Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ .

 1. Choć czerwiec – miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa – nie przestawajmy modlić się słowami Litanii do Serca Pana Jezusa czy Koronki do Miłosierdzia Bożego, albo aktu poświęcenia rodzaju ludzkiego; nie przestawajmy Jego prosić: „Jezu cichy i pokornego Serca, uczyń serca nasze według Serca Twego”. Jeżeli leży nam na sercu odkupienie, to musimy wpatrywać się w przebite Serce Zbawiciela, coraz bardziej musimy być do Niego podobni. Dzisiaj nabożeństwo o godzinie 18.15, a w dni powszednie po Mszy Świętej  o godzinie 19.00.
 2. Po Mszy Świętej zachęcam do nabycia i lektury naszego Gościa Niedzielnego, w którym warto przeczytać m.in. o adoracji Najświętszego Sakramentu.
 3. W czwartek przeżywać będziemy uroczystość Narodzenia świętego Jana Chrzciciela. Był synem kapłana Zachariasza
  i Elżbiety, która wcześniej nie mogła mieć dzieci. Przyszedł na świat zaledwie sześć miesięcy przed narodzeniem Jezusa. Celem jego życia było przygotowanie drogi na przyjście Zbawiciela.
  W tym dniu kończy się oktawa Bożego Ciała. Podczas Mszy świętej zostaną poświęcone wianki pierwocin tegorocznych płodów ziemi.
 4. W czwartek obchodzić będziemy Dzień Ojca. Modlitwą obejmijmy wszystkich ojców, by godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o własne rodziny. Dla ojców powołanych do wieczności, którzy nas wyprzedzili
  w pielgrzymce wiary, wypraszajmy miłosierdzie Boże.
 5. Natomiast w piątek przeżywać będziemy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Uroczystość ta została ustanowiona na prośbę samego Pana Jezusa, który objawiał się św. Małgorzacie Marii Alacogue 1673-1675. Chrystus polecił, by ustanowiono to święto ku czci Jego Serca w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała.
  W tym dniu obowiązuje dyspensa od spożycia wszelkich pokarmów mięsnych.
 6. Ponadto kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu przeżywać będziemy:
  – poniedziałek – wspomnienie błogosławionego Władysława Bukowińskiego, prezbitera. Nazywany jest apostołem Kazachstanu. Urodził się w 1904 roku w Berdyczowie w rodzinie ziemiańskiej. W latach 1921-31 studiował prawo. A następnie teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1931 rok. Pod koniec lat 30, wyjechał na Kresy. Po rozpoczęciu II wojny światowej i zajęciu przez Sowietów Łucka został aresztowany za niesienie pomocy Polakom wywożonym na Wschód. Ponad 13 lat spędził w radzieckich więzieniach i obozach pracy, gdzie służył chorym w więziennym szpitalu, udzielał sakramentów i prowadził rekolekcje w różnych językach. Dobrowolnie przyjął obywatelstwo Związku Radzieckiego, aby mógł pozostać wśród wiernych. Odbył wyprawy misyjne, m.in. do Tadżykistanu, Ałmat, Aktubińska. Zmarł w Karagandzie 3 grudnia 1974 roku, do końca prowadząc pracę duszpasterską. Został beatyfikowany w 2016 roku.
  – wtorek – wspomnienie świętego Alojzego Gonzagi, zakonnika. Urodził się 9 marca 1568 roku we Włoszech. Od siódmego roku życia oddawał się modlitwie i surowym praktykom pokutnym. Pierwsze Komunii św. udzielił jemu św. Karol Boromeusz. Mimo sprzeciwu ojca wstąpił do nowicjatu jezuitów w Rzymie. Podczas epidemii dżumy w 1590 roku zgłosił się do opieki nad chorymi. Niestety, jego organizm nie oparł się zarazie. Alojzy zmarł w opinii świętości jako kleryk 21 czerwca 1591 roku, w wieku zaledwie 23 lat.
  – środa – wspomnienie świętych męczenników Jana Fishera, biskupa, i Tomasza Morea. Żyli na przełomie XV i Xvi wieku. Jan Fisher urodziła się w 1469 roku. Był profesorem i kanclerzem uniwersytetu w Cambridge. W 1504 roku został biskupem Rochesteru i został wychowawcą króla Henryka VIII. Natomiast Tomasz More urodził się w 1478 roku. Studiował na uniwersytecie w Oksfordzie. Potem rozpoczął karierę prawniczą. W 1529 roku jako pierwsza świecka osoba w historii objął stanowisko kanclerza. Obaj odmówili zgody na rozwód Henryka VIII z prawowitą małżonką Katarzyną i na małżeństwo z Anną Boleyn. Nie podpisali też tzw. aktu supremacji, w którym król uznał siebie za jedynego zwierzchnika Kościoła w Anglii. Zostali za to skazani na śmierć i ścięci w 1535 roku. Św. Jan patronuje prawnikom, a św. Tomasz – politykom i rządzącym.
  – sobota – wspomnienie Niepokalanego Serca NMP. Serce Maryi symbolizuje Jej głębokie życie wewnętrzne i otwartość na wolę Boga. Nawet najtrudniejsze wydarzenia przyjmowała z pokorą i z wiarą rozważała wszystko w swoim Sercu. Od naszej ukochanej Matki uczmy się całkowitego zaufania Bogu i życzliwości wobec wszystkich ludzi. Niepokalane Serce NMP jest znakiem Jej matczynej miłości do każdego z nas.
 7. Za tydzień, w ostatnią niedzielę miesiąca, ofiarą składaną do skarbony w naszej świątyni będzie można okazać wsparcie dla uchodźców z Ukrainy oraz mieszkańców ogarniętego nieustającymi działaniami wojennymi syryjskiego Aleppo.
 8. Nie jest łatwo dostrzec Zbawiciela w kawałku białego chleba. Na najważniejsze prawdy naszej wiary trzeba patrzeć czystym sercem. Tylko ono pozwoli nam dostrzec obecność Boga tak blisko nas.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  19  CZERWCA  2022  ROKU  .

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *