Ogłoszenia Duszpasterskie

Ogłoszenia Duszpasterskie

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE  NA  IV  NIEDZIELĘ  WIELKIEGO  POSTU  .

 1. Dzisiejsza, już czwarta, niedziela Wielkiego Postu różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją „laetare”, czyli niedzielą radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.
 2. Dzisiaj na wszystkich Mszach Świętych rozpoczynamy nasze PARAFIALNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE. Potrwają one do wtorku włącznie. Nauki rekolekcyjne w poniedziałek i wtorek będą podczas Eucharystii sprawowanej o godzinie 9.00 i 18.00. We wtorek od 8.30 i 17.30 będzie okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania – spowiedzi świętej, gdzie z posługą przybędą też i inni kapłani.
  Przewodnikiem duchowym na ten święty czas jest ksiądz Piotr Błaszczak, wikariusz parafii Świętej Rozalii w Szczecinku.
  3. Zapraszamy jeszcze dzisiaj na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o Męce Pańskiej o godzinie 16.15, a w piątek o godzinie 17.30 rozważamy wydarzenia na Drodze Krzyżowej.
 1. Ponadto zapraszamy na nasze cotygodniowe nabożeństwa:

– wtorek – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

– czwartek – adoracja Najświętszego Sakramentu.

4. W piątek przeżywać będziemy uroczystość świętego Józefa, Oblubieńca NMP. Pochodził on z królewskiego rodu Dawida i był cieślą. Wspominamy go jako Oblubieńca Maryi oraz przebranego ojca Pana Jezusa. Ewangelia nazywa go mężem sprawiedliwym, co świadczy o jego nieprzeciętnych cnotach. Postrzega się go jako wzór bezgranicznego zawierzenia Panu Bogu, czystości, pokory, pracowitości i skromności. Od wieków pod jego opiekę wierni chętnie się uciekają. Jemu zawierzają się narody i zakony.

Z racji uroczystości w tym dniu jest dyspensa od pokarmów mięsnych.

5. Ponadto w liturgii Kościoła w tym tygodniu przypada:

– środa – wspomnienie św. Patryka, biskupa. Był apostołem Irlandii. Żył na przełomie IV i V wieku. Do naszych czasów przetrwało wiele legend o jego gorliwości w głoszeniu Ewangelii. Mimo przeciwności losu wykorzystywał każde warunki, aby przekazać ludziom naukę Jezusa. Przez swoją niestrudzoną pracę, zgodnie z zapowiedzią Chrystusa, stał się rybakiem ludzi.

– czwartek – wspomnienie św. Cyryla Jerozolimskiego, biskupa i doktora Kościoła. Żył w IV wieku, urodził się w Jerozolimie. Wśród tamtejszych chrześcijan wyróżniał się mądrością i żarliwością w obronie prawdy o bóstwie Jezusa Chrystusa
i o Najświętszym Sakramencie. Pozostawił po sobie ogromną spuściznę. Liczne katechezy, które ukazują nam zdrową naukę chrześcijańską opartą na Piśmie świętym, mogą i nam być pomocne w głębszym rozumieniu prawd wiary.

6. Apostolstwo Dobrej Śmierci przy parafii Ducha Świętego zaprasza na spotkanie. Szczegóły na okolicznościowym plakacie.

 1. Zachęcam do nabycia i lektury Gościa Niedzielnego z atrakcyjnym dodatkiem w postaci magnesu z wizerunkiem św. Józefa – to będzie doskonała pamiątka Roku św. Józefa, który właśnie przeżywamy.
  Natomiast na parapecie przy stopniu komunijnymGość Extra” – specjalne wydanie 100-stronicowe wydanie w całości poświęcone św. Józefowi. W nim miedzy innymi pełna ciekawostek historia kultu św. Józefa, tajemnica karteczek od papieża pod głową śpiącego Józefa oraz opowieść z Cotignac – miejsce objawień Józefa i Maryi.
  Ponadto jest możliwość nabycia wielkanocnych „paschalików” – świec Wielkanocnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
  8. Od grudnia w parafii Mariackiej istnieje Męska Grupa Modlitewna Eliasz (MGM Eliasz), której zadaniem jest aktywizacja męskiej części naszej wspólnoty. Spotykania odbywają się raz w miesiącu na katechezie
  i wspólnej modlitwie, w przyszłości są planowane również inne inicjatywy. W najbliższy piątek (19 marca), w uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP organizowana jest Nocna Adoracja Najświętszego Sakramentu dla mężczyzn. Chcemy w ten sposób wpisać się w rok poświęcony temu wielkiemu świętemu.

Plan spotkania:
– 19:30 Msza św.
– 20:30 Katecheza: „Św. Józef patronem mężczyzn?”
– adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 6:00
– spotkanie poprowadzi ks. Piotr Domaros
– szczegóły na www.eliaszmgm.com
– spotkanie będzie się odbywało w reżymie sanitarnym.

 1. Radość jest znakiem rozpoznawczym osoby wierzącej, stąd powstało powiedzenie, że smutny święty to żaden święty. Trwajmy zatem mocno przy Chrystusie, którego przyjęliśmy w Komunii świętej, bo On jest gwarantem naszej radości.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  14  MARCA  2021  ROKU  .

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *