Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XVIII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ .

 1. Zachęcam do nabycia i lektury naszego „Gościa Niedzielnego”, w którym między innymi, można przeczytać o przyczynach nasilających się ataków na chrześcijan w Ziemi Świętej, o współczesnych eremitach oraz o tym, jak działa błogosławieństwo.
 2. Zapraszam do uczestnictwa w naszych cotygodniowych nabożeństwach:
  – we wtorek – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
  – w środę – adoracja Najświętszego Sakramentu
  – w piątek – Koronka do Miłosierdzia Bożego.
 3. W tym tygodniu ponadto w liturgii Kościoła świętego przeżywać będziemy:
  – poniedziałek – wspomnienie błogosławionego Edmunda Bojanowskiego. Pochodził z Grabonogu koło Gostynia. Choć marzył o kapłaństwie, jego wątłe zdrowie nie pozwoliło na zrealizowanie tego pragnienia. Poświęcił się więc pracy dobroczynnej, zakładając ochronki dla dzieci, ośrodki wsparcia dla chorych, troszcząc się o edukację ubogiej ludności, zwłaszcza wiejskiej.
  W swojej pracy był niezwykle kreatywny i oddany, stając się także dla nas przykładem człowieka twórczego. Jego inspiracje płynęły z Ewangelii i więzi z Bogiem. Kochając Boga, heroicznie ukochał ludzi. Zmarł w 1871 roku.
  – wtorek – wspomnienie świętego Dominika, prezbitera. Urodził się w Hiszpanii w 1170 roku w pobożnej rodzinie. Będąc kapłanem, na swojej drodze zetknął się z heretykami. Prowadząc ewangeliczne życie, obchodząc różne miasta i wsie, słowem
  i poprawną nauką Kościoła postanowił ich nawrócić. Stylem swojego życia pociągał innych do ku Bogu. To w 1215 roku zaowocowało powstaniem Zakonu Kaznodziejskiego – dominikanów.
  – środa – święto świętej Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy, patronki Europy. Urodziła się jako Edyta Stein w 1891 we Wrocławiu, w pobożnej żydowskiej rodzinie. Od dziecka uzdolniona osiągnęła coraz lepsze wyniki w nauce. Szukając prawdy, odrzuciła na pewnym etapie swego życia wiarę w Pana Boga. Jako ateistka zgłębiała fenomenologię, modny wówczas prąd filozofii. Jednak źródło prawdy odkryła dopiero w katolicyzmie. Przełomową lekturą okazała się dla nie autobiografia świętej Teresy Wielkiej. Po przyjęciu chrztu św., idąc w jej ślady, wstąpiła do Karmelu i poświęciła swoje życie  zgłębianiu tajemnicy Chrystusowego krzyża. Otrzymała w nim udział, ginąc – jako Żydówka – w komorze gazowej niemieckiego obozu zagłady
  w Auschwitz.
  – czwartek – święto świętego Wawrzyńca, diakona i męczennika. Stanowi wzór troski o ubogich i sprawy Kościoła,
  a ostatecznie męczennik za wyznawaną wiarę. Żył w III wieku. Choć kult sięga IV wieku, pozostawiony przez niego ponadczasowy przykład niezachwianej wierności Ewangelii nada winien pociągać naśladowców.
  – piątek – wspomnienie świętej Klary, dziewicy. Urodziła się w 1193 lub w 1194 roku w Asyżu. Pochodziła z rycerskiego
  i zamożnego rodu, jednak pod wpływem działalności św. Franciszka pozostawiła dobra tego świata i postanowiła żyć w ubóstwie. W ten sposób dała początek nowej gałęzi zakonnej o nazwie Panien Ubogich, a popularnie zwanej klaryskami. Św. Klara swoimi modlitwami i surowymi pokutami wspierała gromadzących się wokół św. Franciszka. Miała też głęboki kult Eucharystii. Wyczerpujące posty, umartwienia i czuwania spowodowały, że zmarła 11 sierpnia 1253 roku.
  – sobota – wspomnienie świętej Joanny Franciszki de Chantal. Żyła we Francji pod koniec XVI wieku. Po tragicznej śmierci męża, zabitego przypadkowo podczas polowania, poświęciła się wychowaniu dzieci i służbie Bożej. Kidy poznała św. Franciszka Salezego, poddała się jego kierownictwu duchowemu. Razem założyli kontemplacyjny Zakon Nawiedzenia NMP, w Polsce nazywany zakonem wizytek. Jest autorką wielu pism poświęconych ascezie i duchowości.
 4. Za tydzień przypada druga niedziela miesiąca, w którą ofiary składane podczas każdej Mszy Świętej przeznaczone są
  w szczególny sposób na utrzymanie naszej świątyni i jej otoczenia.
 5. W przyszłą niedzielę o godzinie 10.30 zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej.
 6. Pragnę wyrazić wielkie podziękowanie za wsparcie mieszkańców ogarniętego nieustannymi działaniami wojennymi syryjskiego Aleppo oraz uchodźców ukraińskich, które dokonało się ubiegłej niedzieli. Złożone ofiary to 436 złotych.
 7. Dziękuję za piękne świadectwo swojej wiary wszystkim Panom, którzy wczoraj uczestniczyli w męskim różańcu.
 8. Trwa renowacja wnętrza naszej świątyni. Dlatego nadal w dni powszednie Najświętsza Ofiara będzie sprawowana w hospicyjnej kaplicy pod wezwanie św. Jana Pawła II od poniedziałku do piątku o godzinie 19.00, a w sobotę o godzinie 11.30. Pragnę wyrazić wielkie podziękowanie za wszelkie ofiary składane na ten cel. Prace potrwają prawdopodobnie do końca sierpnia.
  Jednocześnie zwracam się z prośbą do pań i panów o pomoc w umyciu okien witrażowych, gdy mamy rozstawione rusztowanie. Zapraszam we wtorek na godzinę 16.00.
 9. W naszej diecezji działa Bursa Caritas dla młodzieży męskiej uczęszczającej do szczecineckich szkół średnich. Jest to miejsce,
  w którym młodzi otrzymują nie tylko nocleg i pełne wyżywienie, ale także opiekę, wychowanie, wsparcie w rozwoju, dobry domowy klimat, gdzie żyjemy według wartości zgodnych z naszą wiarą.   Rekrutacja nadal trwa i odbywa się drogą internetową (bursa.szczecinek.caritas.pl). Wszelkie informacje można uzyskać pod nr telefonu 518 961 005.
 10. 16 sierpnia z koszalińskiej katedry wyruszy XXIII Piesza Pielgrzymka Miłosierdzia do sanktuarium w Myśliborzu. Pielgrzymi wyruszą po Mszy Świętej o godzinie 7.00. Do Myśliborza dotrą 24 sierpnia, by dzień później uczestniczyć w uroczystościach urodzin świętej Faustyny.
 11. Jezus powiedział do uczniów, aby się nie lękali. On chce zabrać nasz lęk, bo kto się lęka, nie może w pełni miłować. Prawdziwa miłość zabiera lęk. Taką miłością Jezus pragnie nas obdarzyć.

                                                                                   ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  06  SIERPNIA  2023  ROKU  .

 

K O M U N I K A T  BISKUPA KOSZALIŃSKO-KOŁOBRZESKIEGO  ZBIGNIEWA ZIELIŃSKIEGO

ZAPRASZAJĄCY NA DIECEZJALNĄ PIELGRZYMKĘ RODZIN

I ODPUST W SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ TRZYKROĆ PRZEDZIWNEJ NA GÓRZE CHEŁMSKIEJ W KOSZALINIE

Drodzy Siostry i Bracia! Drogie Rodziny!

Zbliża się dzień dorocznego spotkania rodzin naszej diecezji na Górze Chełmskiej w Koszalinie. Nasze pielgrzymowanie na Górę Chełmską w tym roku ma wyjątkowy duchowy wymiar, bo odwołuje się do beatyfikacji rodziny Ulmów. To bezprecedensowe wydarzenie, gdyż jednym aktem beatyfikacyjnym do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina – rodzice Józef i Wiktoria wraz z siedmiorgiem ich dzieci, w tym dziecko nienarodzone, które w chwili śmierci było pod sercem matki. Zostali umęczeni, ponieważ odważyli się okazać miłość i w trudnych, wojennych czasach przyjąć pod swój dach osiem osób narodowości żydowskiej. Odnajdując w ich postawie wzór dla naszych rodzin, obraliśmy za temat tegorocznej pielgrzymki hasło: „Świętość w rodzinie. Przykład rodziny Ulmów”.

W zachęcie do modlitwy za rodziny skierowanej do nas przez Papieża Franciszka słyszymy wezwanie, aby świat, który po sobie zostawimy, był światem z rodzinami. Papież wzywa nas do dbałości o rodziny, ponieważ one są prawdziwymi szkołami jutra, są przestrzenią wolności i ośrodkami człowieczeństwa. W papieskim wezwaniu widać bardzo konkretnie, że o rodzinę trzeba się troszczyć.

Zapraszam zwłaszcza małżeństwa i rodziny na Górę Chełmską, do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, gdzie 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP, będziemy wspólnie modlić się w intencji naszych rodzin, a także za naszą Ojczyznę
w rocznicę Cudu nad Wisłą. Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin rozpocznie się o godz. 1100 modlitwą różańcową, po której
o godz. 1200 odprawiona zostanie uroczysta Eucharystia.
Po Eucharystii wspólne świętowanie – piknik rodzinny.

Na trud pielgrzymowania i radosne spotkanie na Górze Chełmskiej z serca błogosławię!

        + Zbigniew Zieliński

Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski

 

 

i

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *