OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA

UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

 1. Dzisiaj Msze Święte zostają odprawione jak w każdą niedzielę: 9.00, 11.00 i 17.00.
 2. Po Eucharystii zachęcam do nabycia i lektury naszego Gościa Niedzielnego.
 3. Jutro przypada liturgiczne wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Jakże dobitnie uświadamiamy sobie, że jesteśmy w drodze, jesteśmy tylko przechodniami. Jednak nie jest to tylko smutna refleksja. Jako chrześcijanie i dzieci Boże nie jesteśmy na tej drodze sami. Jak uczniom idącym do Emaus towarzyszy nam Chrystus, podtrzymuje nas swoją mocą słowa i Ciała. Towarzyszą nam całe rzesze świętych i błogosławionych, rozświetlając drogę wiary blaskiem swego pięknego człowieczeństwa. Nasze kroki podtrzymują swoją wstawienniczą modlitwą ci, którzy przeszli już swój ziemski szlak i są u Pana Boga.
 4. We wtorek po Najświętszej Ofierze nastąpi zmiana tajemnic różańcowych.
 5. We wtorek, 3 listopada, liturgiczne wspomnienie świętego Huberta, biskupa. Podczas Najświętszej Ofiary modlitwą ogarniemy brać myśliwską i tych, którzy troszczą się o piękno środowiska. Ze względu na epidemię nie będzie tradycyjnego spotkania Kół Łowieckich naszego miasta. Podczas tej Mszy Świętej ogarniemy naszą modlitwą świętej pamięci Andrzeja Modrzejewskiego, w jego pierwszą rocznicę śmierci.
 6. W środę w liturgii Kościoła przeżywać będziemy wspomnienie świętego Karola Boromeusza, biskupa. Był biskupem Mediolanu w XVI wieku. Zapisał się na kartach historii Kościoła jako niezwykle gorliwy pasterz. Był czynnym uczestnikiem soboru trydenckiego i troszczył się o podniesienie poziomu życia duchowego kapłanów i wiernych. Wprowadzał solidną edukację przygotowujących się do kapłaństwa, zakładał nowe wspólnoty oraz podejmował pracę wśród chorych i ubogich.
 7. Od środy rozpoczniemy nasze wspólne modlitwy wypominkowe za poleconych zmarłych bliskich naszemu sercu. Wypominki jeszcze można składać bezpośrednio w kancelarii parafialnej lub zakrystii. Modlić się będziemy
  w następującym porządku: poniedziałki – ulica Miodowa, Fabryczna, Boczna, Obrońców Westerplatte i Szarych Szeregów ; wtorki – Pilska, Łukasiewicza, Sosnowa, Wierzbowa, Leśna i Czarnobór ; środy – Klonowa i Bukowa ; czwartki – Jesionowa, Orzechowa i Kasztanowa ; piątki – Brzozowa i Dębowa, w soboty – za powołanych do wieczności z naszego hospicjum.
 8. W czwartek od godziny 17.30 osobista, w ciszy, adoracja Najświętszego Sakramentu.
 9. W tym tygodniu przypadać będzie pierwszy czwartek i piątek oraz sobota miesiąca:
  – czwartek – dzień szczególnej modlitwy w intencji świętych i gorliwych powołań kapłańskich i zakonnych z naszej parafii, a dla powołanych o wytrwałość
  w kroczeniu za Chrystusem;
  – piątek – od godziny 8.30 odwiedziny chorych z Komunią świętą. Do czwartku włącznie proszę zgłosić tych, którzy chcą przyjąć Najświętszy Sakrament;
  – sobota – dzień powierzenia się Niepokalanemu Sercu Maryi. 
 10. Okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania – Spowiedzi świętej jest każdego dnia powszedniego na kwadrans przed Eucharystią.
 11. Przyszła niedziela to druga w miesiącu, w którą ofiary składane na tacę podczas każdej Mszy świętej przeznaczone są na utrzymanie naszej świątyni.
 12. Za tydzień zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej, która rozpoczyna się
  o godzinie 10.30.
 13. Pragnę wyrazić wielką wdzięczność za złożone ubiegłej niedzieli ofiary na wsparcie syryjskich rodzin zamieszkałych w ogarniętym działaniami wojennymi Aleppo. Bowiem złożono 481 złotych.
 14. Pan Bóg jest źródłem wszelkiej świętości i zaprasza nas do udziału w swoim Boskim życiu. Niech dar Bożego błogosławieństwa wspomaga nas w cierpliwym znoszeniu wszelkich trudności i prowadzi drogą świętości.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK , DNIA 31 PAŻDZIERNIKA 2020 ROKU

DEKRET

W bieżącym roku, w aktualnych okolicznościach spowodowanych pandemią COVID-19,odpusty zupełne dla wiernych zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad, przy zmienionych warunkach i dostosowanych do sytuacji dziełach pobożnych, aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych.

Do niniejszej Penitencjarii Apostolskiej dotarło wiele próśb Świętych Pasterzy, aby w tym roku, z powodu epidemii COVID-19, zmieniono pobożne dzieła w celu uzyskania odpustów zupełnych dla dusz czyśćcowych, które można uzyskiwać zgodnie z normą „Wykazu odpustów” (nad. 29, § 1). Dlatego Penitencjaria Apostolska, na mocy specjalnego polecenia Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, chętnie ustanawia
i określa, że w tym roku, aby uniknąć zgromadzeń, tam, gdzie są one zakazane:

a.- Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko
w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.

b- Odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, ustanowiony na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą, albo na sam dzień Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna
i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory
z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.

Aby ten dostęp do łaski Bożej, udzielanej władzą kluczy Kościoła, stawał się łatwiejszy ze względu na miłosierdzie duszpasterskie, niniejsza Penitencjaria gorąco prosi, aby wszyscy kapłani posiadający odpowiednie uprawnienia, oddali się z gorliwością
i wielkodusznością celebracji Sakramentu Pokuty i udzielali Komunii Świętej chorym.

Niemniej, jeśli chodzi o warunki duchowe dla uzyskania odpustu zupełnego, nadal obowiązują wcześniej wydane wskazania zawarte w „Nocie odnośnie sakramentu pojednania w obecnej sytuacji pandemii”.

Wreszcie, ponieważ dusze czyścowe wspierane są wstawiennictwem wiernych, szczególnie zaś miłą Bogu ofiarą ołtarza (por. Sob. Tryd. Sesja XXV, Dekret o czyśćcu), gorąco zaleca się wszystkim kapłanom trzykrotne odprawianie Mszy św. w dniu Wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych, zgodnie z Konstytucją Apostolską „Incruentum Altaris”, wydaną przez czcigodnej pamięci papieża Benedykta XV w dn. 10 sierpnia 1915 roku.

Niniejszy dekret jest ważny przez cały listopad. Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *