Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE  NA VI  NIEDZIELĘ  WIELKANOCNĄ.

1.       Dziś kolejna, szósta niedziela Wielkanocy. Gromadzimy się na Eucharystii, która jest darem nieskończonej miłości Boga. Możemy ten Wielkanocny Sakrament przyjąć i pozwolić, by przemieniał nas wewnętrznie, czynił coraz bardziej podobnymi do Chrystusa. Wszyscy jesteśmy zaproszeni, by już tu, na ziemi, zacząć wchodzić w świętą rzeczywistość Nieba.

2.       Zapraszam do uczestnictwa w NABOŻEŃSTWCH MAJOWYCH KU CZCI NMP, które dzisiaj zostanie odprawione o godzinie 18.15, a w dni powszednie bezpośrednio po Eucharystii sprawowanej o godzinie 19.00.

3.       Zachęcam do nabycia i lektury naszego Gościa Niedzielnego, w którym o uwolnionych przez białoruskie władze więźniach. Jednak zatrzymanych wciąż pozostaje dwóch księży – katolicki i grekokatolicki. Nie możemy o nich zapomnieć; a także o ministrantach, którzy są ważną częścią każdej parafii. I o tym, jak to się dzieje, że mimo tylu „świeckich” atrakcji ciągle wybierają służbę przy ołtarzu; oraz o obywatelskim projekcie ustawy o obowiązkowej religii lub etyce w szkołach, pod którymi podpisało się ponad milion Polaków. Niestety przed wakacjami ich głos nie zostanie wysłuchany. Na zmianę decyzji może wpłynąć nacisk rodziców.

4.       W liturgii Kościoła w tym tygodniu przypadać będzie:
– poniedziałek – wspomnienie błogosławionych dziewic i męczennic Marii Paschalis Jahn i towarzyszek.  Poniosły śmierć męczeńską q pierwszych miesiącach 1945 roku z rąk żołnierzy radzieckich. Dochowały wierności Bogu, broniąc kobiecej godności i czystości oraz trwając w posłudze miłosierdzia na rzecz potrzebujących. Historie ich życia ukazują nam, jak daleko może posunąć się człowiek, który wykorzystuje swoją siłę i władzę przeciwko drugiemu. Męczeństwo sióstr jest również dowodem zwycięstwa miłości Bożej nad nienawiścią. Siostra Maria Paschalis przed męczeńską śmiercią miała powiedzieć: „ Należę do Chrystusa, On jest moim Oblubieńcem, możecie mnie zastrzelić”. Chwilę później zginęła od strzału w serce. Siostry elżbietanki zostały beatyfikowane 11 czerwca 2022 roku we Wrocławiu.
– wtorek – wspomnienie błogosławionej Juty z Bielczyn. Urodziła się około 1220 roku z Turyngii. Wyszła za mąż, jednak szybko owdowiała. Po śmierci męża majątek rozdała potrzebującym. Związała się ze  wspólnotą beginek, czyli kobiet, które zamieszkiwały i oddawały się opiece nad pielgrzymami, chorymi i potrzebującymi. Około połowy XII wieku przybyła na ziemię chełmińską i zamieszkała ubogim, w pustelni w Bielczanach , położonych niedaleko Chełmży. Juta miała codziennie udawać się do pobliskiej Chełmży, aby tam uczestniczyć we Mszy Świętej, a następnie oddawać się opiece nad chorymi. Źródłem inspiracji duchowej dla Juty była postać świętego Franciszka z Asyżu oraz świętej Elżbiety. Zmarła około 1260 roku w Bielczynach w opinii świętości. Została pochowana w katedrze Świętej Trójcy w Chełmży. Błogosławiona Juta jest patronką dzieł miłosierdzia.
– środa – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Fatimy. Było to w 1917 roku w niewielkiej wsi portugalskiej. Trojgu dzieci: Hiacyncie (6 lat), Franciszkowi (8 lat) oraz Łucji (9 lat) kilka razy ukazała się Matka Boża. Pierwsze objawienie miało miejsce 13 maja. Maryja spotykała się z dziećmi w każdy 13 dzień miesiąca, z wyjątkiem sierpnia, kiedy to zostały aresztowane. Ostatnie objawienie miało miejsce 13 października. Maryja zachęcała dzieci, a przez nie każdego z nas, do modlitwy różańcowej w intencji pokoju na świecie i nawrócenia grzeszników oraz pokuty za dusze cierpiące w czyśćcu.
– czwartek – święto świętego Macieja, apostoła. Był uczniem Chrystusa, który towarzyszył Mistrzowi „od chrztu Janowego aż do dnia, w którym został wzięty do nieba”. Dlatego został przestawiony na miejsce Judasza, zdrajcy, i ostatecznie wybrany na apostoła jako świadek Jezusowego zmartwychwstania.
– piątek – wspomnienie błogosławionej Zofii Maciejowskiej Czeskiej, zakonnicy. Urodziła się w 1584 roku. Pochodziła z rodziny szlacheckiej zamieszkującej ziemię krakowską i sandomierską. W wieku 16 lat wyszła za mąż za Jana Czeskiego, po 6 latach owdowiała. Dalsze życie poświęciła pomocy dziewczętom, często sierotom, pochodzących z rodzin ubogich. W latach 1621 – 1627 zorganizowała dla nich w swoim domu w wykształcenie oraz przygotowanie do dalszego, samodzielnego życia. To dzieło, zwane początkowo Instytutem, już po jej śmierci przyjęło nazwę Zgromadzenia Panien Ofiarowania NMP, potocznie prezentki. Zmarła w Krakowie 1 kwietnia 1650 roku, została pochowana w kościele mariackim. Beatyfikowana w Krakowie 9 czerwca 2013 roku.
— sobota – święto świętego Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, patrona Polski. Ten polski jezuita, pracując pośród chrześcijan, którzy wrócili do Kościoła katolickiego, umacniał ich w prawdzie Chrystusowej nauki i swoje przepowiadanie przypieczętował świadectwem męczeństwa za jedność chrześcijan.  

5.       Od piątku rozpoczniemy NOWENNĘ DO DUCHA ŚWIĘTEGO, poprzez którą będziemy przygotowywać się do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, którą obchodzić będziemy za dwa tygodnie.

6.       Natomiast za tydzień, w siódmą niedzielę Wielkiej Nocy, przeżywać będziemy UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PANA JEZUSA.

7.       Wczoraj na naszym cmentarzu zakończył ziemskie pielgrzymowanie świętej pamięci Henryk Stefanowicz, były nasz organista. W jego intencji: wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

8.       Okres paschalny przypomina nam, że Chrystus Zmartwychwstały nieustannie do nas przychodzi. Poznaliśmy Go w sprawowanej dzisiaj liturgii. Niech błogosławieństwo, które przyjmiemy, dopomoże nam głosić prawdę, że Jezus żyje w każdym z nas.

ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  10  MAJA  2026  ROKU.

Święty Franciszku, nasz bracie, ty, który osiemset lat temu
wyszedłeś na spotkanie siostrze śmierci jako człowiek pełen pokoju,
wstawiaj się za nami u Pana.
Ty, który w krucyfiksie z San Damiano rozpoznałeś prawdziwy pokój,
naucz nas szukać w Nim źródła wszelkiego pojednania
które burzy każdy mur.
Ty, który jako nieuzbrojony przekroczyłeś linie wojny i niezrozumienia,
daj nam odwagę budować mosty tam,
gdzie świat wznosi granice.
W tym czasie targanym konfliktami i podziałami,
wstawiaj się, abyśmy stali się budowniczymi pokoju:
nieuzbrojonymi i rozbrajającymi świadkami pokoju,
który pochodzi od Chrystusa.
Amen.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *