŃSKIEGO
ADMINISTRATORA DIECEZJI KOSZALIŃSKO-KOŁOBRZESKIEJ
Drodzy Współbracia w Kapłaństwie,
Osoby Życia Konsekrowanego,
Diecezjanie, Drodzy Siostry i Bracia,
Dziś przeżywaną Niedzielą Męki Pańskiej wkraczamy w Wielki Tydzień przywołujący najważniejsze dla chrześcijaństwa zbawcze wydarzenia. Szczególne znaczenie ma Triduum Sacrum. Msza Wieczerzy Pańskiej, sprawowana w Wielki Czwartek wieczorem, upamiętnia Ostatnią Wieczerzę Jezusa z uczniami, a Wielki Piątek mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu. Wielka Sobota jest dniem, w którym kontemplujemy zstąpienie Chrystusa do Otchłani oraz ukazanie się oczekującym na otwarcie Nieba i zbawienie, przez co Kościołowi udziela się radość z wyswobodzenia sprawiedliwych. Wielka Sobota uobecnia znaczenie Paschy, czyli przejścia ze śmierci do życia, z ciemności do światła, z niewoli ku wolności. Wielka Sobota, podobnie jak Wielki Piątek, jest dniem bez Eucharystii. Jedyną liturgią sprawowaną w tym dniu jest Liturgia Godzin. Dopiero późnym wieczorem uroczyście odprawia się liturgię Wigilii Paschalnej, która jest początkiem obchodów Uroczystości Zmartwychwstania.
W tym kontekście dziejów naszej Diecezji proszę też o ufną modlitwę w intencji wyboru nowego pasterza Kościoła Koszalińsko-Kołobrzeskiego. Niech czas poprzedzający jego przyjście wypełniony będzie modlitwą całej diecezjalnej wspólnoty. Szczególnie proszę o nią księży, a także powierzam tę intencję wspólnotom życia konsekrowanego obecnym w diecezji oraz wszystkim grupom życia apostolskiego. Wspólnie podejmijmy modlitwę o biskupa, który będzie dla nas ojcem, bratem i przewodnikiem. Niech Najświętsza Maryja Panna Bolesna Pani Skrzatuska oraz święci Wojciech i Maksymilian Kolbe w tym czasie szczególnie orędują za nami.
Drodzy Siostry i Bracia, w przeżywanym czasie Wielkiego Tygodnia, wypraszam dla naszej Diecezji i wszystkich, którzy ją stanowią moc Bożego błogosławieństwa.
† Zbigniew ZIELIŃSKI Administrator Koszalińsko-Kołobrzeski
Koszalin, 9 kwietnia A.D. 2025