Ogłoszenia duszpasterskie
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA NIEDZIELĘ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO
1. Dzisiejszą uroczystością, nazywaną w Polsce, ZIELONYMI ŚWIĄTKAMI, kończy się okres Wielkanocy. Kościół modli się, aby: „Duch Święty dał głębiej zrozumieć tajemnicę Eucharystii i doprowadził do całej prawdy”. On umacnia to co słabe; prostuje to, co błędne; rozgrzewa oziębłe i przynosi błogosławieństwo pokoju. A my, poddając się Jego światłu i Jego ciepłu, jak uczniowie wokół Maryi w Wieczerniku, możemy o tym zaświadczyć w codziennym życiu. Otwórzmy się na Jego działanie i pamiętajmy, że każda Ofiara Pańska jest wciąż dokonującą się Pięćdziesiątnicą.
2. Zapraszam jeszcze dzisiaj na godzinę 18.15 do uczestnictwa w nabożeństwie czerwcowym ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, a w dni powszednie bezpośrednio po Eucharystii sprawowanej o godzinie 19.00.
4. Zachęcam do nabycia i lektury naszego Gościa Niedzielnego, w którym między innymi, ogień miłości, czyli Duch Święty w życiu błogosławionych i świętych; Paraklet, który działa we współpracy z człowiekiem; Polska po wyborach prezydenckich.
5. Jutro przypada drugi dzień Zielonych Świątek, w którym oddajemy cześć NMP, Matce Kościoła. Maryja, która towarzyszyła swemu Synowi podczas Jego ziemskiego życia, od samego początku była także przy rodzącym się Kościele. Była obecna pod krzyżem Chrystusa i była w Wieczerniku w dniu Pięćdziesiątnicy. Jest obecna w Kościele przez cały czas, aż do dzisiaj. Dlatego została nazwana Matką Kościoła. Święto to ustanowił papież Paweł VI, odpowiadając na inicjatywę polskich biskupów.
6. Ponadto w liturgii Kościoła świętego przypadać będziemy :
– wtorek – wspomnienie błogosławionego Bogumiła, biskupa. Syn ziemi wielkopolskiej, jest dla nas okazją do sięgnięcia do źródeł naszej wiary. Żył dwa wieki po przyjęciu przez naszych przodków chrześcijańskiej wiary. Tylko trzy lata był arcybiskupem gnieźnieńskim, ale zapisał się w historii jako „mąż pełen cnót i wiedzy (…) wyróżniający się dobrymi obyczajami, pełen szlachetności umysłu” – jak zapisał Wincenty Kadłubek w swojej Kronice. Zrezygnował z urzędu arcybiskupa i udał się do pustelni, gdzie przeżył 12 lat. Połączył zewnętrzną służbę Kościołowi z życiem pustelniczym i tak stał się dobrym przewodnikiem na drogach wiary.
– środa – wspomnienie świętego Barnaby, apostoła. Pochodził z Cypru i był bliskim współpracownikiem św. Pawła oraz towarzyszem jego misyjnych podróży. Dzieje Apostolskie ukazują go jako „ człowieka dobrego i pełnego Ducha Świętego i wiary”. Cieszył się z rozwoju Kościoła i tą radością dzielił się z innymi. Uczestniczył w Soborze Jerozolimskim, a następnie wrócił na Cypr, gdzie – według tradycji – około 80 roku miał ponieść śmierć męczeńską.
– czwartek – święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Każdy z nas ma udział w Jego kapłaństwie. Kapłani w kapłaństwie hierarchicznym – służebnym wobec wspólnoty Kościoła, a każdy wierzący w kapłaństwie powszechnym przez chrzest święty.
– piątek – wspomnienie świętego Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła. Urodził się 1195 roku w Lizbonie. Odebrał wszechstronne wykształcenie. Zasłynął jako wybitny kaznodzieja i nauczyciel, który przyciągnął do wiary wielu odstępców, a kazanie wygłosił nawet do ryb. Prowadził zażyłe życie z Chrystusem, któremu całkowicie oddał się na służbę. Zmarł 13 czerwca 1231 roku. Przedstawiany jest z Dzieciątkiem Jezus na ramieniu. Jest patronem od zagubionych ludzi i zaginionych rzeczy.
– sobota – wspomnienie błogosławionego Michała Kozala, biskupa i męczennika. Urodził się w 1893 roku w Nowym Folwarku koło Krotoszyna. Był kapłanem, rektorem Prymasowskiego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, a od 1939 roku biskupem pomocniczym diecezji włocławskiej. Po wybuchy II wojny światowej pozostał w diecezji. W listopadzie 1939 roku został aresztowany przez gestapo i osadzony najpierw w więzieniu, a następnie przewieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie 26 stycznia 1943 roku zmarł na tyfus, dobity zastrzykiem. Cztery dni później jego ciało zostało spalone w krematorium.
7. W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ, największej prawdy naszej wiary, że jest jeden Bóg w Trzech Osobach : Ojca, i Syna, i Ducha Świętego.
10. Duch Święty pozwala nam coraz lepiej poznawać Boga i angażować się w sprawy Jego królestwa. Dobre natchnienia uprzedzają nasze czyny, aby łatwiej nam było podjąć trud walki o życie w łasce uświęcającej.
ks. Marek Kowalewski, proboszcz
SZCZECINEK , DNIA 08 CZERWCA 2025 ROKU .