Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE   NA  XXV  NIEDZIELĘ  ZWYKŁĄ .

  1. Dzisiaj w naszym Diecezjalnym Sanktuarium Maryjnym, któremu patronuje Matka Boża Bolesna w Skrzatuszu przeżywany jest odpust diecezjalny. Centralnym i najważniejszym punktem tego dnia jest Najświętsza Ofiara, której przewodniczy nasz ordynariusz, biskup Edward Dajczak.
  2. Dzisiaj oprócz naszej prasy katolickiej – tygodnika „Gościa Niedzielnego” – jest możliwość nabycia na 2022 rok kalendarza diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. Koszt kalendarza to 10 złotych i jest to „cegiełka” na wsparcie naszego sanktuarium maryjnego w Skrzatuszu.
  3. Zapraszam do uczestnictwa w liturgii Eucharystii również w dni powszednie, która odprawiana codziennie o godzinie 18.00.
  4. W świętej liturgii Kościoła w tym tygodniu przypadać będzie:

– poniedziałek – wspomnienie świętych męczenników Andrzeja Kim Taegon, prezbitera, Pawła Chong Hasang i towarzyszy. Listę stu trzech świętych męczenników koreańskich, w większości świeckich, którzy zginęli w latach 1838-1867, otwiera Andrzej Kim Taegon. Jego ojciec bł. Ignacy Kim, również oddał życie za wiarę. Andrzej przyjął chrzest, mając 15 lat. Zaraz potem wyruszył do oddalonego o dwa tysiące kilometrów seminarium w Kakao, w Chinach. Po studiach wrócił do ojczyzny. W Sznghaju przyjął święcenia kapłańskie. Organizował przerzut misjonarzy chrześcijańskich do Korei. Wkrótce po święceniach został aresztowany i po torturach ścięty niedaleko Seulu.

– wtorek – święto świętego Mateusza, apostoła i ewangelisty. Wcześniej Lewi, syn Alfeusza, pochodził z Kafarnaum. Gdy Pan Jezus powołał go do grona apostołów, pełnił urząd celnika. Kiedy usłyszał wezwanie: Pójdź za Mną, zostawił swoje dotychczasowe życie i poszedł za Mistrzem. Napisana przez niego Ewangelia, adresowana do chrześcijan nawróconych z judaizmu, najpełniej ukazuje związek Starego i Nowego Przymierza. Według Tradycji głosił Ewangelię na Wschodzie. Poniósł śmierć męczeńską, ścięty mieczem w Etiopii albo Persji.  

– środa – wspomnienie błogosławionej Bernardyny Marii Jabłońskiej, zakonnicy. Duchowa córka św. Brata Alberta
i współzałożycielka zgromadzenia sióstr albertynek. Życie konsekrowane rozpoczęła wbrew woli ojca i ks. proboszcza. Dzięki wsparciu brata Alberta i rozważaniu męki Pańskiej pokonała skrupuły i wątpliwości. W służbie ubogim i w adoracji Najświętszego Sakramentu znajdowała siły i mądrości. Siostrom ciągle powtarzała: „czyńcie dobrze wszystkim”.

– czwartek – wspomnienie świętego Pio z Pietrelciny, prezbitera. Włoski kapucyn, mistyk, stygmatyk, żyjący w latach 1887 – 1968. Jego duchowy profil określa posłuszeństwo Kościołowi, oddany surowej pokucie, gorliwy w modlitwie, wrażliwy na potrzeby chorych, pełne oddanie posłudze jednania ludzi z Bogiem w sakramencie pokuty. Dzięki swej duchowej postawie stał się narzędziem w rękach Chrystusa, który wielu pobudził do nawrócenia i gorliwego praktykowania chrześcijańskiej wiary.

– sobota – wspomnienie błogosławionego Władysława z Gielniowa, prezbitera. To nie tylko pobożny zakonnik, wspaniały kaznodzieja, piewca imienia Jezus oraz krzewiciel nabożeństwa ku czci Męki Pańskiej i Matki Bożej; to także jeden z „ojców” języka polskiego. Swoje kazania wygłaszał po polsku i w tym języku układał pobożne pieśni, ucząc ich polskiego ludu (był jednym
z pierwszych, który wprowadził język ojczysty do kościołów). Do dzisiaj śpiewamy pieśni, których jest autorem, a niektórzy przypisują jemu autorstwo polskiego przekładu Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej.

  1. W przyszłą niedzielę będzie możliwość złożenia ofiary do skarbony na wsparcie rodziny zamieszkałej w objętym walkami wojennymi w syryjskim Aleppo.
  2. Za dziesięć dni w Polanowie odbędzie się Diecezjalne Spotkanie Mężczyzn na Świętej Górze w Polanowie. Chętnych na wspólny wyjazd Panów proszę o zapisy po Mszy Świętej dzisiaj bądź w ciągu tygodnia.
  3. Nieustannie trwajmy w modlitwie o ustanie pandemii koronawirusa. W tej intencji kończymy nasze eucharystyczne spotkanie suplikacją: „Święty Boże, święty mocny, …” błagając o miłosierdzie dla nas i całego świata.
  4. Pełnienie odpowiedzialnych funkcji wiąże się z tym, że im większą mamy odpowiedzialność, tym bardziej stajemy się sługami wszystkich. Niech realizacją tego postulatu będzie dobry uczynek wobec najbardziej potrzebującego napotkanego człowieka.

    ks.Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  19  WRZEŚNIA  2021  ROKU  .

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *