Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA NIEDZIELĘ DOBREGO PASTERZA .

1.    Dzisiejszą niedzielę przeżywamy w Kościele jako ŚWIATOWY DZIEŃ MODLITW  O POWOŁANIA. Ciągle musimy prosić Jezusa Chrystusa – Dobrego Pasterza, aby nigdy nie zabrakło nowych pracowników w Bożej Winnicy. Musimy modlić się o dobre i liczne powołania kapłańskie i zakonne, o ludzi gotowych pójść przemieniać serca innych, podjąć trudne zadania wobec współczesnego świata. Mając wśród siebie kapłanów, mamy dostęp do niewyczerpanych Bożych łask płynących z sakramentów świętych. Pamiętajmy, że tylko dzięki sercom i dłoniom kapłanów jest możliwe przedłużenie Chrystusowej zbawczej Ofiary podczas Eucharystii oraz rozdawania Bożego miłosierdzia w sakramencie  pokuty i pojednania.

2.    Dzisiaj, w ramach programu „POLA  NADZIEI„ możemy po Mszy świętej wesprzeć ofiarą nasze Hospicjum imienia Świętego Franciszka z Asyżu. Natomiast, jutro, w godzinach 10.00 – 16.00,  młodzi wolontariusze szczecineckich szkół na ulicach naszego miasta, za symbolicznego żonkila, który jest znakiem tej akcji charytatywnej, będą kwestować na potrzeby naszego hospicjum. 

3.    Po Mszy Świętej zachęcam do nabycia i lektury naszego „Gościa Niedzielnego”, w którym dzisiaj między innymi, o tajemnicy konklawe i procedurze wyboru papieża, oraz o tym, przed jakimi wyzwaniami wobec Kościoła i świata stanie Ojciec Święty.

4.    Zapraszam jeszcze dzisiaj na nabożeństwo majowe ku czci NMP, które zostanie odprawione o godzinie 18.15, a w dni powszednie bezpośrednio po Eucharystii celebrowanej o godzinie 19.00.

5.    W środę o godzinie 19.45 spotkanie słuchania słowa Bożego, do którego zachęcał nas rekolekcjonista, ojciec Błażej.

6.    W piątek na naszym cmentarzu zakończył ziemską pielgrzymkę świętej pamięci Zbigniew Kawczyński, który mieszkał przy ulicy Kasztanowej. W jego intencji: wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu święci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

7.    Rozpoczęliśmy dni szczególnej modlitwy o powołania do służby w Kościele. Pamiętajmy codziennie o tej intencji, aby prośba samego Jezusa o robotników na żniwo Pańskie nie ustawała w Jego Kościele.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK , DNIA 11 MAJA 2025 ROKU .

 

Boże, Pasterzu i Władco wszystkich wiernych
wejrzyj łaskawie na swojego sługę, papieża Leona XIV,
którego ustanowiłeś głową Twojego Kościoła.
Obdarz go Duchem mądrości i męstwa,
aby wiernie pełnił powierzoną mu posługę
i prowadził Lud Boży ku zbawieniu.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

  

Stanowisko Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migrantów i Uchodźców 

Kościół od wieków niesie przesłanie Ewangelii, której istotą jest miłość Boga do każdego człowieka oraz nienaruszalna godność osoby ludzkiej. W tym duchu wspiera budowanie wspólnoty opartej na solidarności i szacunku. Spotkanie z uchodźcą czy migrantem, podobnie jak z każdym w potrzebie, jest spotkaniem z Chrystusem – głodnym, spragnionym, obcym, chorym i uwięzionym (por. Mt 25, 35-36; Homilia papieża Franciszka, 15 lutego 2019 r.). Papież Franciszek nauczał, że migranci są „znakiem naszych czasów” i należy ich „przyjąć, chronić, promować i integrować” (Fratelli tutti, 129).

Mądre tworzenie wspólnego domu z uchodźcami i migrantami jest ważnym społecznie zagadnieniem, które z pewnością będzie jednym z kluczowych wyzwań najbliższych dekad. Nie może więc dziwić, że kwestia ta jest poruszana podczas kampanii wyborczej. Rada KEP ds. Migrantów i Uchodźców stanowczo apeluje do wszystkich stron politycznej sceny, aby nie budowano swojego poparcia na kwestii imigrantów.

Dlatego apelujemy o powrót do języka szacunku, prawdy i troski o dobro wspólne – języka, który buduje, a nie dzieli. Niech to będzie język wolny od demagogii i manipulacji. Język szacunku to również przekaz prawdy o wkładzie w gospodarkę, a także nasze życie społeczne i religijne, legalnie przebywających w Polsce obywateli innych państw. Zwracamy się z prośbą do katolickich mediów, środowisk parafialnych i wszystkich nauczających w imieniu Kościoła, aby w duchu odpowiedzialności stawali się promotorami kultury słowa w podejmowaniu tematu migrantów i uchodźców. Promowanie antymigracyjnych narracji jest nie do pogodzenia z tożsamością katolickich mediów.

Sposób, w jaki traktujemy przebywających w Polsce uchodźców i migrantów, jest testem autentyczności naszej chrześcijańskiej postawy. W znajdujących schronienie w naszym kraju uchodźcach z Ukrainy i innych krajów odkrywamy ewangeliczną figurę pobitego i znękanego człowieka, wobec którego mamy obowiązek stać się miłosiernymi Samarytanami. Apelujemy o wzmacnianie wrażliwości serc na ich problemy oraz odrzucanie populistycznych prób antagonizowania Polaków i Ukraińców.

Nie zapominamy także o wyzwaniach związanych z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Kościół w pełni uznaje prawo państwa do ochrony własnych granic. Państwo ma obowiązek troski o bezpieczeństwo swoich obywateli i porządek publiczny, co jest legitymizowaną formą działania na rzecz dobra wspólnego. Jednocześnie jednak, suwerenna władza nie może być pojmowana w oderwaniu od odpowiedzialności za osoby znajdujące się pod jurysdykcją tego państwa, w tym także migrantów i uchodźców przebywających w jego granicach, szczególnie potrzebujących wsparcia. Pomoc ludziom w skrajnej sytuacji egzystencjalnej nigdy nie powinna być stygmatyzowana ani kryminalizowana.

Budowanie relacji z cudzoziemcami musi się opierać o wysiłek integracji. To ona pozwala wszystkim na korzystanie z dobrodziejstw międzykulturowego spotkania. Warunkiem wstępnym integracji jest rzetelna informacja. Każdy ma prawo wiedzieć, przed jakimi wyzwaniami stoimy, na czym ma polegać odpowiedzialność państwa, samorządów, organizacji pozarządowych i każdego obywatela. Brak uczciwości w komunikacji tego zjawiska wywołuje postawy populistyczne, pełne napięć i agresji.

Integracja ma zawsze charakter dwustronny, a punktem wyjścia jest kreowanie ku niej należytych warunków. W tym zakresie popieramy wszelkie działania, które mają na celu wzmocnienie tych procesów i minimalizowanie ryzyka wykluczenia społecznego. Temu służą działające od dawna Centra Integracji Cudzoziemców. Tego rodzaju instytucje są niezwykle potrzebne. Dzięki nim możliwe jest przeciwdziałanie marginalizacji czy gettoizacji przybyszów, pojawianiu się ofiar handlu ludźmi i wyzysku pracowników obcokrajowców. Niepokojące są próby blokowania działalności tych tworzonych od 2017 roku instytucji, mimo ich istotnej roli w nauce języka, poznawaniu prawa i kultury, zdobywaniu pracy oraz budowaniu relacji społecznych. Obawy dotyczące ich działalności opierają się na dezinformacji i lęku, a nie na rzeczywistym zagrożeniu. Misją centrów integracji jest wspieranie procesów umożliwiających migrantom wejście w struktury społeczne i kulturowe kraju przyjmującego. Mają organizować kursy języka polskiego, przygotowywać do rynku pracy, oferować edukację prawną i kulturową, która jest fundamentem pokojowego współistnienia.

Dziękując za pontyfikat papieża Franciszka, niestrudzonego obrońcy uchodźców i migrantów, chciejmy realizować pozostawiony nam przez Niego testament, zawarty w ostatnim jego Orędziu z dnia 20 kwietnia 2025 roku: „Ileż pogardy okazuje się niekiedy najsłabszym, zepchniętym na margines, migrantom! W tym dniu, chciałbym, abyśmy powrócili do żywienia nadziei i do zaufania innym, nawet tym, którzy nie są nam bliscy lub którzy pochodzą z odległych krajów, z obyczajami, stylami życia, ideami, zwyczajami różnymi od tych najbardziej nam znanych, ponieważ wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi!”. W tym duchu odbieramy pierwsze słowa nowo wybranego papieża Leona XIV: „Chcemy być Kościołem synodalnym, Kościołem, który idzie i zawsze szuka pokoju, zawsze szuka miłosierdzia, zawsze szuka bliskości zwłaszcza z tymi, którzy cierpią”.

W Roku Jubileuszowym wzywamy wszystkich ludzi dobrej woli do odważnego opowiedzenia się po stronie Ewangelii. Chrześcijańska postawa wyraża się nie w deklaracjach, lecz w konkretnym działaniu niosącym dobro, nadzieję i miłość – także wobec migrantów.

bp Krzysztof Zadarko
Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migrantów i Uchodźców

Warszawa, 8.05.2025 r.

 

SŁOWO DO DIECEZJI Z OKAZJI WYBORU OJCA ŚWIĘTEGO LEONA XIV
I OBJĘCIA URZĘDU ADMINISTRATORA DIECEZJI KOSZALIŃSKO-KOŁOBRZESKIEJ

Siostry i Bracia w Chrystusie,

      Z wielką radością i wdzięcznością Bogu Wszechmogącemu przyjęliśmy wiadomość o wyborze kard. Roberta Franciszka Prevosta na 267. Papieża Kościoła Rzymskokatolickiego, który przyjął imię Leon XIV.

      Nadzieją na głębokie życie wiarą Kościoła napełniają nas pierwsze słowa nowego Papieża: „Niech pokój będzie z Wami wszystkimi”. Zaprasza on nas do budowania z nim Kościoła w świecie ogarniętym wojnami i niepokojem przez dialog, spotkanie, otwartość, synodalność i miłosierdzie Zbawiciela.

     Dziękując Opatrzności za dar następcy św. Piotra, módlmy się o jedność Kościoła, owocną posługę Leona XIV i naszą żywą obecność we wspólnocie, o „nasze trwanie przed tronem Boga i oddawanie Mu czci we dnie i w nocy” (Ap 7, 15).

     W poniedziałek 5 maja 2025 r. kolegium konsultorów naszej diecezji, w sytuacji braku biskupa diecezjalnego po biskupie Zbigniewie Zielińskim, wybrało mnie do pełnienia urzędu administratora diecezji. Funkcję tę należy pełnić do czasu objęcia władzy przez nowego biskupa diecezji.

     Przyjmując ten urząd pokornie proszę Siostry i Bracia, o modlitwę dziękczynną za posługę abpa Zbigniewa i o błogosławieństwo w jego nowej diecezji. Teraz trwajmy na modlitwie w intencji wyboru nowego biskupa diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

      Liczę na Waszą solidarną modlitwę i współpracę w jedności Kościoła diecezjalnego na czas tymczasowego administrowania diecezją. Proszę też, abyśmy idąc jak owce za Jezusem Dobrym Pasterzem pamiętali o nowych
i potrzebnych powołaniach do kapłaństwa i naszego Seminarium Duchownego w Koszalinie.

     Z wdzięcznością i błogosławieństwem

+ Krzysztof Zadarko
Administrator Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *