OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE  NA  NIEDZIELĘ  ŚWIĘTEJ  RODZINY

 1. Dzisiejsza niedziela, ostatnia niedziela kończącego się roku kalendarzowego 2020, jest jednocześnie świętem Świętej Rodziny Nazaretańskiej : Jezusa, Maryi
  i Józefa. Jest ona dla nas wzorem i dla naszych rodzin. Pamiętajmy, że zadaniem każdego chrześcijanina jest przede wszystkim troska o własne zbawienie. Dla wszystkich powołanych do życia małżeńskiego i rodzinnego ta troska wyraża się poprzez dobre i przykładne życie w rodzinie  i poprzez rodzinę. Prośmy Pana Boga, by w tych niełatwych czasach, przy tylu zagrożeniach i celowych atakach różnorakich wrogów, by nasze rodziny stawały się prawdziwym domowym Kościołem. Pamiętajmy też, że nawet w naszej parafialnej wspólnocie jest wiele rodzin, które potrzebują materialnej pomocy, duchowego wsparcia, wiele rodzin boryka się z codziennymi trudnościami, którym sami nie są w stanie zaradzić.
 2. Dzisiaj po każdej Eucharystii jest możliwość wsparcia syryjskiej rodziny zamieszkałej w Aleppo. Ofiarę można złożyć do skarbony przy wejściu do naszej świątyni.
 3. W tym tygodniu w dni powszednie Najświętsza Ofiara w naszej świątyni będzie sprawowana o godzinie 18.00, a w sobotę o godzinie 11.30 w hospicyjnej kaplicy pw. Św. Jana Pawła II.
 4. W czwartek, ostatni dzień 2020 roku. Na Mszy Świętej o godzinie 18.00 będziemy wspólnie dziękować za to wszystko co nas spotkało w mijającym roku 2020, ale też prosić Bożą Opatrzność o błogosławieństwo na przyszły, 2020 rok.
 5. W piątek,1 stycznia, w pierwszy dzień Roku Pańskiego 2021, Kościół celebruje liturgiczną uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Powinniśmy stanąć razem 
  z Maryją, prosząc Trójjedynego Boga o błogosławieństwo dla naszych rodzin, dla Ojczyzny i całego świata. Nie wiemy jaki ten rok będzie ani co przyniesie. Ale
  z wielowiekowych doświadczeń naszego narodu wynika, że Matka Boga i nasza Matka, nigdy nas nie zawiodła, zwłaszcza w trudnych momentach. Wpatrujmy się w Nią. Ona nosiła pod swoim Sercem Źródło i Początek naszego życia – Jezusa Chrystusa. Ona od początku trwała przy danym Bogu słowie, wpisując się w Boże dzieło Odkupienia. Prośmy Maryję, by zbawienie ofiarowane każdemu z nas przez Jej Syna nie zostało zmarnowane.
  W Nowy Rok Msze Święte zostaną odprawione jak w każdą niedzielę o godzinie 9.00, 11.00 i 17.00.
 6. W tym tygodniu przypadać będzie pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:
  – piątek – ogarniamy naszą modlitwą wszystkich chorych i cierpiących w naszej parafii. Wyjątkowo w styczniu nie będzie odwiedzin chorych z Komunią św.
  – sobota – powierzamy się Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Pannie.
 7. Okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania – Spowiedzi Świętej
  w naszym kościele jest każdego dnia powszedniego na kwadrans przed Eucharystią.
 8. Liturgię przyszłej niedzieli rozpoczniemy wspólnym śpiewem Godzinek ku czci NMP o godzinie 8.30.
 9. Ponadto w liturgii Kościoła w tym tygodniu przeżywać będziemy:
  – poniedziałek – święto świętych Młodzianków, męczenników. Zostali oni zamordowani na rozkaz Heroda zaślepionego zazdrością z powodu narodzin nowego Króla żydowskiego. Niewinnie zgładzone dzieci, które czcimy, oddały życie za Chrystusa.
  – wtorek – wspomnienie świętego Tomasza Becketa, biskupa i męczennika. Żył
  w XII wieku w Anglii. Nie był trzciną kołyszącą się na wietrze. Za wierność Kościołowi został najpierw wygnany, a w końcu poniósł śmierć męczeńską w 1170 roku.
  – czwartek – wspomnienie świętego Sylwestra, papieża. Kierował Kościołem przez pierwsze dwadzieścia lat po edykcie mediolańskim wydanym przez cesarza Konstantyna Wielkiego w 313 roku. Dobrze wykorzystał tę wolność dla rozwoju wspólnoty kościelnej w cesarstwie rzymskim.
  – sobota – wspomnienie świętych Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła. Byli świadkami Chrystusa żyjącymi w IV wieku. Jednym z owoców przyjaźni tych dwóch świętych były opracowane przez nich zasady życia monastycznego,  z których skorzystali późniejsi twórcy reguł zakonnych. Św. Bazylii prowadził szeroką działalność ewangelizacyjną, troszczył się o piękno liturgii. W sposób szczególny głosił Chrystusa, pełniąc wiele dzieł miłosierdzia. Święty Grzegorz pozostawił po sobie bogate nauczanie teologiczne dotyczące Trójcy Świętej, a zwłaszcza Syna Bożego. On też przyczynił się do obrony tytułu Maryi jako Bożej Rodzicielki. Papież Benedykt XVI powiedział, że byli „pomocnikami Boga, ogrodnikami Bożych roślin i budowniczymi świątyni Bożej, Kościoła”.
 10. Wizyta duszpasterska – kolęda rozpocznie się w naszej parafii po uroczystości Objawienia Pańskiego – Trzech Królach, po 6 stycznia. Jej przebieg i forma zostanie podane w przyszłą niedzielę.
 11. Rodzina jest miejscem objawienia prawdy, że życie człowieka ma sens, kiedy jest darem dla drugiego. Uczmy się przez wyrozumiałość być darem dla naszych bliskich. Niech nas w tym umacnia Boże błogosławieństwo.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK , DNIA 27  GRUDNIA  2020 ROKU .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *