Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XVII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ .

 1. Zachęcam do nabycia i lektury naszego: Gościa Niedzielnego, w którym między innymi, polecamy rozmowę o tym, dlaczego tak trudno głosić Ewangelię młodzieży i jak to – mimo trudności – robić. A w wakacyjnym cyklu opisujemy duchowe i kulturalne smaki Górnego Śląska.
 2. Jutro przypada wspomnienie świętego Krzysztofa, który jest patronem wszystkich kierujących pojazdami mechanicznymi. Po Mszy Świętej sprawowanej o godzinie 19.00 będzie możliwość poświęcenia wszelkich pojazdów. Swoje pojazdy ustawmy na parkingu między kościołem a garażem.
 3. Dzisiaj z inicjatywy Ojca Świętego Franciszka, cały Kościół katolicki na świecie przeżywa Pierwszy Światowy Dzień Dziadków
  i Osób Starszych
  .
 4. Zapraszam do uczestnictwa w naszych cotygodniowych nabożeństwach:
  – wtorek – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
  – czwartek – osobista w ciszy adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie
  – piątek – Koronka do Miłosierdzia Bożego.
 5. W tym tygodniu kalendarz liturgiczny wyznacza nam jeszcze :
  – poniedziałek – święto świętego Jakuba, apostoła. Zwany był „synem gromu”. Był rybakiem, starszym bratem Jana ewangelisty. Z tradycji wiemy, że dotarł do Hiszpanii. Zmarł śmiercią męczeńską około roku 45 roku z rozkazu Heroda Agryppy I. Jest szczególnie czczony w Hiszpanii i Portugalii. Jego ciało po śmierci zostało zabrane do Santiago de Compostela. Tam znajduje się jego sanktuarium, do którego pielgrzymują rzesze pielgrzymów. Jest patronem Hiszpanii, Portugalii, pielgrzymów
  i rybaków.
  – wtorek – wspomnienie świętych rodziców NMP Joachima i Anny. W linii ludzkiej to rodzice Maryi i dziadkowie Jezusa Chrystusa. To dziadkowie są w rodzinie stróżami tradycji wiary i obyczajów. W Biblii to im przypisuje się szczególną mądrość, wiedzę i sprawiedliwość.
  – środa – wspomnienie świętego Joachima, ojca NMP. Pochodził z rodu kapłańskiego, zajmował się pasterstwem i mieszkał
  w Galilei. Przez długie lata nie mógł doczekać się dziecka. Zdesperowany udał się na pustynię na 40 dni, aby prosić Boga
  o potomstwo. Tam miał wizję, że jego modlitwa została wysłuchana.
  – czwartek – wspomnienie świętego Sarbeliusza Makhlufa, prezbitera. Żył w Libanie w XIX. Był kapłanem obrządku maronickiego. Pragnął poświęcić się tylko modlitwie i ascezie, dlatego oddalił się na pustynię. Jego pobożność i mądrość stała się wzorem dla wielu ludzi. Słynął jako ten, który może uprosić uzdrowienie. Także kiedy umarł, do jego grobu ściągali chorzy
  i doznawali cudownego uzdrowienia.
  – piątek – wspomnienie świętej Marty. Wraz ze swoim rodzeństwem, Marią i Łazarzem, należała do grona przyjaciół Pana Jezusa. W ich domu w Betanii Zbawiciel niejednokrotnie zatrzymywał się w drodze do Jerozolimy. Pismo święte ukazuje świętą Martę jako troskliwą panią domu, która gości Mistrza. Po śmierci Łazarza Marta wyznała wiarę w Jezusa i Jego zbawczą moc. We wspólnocie Kościoła czczona jest jako patronka gospodyń, hotelarzy, pań domu oraz orędowniczka w sprawach trudnych.
  – sobota – wspomnienie świętego Piotra Chryzologa, biskupa i doktora Kościoła. Chryzolog, czyli Złotousty, wskazuje, jak współcześni jemu cenili jego kazania i mowy. Żył w V wieku, piastował godność metropolity Rawenny, wówczas stolicy cesarstwa rzymskiego. Jako biskup stolicy cesarskiej miał duży wpływ na kierunek rządów cesarzy. Piętnował nadużycia władców, rozwiązłość obyczajów, wzywał do pokuty.
 6. Za tydzień, jak w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, po wszystkich Mszach Świętych ofiarą składaną do skarbony będziemy mieli okazję wsparcia mieszkańców ogarniętego nieustannymi działaniami wojennymi syryjskiego Aleppo oraz uchodźców ukraińskich.
 7. Niech Boże błogosławieństwo, które za chwilę otrzymamy, umocni nas na nadchodzący czas, abyśmy nie tracili wiary wśród różnych trudności życiowych. Niech szczególnie spłynie na seniorów naszej wspólnoty parafialnej, aby zaznali jeszcze wiele radości w podarowanym czasie.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  24 LIPCA  2022  ROKU  .

DEKALOG KIEROWCY.

Na drodze nie jesteś sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg twój, więc zawsze o tym pamiętaj:

 1. Nie będziesz egoistą na drodze.
 2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi.
 3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować.
 4. Szanuj pieszych.
 5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy.
 6. Zapnij pasy – będziesz bezpieczny.
 7. Nie bądź brawurowy w prędkości.
 8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.
 9. Pomagaj potrzebującym na drodze.
 10. Przestrzegaj przepisów drogowych, szanuj pracę naszej policji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *