Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA NIEDZIELĘ DOBREGO PASTERZA

 

 1. Dzisiejszą niedzielę przeżywamy w Kościele jako ŚWIATOWY DZIEŃ MODLITW O POWOŁANIA. Ciągle musimy prosić Jezusa Chrystusa – Dobrego Pasterza, aby nigdy nie zabrakło nowych pracowników w Bożej Winnicy. Musimy modlić się
  o dobre i liczne powołania kapłańskie i zakonne, o ludzi gotowych pójść przemieniać serca innych, podjąć trudne zadania wobec współczesnego świata. Mając wśród siebie kapłanów, mamy dostęp do niewyczerpanych Bożych łask płynących
  z sakramentów świętych. Pamiętajmy, że tylko dzięki sercom i dłoniom kapłanów jest możliwe przedłużenie Chrystusowej zbawczej Ofiary podczas Eucharystii oraz rozdawania Bożego miłosierdzia w sakramencie  pokuty i pojednania.
 2. Dzisiaj, w ostatnią niedzielę miesiąca, mamy okazję wesprzeć ofiary wojny i trzęsienia ziemi w syryjskim Aleppo oraz uchodźców ukraińskich przebywających wśród nas, jak i tych broniących swojego kraju. Ofiarę można złożyć do skarbony przy głównym wejściu do naszej świątyni.
 3. Po Mszy Świętej zachęcam do nabycia i lektury naszego „Gościa Niedzielnego”, w którym dzisiaj między innymi, przeczytamy,
  o tym, jakie znaczenie dla kapłanów ma modlitwa wiernych w ich intencji, oraz o „Małej drodze” św. Teresy z Lisieux i niezwykłej popularności jej kultu.
 4. Od jutra nastąpi zmiana sprawowania Najświętszej Ofiary w naszym kościele: w niedzielę i święta będą to godziny 9.00, 11.00
  i 19.00, a w dni powszednie o godzinie 19.00 z wyjątkiem soboty, bowiem w tym dniu Msza święta odprawiana jest w hospicyjnej kaplicy pod wezwaniem Świętego Jana Pawła II o godzinie 11.30. Taki układ będzie do końca sierpnia.
 5. Od jutra zapraszamy do uczestnictwa w nabożeństwach majowych ku czci Najświętszej Maryi Panny, które będą odprawiane w niedziele i święta o godzinie 18.15, a w dni powszednie bezpośrednio po Eucharystii sprawowanej o godzinie 19.00.
 6. W środę, 3-Maja, przeżywać będziemy uroczystość NMP – Królowej Polski, głównej patronki naszego narodu. Pamiętajmy w tym dniu o dziękczynieniu za Jej „przedziwną pomoc i obronę”. Msze święte zostaną odprawione jak w niedzielę: o godzinie 9.00, 11.00 i 19.00.
 7. 3-go Maja jest także naszym świętem narodowym. Bowiem w tym dniu wspominamy ustanowienie Konstytucji 3-go Maja, pierwszego takiego dokumentu w Europie,a drugiego na świecie. Nasze domy na te dni niech będą udekorowane narodową, biało-czerwoną flagą.
 8. Ponadto w liturgii Kościoła świętego przypadać będzie:
  – poniedziałek – wspomnienie świętego Józefa, rzemieślnika. To jemu Bóg powierzył lata dziecięce i młodość naszego Zbawiciela. Oblubieniec Matki Jezusowej był człowiekiem prawym, a Bóg powierzył jemu największe tajemnice. Choć karty Pisma świętego nie odnotowały ani jednego słowa wypowiedzianego przez Józefa, o jego wielkości i świętości świadczy już samo wybranie przez Boga, pokorne przyjęcie woli Bożej i wierne przy niej trwanie. Choć milczy, spełnia wielkie posłannictwo w historii. Niech jego wiara będzie dla nas przykładem bezgranicznego zaufania Bogu.
  – wtorek – wspomnienie świętego Atanazego, biskupa i doktora Kościoła. Teolog urodzony pod koniec III wieku
  w Aleksandrii, który aktywnie uczestniczył w ówczesnych debatach dogmatycznych. Przez intelektualną walkę z herezją arianizmu położył fundamenty pod wykład katolickiej nauki o Chrystusie – Zbawicielu człowieka. Niech jego przykład zachęca nas do pogłębiania znajomości prawd wiary i coraz głębszego zaangażowania w życie Kościoła.
  – czwartek – wspomnienie świętego Floriana, męczennika. Żył na początku IV wieku, kiedy trwały najkrwawsze prześladowania Kościoła za panowania cesarza Dioklecjana. Był rzymskim żołnierzem, który bronił słabszych i prześladowanych chrześcijan oraz ratował ludzi z pożarów, ryzykując życie. Poniósł śmierć, bo nie chciał wyrzec się wiary. Pod koniec XII wieku jego relikwie zostały sprowadzone do Krakowa i w jednej z jego dzielnic, Kleparzu, wybudowano kościół ku jego czci, który jako jedyny ocalał po pożarze dzielnicy w XVI wieku. Od tego czasu odbiera w Polsce cześć jako opiekun strażaków i hutników.
  – piątek – wspomnienie świętego Stanisława Kazimierczyka. Choć żył w XV wieku, jego przykład nadal inspiruje. Odebrał staranne wykształcenie. Miał zaledwie 23 lata, został na Akademii Krakowskiej doktorem filozofii, a rok później teologii. Przyjęty do kanoników regularnych opiekował się postulatem, a w Bazylice Bożego Ciała poświęcił się głoszeniu kazań, spowiednictwu
  i kierownictwu duchowemu. Był człowiekiem ascezy. Umartwiał się postami, surowym trybem życia, rezygnacją ze snu na rzecz modlitwy.
  – sobota – święto świętych apostołów Filipa i Jakuba. Zostali apostołami z wyboru Pana. Filip prosił Jezusa, by pokazał im Ojca. O Jakubie Młodszym Tradycja mówi, że był krewnym Jezusa. Całe grono apostołów nazwał Pan nazwał przyjaciółmi. Oni też zanieśli Ewangelię na cały świat, oddając własne życie.
 1. We wtorek po Mszy świętej i nabożeństwie nastąpi zmiana tajemnic różańcowych.
 2. W tym tygodniu przypadać będzie pierwszy czwartek i piątek oraz pierwsza sobota miesiąca:
  – czwartek – w który modlić się będziemy w intencji świętych i gorliwych powołań kapłańskich i zakonnych z naszej wspólnoty parafialnej, a dla powołanych o wytrwałość w kroczeniu za Chrystusem.
  – piątek – od godziny 8.30 odwiedziny chorych z Komunią świętą, a podczas Mszy Świętej ogarniamy naszą modlitwą wszystkich chorych i cierpiących w naszej parafii
  – sobota – dzień poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi.
 1. W piątek ksiądz biskup udziela wszystkim wiernym Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej i osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i charakteru pokutnego tego dnia.
 2. W sobotę podczas Eucharystii sprawowanej o godzinie 11.00 dziesięcioro dzieci z naszej wspólnoty parafialnej przystąpi do Pierwszej Komunii świętej.
 3. W sobotę o godzinie 14.00 spod kościoła mariackiego wyruszy kolejny „Męski Różaniec”, który przejdzie ulicami naszego miasta i zakończy się wspólną Eucharystią w naszym kościele.
 4. Liturgię przyszłej niedzieli rozpoczniemy wspólnym śpiewem Godzinek ku czci NMP o godzinie 8.30.
 5. W przyszłą niedzielę po Mszy świętej sprawowanej o godzinie 11.00 spotkanie z rodzicami i młodzieżą, która pragnie przystąpić do Sakramentu Bierzmowania. Obecność dla młodzieży obowiązkowa.
 6. Za tydzień, 07 maja, w ramach programu „POLA NADZIEI„ będziemy mogli po Mszach świętych wesprzeć ofiarami nasze Hospicjum imienia Świętego Franciszka z Asyżu. Natomiast,  w czwartek 11 maja, w godzinach 10.00 – 16.00,  młodzi wolontariusze szczecineckich szkół na ulicach naszego miasta, za symbolicznego żonkila, który jest znakiem tej akcji charytatywnej, będą kwestować na potrzeby naszego hospicjum. 
 7. Rozpoczęliśmy dni szczególnej modlitwy o powołania do służby w Kościele. Pamiętajmy codziennie o tej intencji, aby prośba samego Jezusa o robotników na żniwo Pańskie nie ustawała w Jego Kościele.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK , DNIA 30 KWIETNIA 2023 ROKU .

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *