Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE  NA XXXII NIEDZIEĘ ZWYKŁĄ .

 1. W ten czas listopadowych dni niech nie ustaje w naszych domach, a przede wszystkim, w naszych sercach modlitwa za tych, którzy wyprzedzili nas w pielgrzymce wiary do Domu Ojca, który jest w Niebie. Wspólnie polecamy naszych zmarłych wypisanych w wypominkach każdego dnia powszedniego.
 2. Zachęcam do nabycia i lektury Gościa Niedzielnego , w którym warto zwrócić uwagę na temat różnych oblicz samotności. Co proponuje Kościół ludziom samotnym, których wokół nas coraz więcej?
 3. W tym tygodniu odbędą się spotkania duszpasterskie o godzinie 16.30:
  – wtorek – dzieci komunijne
  – czwartek – dzieci klasy czwartej i piątej.
 4. W piątek, 11 listopada, przeżywać będziemy NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI.
  W piątek też zapraszamy na Mszę Świętą o godzinie 11.00, która zostanie odprawiona w intencji naszej Ojczyzny – Polski. Przybądźmy na nią ubrani w barwach narodowych. Na ten dzień niechaj nasze domy, samochody i stroje, zdobi polska, biało-czerwona flaga narodowa. Po Eucharystii odbędzie się koncert pieśni niepodległościowych i patriotycznych.
 5. Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski udziela wszystkim wiernym Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i osobom przebywającym na terenie diecezji dyspensy od obowiązku zachowania w dniu 11 listopada 2022 r. wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych
  i charakteru pokutnego tego dnia, z zachowaniem wszystkich pozostałych przepisów prawa.
 6. W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu przypadać będzie :
  – środa – święto poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. W IV w. po okresie prześladowań chrześcijan obok starożytnego pałacu Lateranów w Rzymie wzniesiono bazylikę. Została ona poświęcona 9 listopada 324 r. przez papieża Sylwestra I. Przez blisko tysiąc lat była siedzibą papieży, miejscem synodów rzymskich i soborów powszechnych. Do dzisiaj jest właściwym Kościołem Biskupa Rzymu, Matką i Głową wszystkich kościołów świata.
  – czwartek – wspomnienie świętego Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła. Żył w V w. Cechowała go szczególna gorliwość w obronie wiary. Wbrew wszelkim błędnym naukom bronił prawdy, że Jezus Chrystus jest prawdziwym Bogiem
  i prawdziwym człowiekiem. Wskazywał także, że liturgia nie jest tylko wspomnieniem wydarzeń z przeszłości, ale sakramentalnym uobecnieniem niewidzialnych rzeczywistości. W pasterskiej posłudze potrafił być blisko ludzi oraz nieść pomoc
  i nadzieję potrzebującym. W 1754 r. papież Benedykt XIV ogłosił go doktorem Kościoła.
  – piątek – wspomnienie świętego Marcina z Tours, biskupa. Pochodził z terenu dzisiejszych Węgier, a urodził się około 316 roku. Mając 15 lat, zaciągnął się do wojska. Napotkanemu żebrakowi proszącemu o jałmużnę ofiarował połowę płaszcza, który do niego należał. Następnej nocy zobaczył Chrystusa ubranego w ten płaszcz. Marcin porzucił karierę wojskową i wybrał życie mnisze. Został wybrany na biskupa w Tours i bardzo gorliwe oddawał się pracy duszpasterskiej. Umarł, wracają  z wyprawy misyjnej. Został pochowany w Tours 11 listopada 397 roku.
  – sobota – wspomnienie świętego Jozafata, biskupa i męczennika. Urodził się w 1580 r. we Włodzimierzu Wołyńskim. W celu przygotowania się do zawodu został przez rodziców wysłany do Wilna. Tam rozeznał swoje powołanie. Spędzał dużo czasu na modlitwach w cerkwiach. W 1604 r. wstąpił do monastyru. Jego głęboka duchowość, gorliwość apostolska i wrażliwość na potrzebujących promieniowały na cały zakon bazylianów oraz lokalną społeczność Kościoła. W krótkim czasie objął funkcję arcybiskupa w Połocku. Zatroszczył się o formację kapłanów i mnichów. Dużo wysiłku włożył na rzecz unii katolików
  z prawosławnymi. Niestety w konsekwencji padł ofiarą spisku i poniósł śmierć męczeńską.
 1. Za tydzień druga niedziela miesiąca, w którą ofiary składane na tacę podczas wszystkich Mszy Świętych zostają przeznaczone na utrzymanie naszej świątyni i jej otoczenia.
 1. W przyszłą niedzielę zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej, która rozpoczyna się o godzinie 10.30, jak i nastąpi zmiana tajemnic różańcowych.
 1. Pragnę wyrazić wielką wdzięczność za złożone ofiary ubiegłej niedzieli na wsparcie syryjskich rodzin zamieszkałych w Aleppo, jak i na uchodźców wojennych z Ukrainy. Ofiary wyniosły 440 złotych.
 1. W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy XIV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, w tym roku na Ukrainie.
 1. Wyrażamy wielkie podziękowanie wszystkim Panom, którzy wczoraj włączyli się w MĘSKI RÓŻANIEC, który przeszedł ulicami naszego miasta. Różaniec ten będzie powtarzał się w każdą pierwszą sobotę miesiąca.
 1. Choć nasze niedzielne spotkanie z Panem Jezusem na Eucharystii dobiega już końca, to pamiętajmy, że „Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych, wszyscy bowiem dla Niego żyją”. Niech te słowa nas umacniają i podtrzymują naszą nadzieję.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  06  LISTOPADA  2022  ROKU  .

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *