OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE  NA
I  NIEDZIELĘ  ADWENTU  2020  ROKU  .

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, którego mottem przewodnim dla wszystkich ludzi wierzących są słowa: „ZGROMADZENI NA ŚWIĘTEJ WIECZERZY”.  
 2. Wkroczyliśmy w okres Adwentu, czasu oczekiwania na przyjście naszego Zbawiciela. Do 16 grudnia będziemy rozważać zapowiedź paruzji, eschatologicznego przyjścia Jezusa Chrystusa na końcu czasów. Natomiast od
  17 grudnia będziemy przygotowywać się do Bożego Narodzenia.
 3. Najpiękniejszym wzorem adwentowego oczekiwania na przyjście Pana jest Maryja. Starajmy się naśladować Jej bezgraniczne zawierzenie oraz oddanie Panu Bogu i ludziom. Wyrazem tego niech będzie nasz udział w rekolekcjach, roratach
  i dniach skupienia. Niech nie zabraknie dobrowolnych umartwień, zwłaszcza powstrzymania się od udziału w hucznych zabawach.
 4. Chociaż została przedłużona dyspensa z powodu panującej pandemii do 27 grudnia od uczestnictwa we Mszy Świętej, między innymi w naszym kościele, to uczestniczmy w niej poprzez media. Ale też znajdźmy czas na Eucharystię w ciągu tygodnia – gdy w Ofierze Pańskiej uczestniczy mniej ludzi -, tak by nie zrywać więzi z Chrystusem eucharystycznym.
 5. Dzisiaj, jak w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, ofiarą składaną do skarbony przy głównym wejściu do naszej świątyni, możemy wesprzeć syryjską rodzinę zamieszkałą w ogarniętym nieustannymi działaniami wojennymi Aleppo.
 6. W tym roku w czasie Adwentu w naszej parafii, ze względów epidemicznych, nie będzie Parafialnych Rekolekcji Adwentowych. W tygodniu poprzedzającym święta będzie jednak okazja do skorzystania ze Spowiedzi świętej, sakramentu pokuty i pojednania.
 7. Od jutra w dni powszednie Adwentu rozpoczniemy MSZE ŚWIĘTE RORATNIE ku czci Najświętszej Maryi Panny, które będą odprawiane o godzinie 6.00.
 8. W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu przeżywać będziemy:
  – poniedziałek – święto świętego Andrzeja, apostoła. Pochodził z Betsaidy, był rybakiem i młodszym bratem św. Piotra, którego przyprowadził do Pana Jezusa. Jako jeden z pierwszych został powołany na apostoła. Po Zesłaniu Ducha Świętego głosił Ewangelię w Azji Mniejszej, Tracji, Syrii, Grecji i na wybrzeżach Morza Czarnego. Zginął śmiercią męczeńską 30 listopada ok. 65 roku w mieście Petras na Peloponezie. Został ukrzyżowany na krzyżu w kształcie litery X. Wyrok ten przyjął z radością, gdyż litera ta jest pierwszą literą imienia Chrystusa w języku greckim – Christos, co znaczy Pomazaniec.
  – środa – wspomnienie błogosławionego Rafała Chylińskiego, prezbitera. Franciszkanin, który przeżył w klasztorze św. Antoniego z Padwy w Łodzi-Łagiewnikach ostatnie lata swojego życia, aż do śmierci w grudniu 1741 roku. Jego rodzice już w młodości zaszczepili w nim nie tylko ziarno wiary i miłości do Pana Boga, ale także szacunek dla pracy i drugiego człowieka, nawet najuboższego. Wydało to piękne owoce w jego życiu. Ojciec Rafał odznaczał się tak wielką troską o biednych i potrzebujących, że nazywany był „biskupem ubogich”. Ci, którzy prosili go o pomoc, nigdy nie odeszli zawiedzeni.
  – czwartek – wspomnienie świętego Franciszka Ksawerego, prezbitera, który urodził się w 1506 roku w kraju Basków (dziś w Hiszpanii). Wraz ze świętym Ignacym Loyolą założył zakon jezuitów. Na wezwanie Kościoła zostawił karierę naukową i wyruszył do nowych kolonii portugalskich w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej, by służyć jako kapłan Portugalczykom i nawracać miejscową ludność. Żarem swojej wiary przełamywał nieufność i zakładał nowe wspólnoty. To zachęciło do wyruszenia do Chin i Japonii, gdzie Europejczycy nie mieli wówczas wstępu. Tam też dla Chrystusa pozyskał kilka tysięcy ludzi. Zmarł 3 grudnia 1552 roku.
  – piątek – wspomnienie świętej Barbary, dziewicy i męczennicy. Pozostała wierna Chrystusowi aż do śmierci męczeńskiej. Żyła na przełomie III i IV wieku. Odznaczała się niezwykłą urodą i inteligencją. Należała do bogatej i sytuowanej rodziny, która niestety nie podzielała jej wiary, a nawet stała się przyczyną jej śmierci. Miłość do Boga pozwoliła jej znieść zadawane przez oprawców tortury. Przed śmiercią, którą poniosła w skalnej grocie, Pan Bóg wysłał do niej anioła, aby mogła przyjąć Komunię św.. Od wieków pod jej opiekę uciekają się ci, którym najbardziej zagraża nagła i niespodziewana śmierć, w tym górnicy i hutnicy.
 9. W tym tygodniu Pan Organista do naszych domów rozniesie poświęcone opłatki wigilijne:
  – poniedziałek – ulica Miodowa, Fabryczna, Boczna, Obrońców Westerplatte i Szarych Szeregów
  – wtorek – ulica Pilska, Łukaszewicza, Sosnowa i Wierzbowa
  – środa – ulica Klonowa i Bukowa
  – czwartek – ulica Jesionowa, Orzechowa i Kasztanowa
  – piątek – ulica Brzozowa i Dębowa
  – sobota – ulica Leśna i Czarnobór
 10. W tym tygodniu przypadać będzie pierwszy czwartek i piątek oraz sobota miesiąca:
  – czwartek, w który modlić się będziemy w intencji świętych i gorliwych powołań kapłańskich i zakonnych z naszej parafii, a dla powołanych o wytrwanie na Chrystusowej drodze
  – piątek, w który od godziny 8.30 nastąpią odwiedziny chorych w naszej parafii z Komunią świętą, dla tych, którzy w tym czasie nie lękają się wirusa
  – sobota – dzień poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi.
 11. Okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania – Spowiedzi Świętej jest w każdy dzień powszedni na kwadrans przed Ofiarą Pańską.
 12. Liturgię przyszłej niedzieli rozpoczniemy wspólnym śpiewem Godzinek ku czci NMP  o godzinie 8.30.
 13. Pragnę wyrazić wielką wdzięczność za wszelkie złożone ofiary z przeznaczeniem na utrzymanie naszej parafii i funkcjonowanie naszego hospicjum
  – konto parafii – 81 8935 0009 1300 3535 2000 0010
  – konto hospicjum – 48 8935 0009 1300 3704 2000 0010
 14. W przyszłą niedzielę po Eucharystii sprawowanej o godzinie 11.00 spotkanie
  z rodzicami i dziećmi komunijnymi.
 15. Za tydzień, w II Niedzielę Adwentu, przeżywać będziemy dzień modlitw w intencji Kościoła na Wschodzie, ale także będzie możliwość wsparcia i pomocy materialnej. Dlatego w całej naszej Ojczyźnie odbywać się będzie zbiórka do puszek na rzecz Funduszu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
 16. Od dzisiaj po Mszy Świętej, oprócz Gościa Niedzielnego jest możliwość nabycia, między innymi:
  – świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom
  – sianka na stół wigilijny
  – kalendarzy na przyszły rok
 17. Tylko od nas zależy, co zrobimy z adwentowymi, niekiedy bardzo krętymi drogami: czy uda nam się wyprostować choć krótki odcinek drogi, czy będziemy kroczyć po bezdrożach. Pamiętajmy, że kompasem człowieka Adwentu jest miłość i pokuta.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  29 LISTOPADA  2020  ROKU  .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *