Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XIX NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ .

 1. Po Mszy Świętej zachęcam do nabycia i lektury naszego Gościa Niedzielnego, w którym dzisiaj szczególnie polecamy podsumowanie Światowych Dni Młodzieży – wielkiego wydarzenia, w którym uczestniczył papież Franciszek.
 2. We wtorek uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która w polskiej tradycji nazywana jest także świętem Matki Bożej Zielnej. Ta nazwa pochodzi od przynoszonych i błogosławionych na Mszach Świętych w tym dniu ziół, kłosów
  i kwiatów oraz dożynkowych wieńców. Zwyczaj ten jest w Kościele już od IX wieku. Dojrzałe owoce, kwiaty i zboże są symbolem dojrzałości Maryi i pełni łaski, jakimi obdarzył Ją Bóg. Błogosławiąc, prosimy Boga, aby przyniesione zboża, kwiaty, kłosy
  i owoce służyły dobru człowieka i zwierząt.
  W tym dniu Msze Święte zostaną odprawione jak w niedzielę, to jest: 9.00, 11.00 i 19.00.
 3. Ponadto w kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu przeżywać będziemy:
  – poniedziałek – wspomnienie świętego Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika. Jako młodzieniec postanowił wstąpić do franciszkanów konwentualnych i tego dokonał. Był wielkim czcicielem NMP. Aby szerzyć Jej kult, zbudował prężny ośrodek w Niepokalanowie, wydawał czasopisma i podróżował. Dotarł aż do Japonii. Zginął w Auschwitz. Zdecydował się oddać życie, aby ocalić innego więźnia. Skazany na śmierć głodową przetrwał dwa tygodnie. Hitlerowcy dobili go zastrzykiem fenolu.
  – środa – wspomnienie świętego Rocha. Żył w XV wieku. Jest przedstawiany z kijem pielgrzymim i psem, który liże jego rany. Można go określić jako „wiecznego pielgrzyma, bowiem jego życie było pielgrzymką do Rzymu i z powrotem do rodzinnej Francji. Pielgrzymowanie wielokrotnie przerywał, by pomagać spotykanym ludziom, zwłaszcza dotkniętym przez epidemię dżumy. Wzięty za szpiega na granicy Francji, zmarł w więzieniu po okrutnych torturach.
  – czwartek – wspomnienie świętego Jacka, prezbitera. Jest pierwszym polskim dominikaninem, żyjącym na przełomie XII i XIII wieku. Ten niestrudzony misjonarz kilkadziesiąt lat swojego życia spędził na wędrówkach apostolskich, przemierzając Polskę
  a także Ruś i Prusy. Założył wiele klasztorów dominikańskich, które przez długie wieki pozostawały centrami ewangelizacyjnej
  i misyjnej działalności zakonu kaznodziejów. Jako wybitny mówca docierał do ludzkich serc, kładąc nacisk między innymi na konieczność spowiedzi indywidualnej, jako drogi uświęcenia i budowania bliskiej relacji z Chrystusem.
  – piątek – wspomnienie błogosławionej Sancji Szymkowiak, dziewicy. Prowadziła głębokie życie religijne, zanim jeszcze wybrała stan życia zakonnego. Później, jako siostra zakonna w zgromadzeniu Córek MB Bolesnej podejmowała zlecane jej zadania z pokorą i gorliwie wykonywała. W czasie II wojny światowej służyła jako tłumaczka jeńcom wojennym i zyskała przydomek „Anioła dobroci”. Jej pragnieniem było zostanie świętą. Zapisała w swoim dzienniczku: „Ja świętą muszę zostać za wszelką cenę”. Umierając na gruźlicę, obiecała siostrom: „polecajcie mi wasze sprawy, a ja przestawiać je będę Panu, bo umieram z miłości, a Miłość miłości niczego odmówić nie może”.
  – sobota – wspomnienie świętego Jana Eudesa, prezbitera. Żył w XVII wieku we Francji. Zasłynął z rozpowszechnienia nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa i Jego Matki. Pod Ich opiekę oddał założone przez siebie zgromadzenie męskie i żeńskie. Ukazywał, że nabożeństwo to z powodów duszpastersko-ascetycznych ma wielkie znaczenie. Przez 44 lata był wędrownym kaznodzieją. W swojej pracy apostolskiej posługiwał się też książkami, bo wiedział, że słowo wypowiedziane przemija, a do wydrukowanego maże sięgnąć każdy, w każdym czasie.
 4. Jeszcze przez dwa tygodnie gdy Najświętsza Ofiara sprawowana jest o godzinie 19.00. Bowiem od 01 września Eucharystia
  w dni powszednie będzie o godzinie 18.00,
  a w niedziele i święta o godzinie 9.00, 00 i 17.00.
 5. Zapraszam do uczestnictwa w naszych cotygodniowych nabożeństwach:
  – wtorek – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
  – czwartek – od godziny 18.30 osobista adoracja Najświętszego Sakramentu
  – piątek – po Mszy Świętej Koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji pokoju na świecie.
 6. Trwa renowacja wnętrza naszej świątyni. Dlatego nadal w dni powszednie Najświętsza Ofiara będzie sprawowana w hospicyjnej kaplicy pod wezwanie św. Jana Pawła II od poniedziałku do piątku o godzinie 19.00, a w sobotę o godzinie 11.30. Pragnę wyrazić wielkie podziękowanie za wszelkie ofiary składane na ten cel, czy to złożone osobiście, bądź na konto parafialne. Prace potrwają prawdopodobnie do końca sierpnia. Jednocześnie pragnę podziękować wszystkim, Paniom i Panom, którzy okazali wielką pomoc w minionym tygodniu.
 7. W piątek na naszym cmentarzu pożegnaliśmy świętej pamięci Witolda Uleja, który mieszkał przy ulicy Kasztanowej. W jego intencji: wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 8. Aby rozpoznać Jezusa w naszej codzienności, potrzebujemy oczu wiary. Na trudny czas doskonalenia wiary w codzienności Jezus dodaje nam odwagi i mówi: „Odwagi, nie bójcie się, Ja jestem”.

Ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  13  SIERPNIA  2023  ROKU .

 

A P E L  Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o pomoc dla Słowenii

     Od kilku dni Słowenia zmaga się ze skutkami jednej z największych powodzi ostatnich dekad. Po wodą znalazło się dwie trzecie kraju, a straty szacowane są na setki milionów Euro. Już po pierwszych doniesieniach o skutkach kataklizmu, Kościół w Polsce – za pośrednictwem Caritas Polska – pospieszył z pomocą poszkodowanym.
Docierają do nas jednak dalsze prośby o wsparcie. Mając na uwadze rozmiar zniszczeń i odpowiadając na prośby o pomoc, pragnę zaapelować do wszystkich ludzi dobrej woli, aby 15-ty sierpnia był Dniem Ogólnopolskiej Solidarności ze Słowenią.
W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pragniemy modlić się za poszkodowanych w powodzi, prosząc dla nich o nadzieję, siły i środki materialne, niezbędne w walce ze skutkami powodzi. Proszę, aby tego dnia, podczas wszystkich Mszy świętych modlić się w intencji poszkodowanych, a przed kościołami zorganizować zbiórkę funduszy, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przekazane potrzebującym. Wszystkich Darczyńców zapewniam o mojej wdzięczności, udzielając pasterskiego błogosławieństwa.

 ✠ Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

 

K O M U N I K A T  BISKUPA KOSZALIŃSKO-KOŁOBRZESKIEGO  ZBIGNIEWA ZIELIŃSKIEGO

ZAPRASZAJĄCY NA DIECEZJALNĄ PIELGRZYMKĘ RODZIN

I ODPUST W SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ TRZYKROĆ PRZEDZIWNEJ NA GÓRZE CHEŁMSKIEJ W KOSZALINIE

Drodzy Siostry i Bracia! Drogie Rodziny!

Zbliża się dzień dorocznego spotkania rodzin naszej diecezji na Górze Chełmskiej w Koszalinie. Nasze pielgrzymowanie na Górę Chełmską w tym roku ma wyjątkowy duchowy wymiar, bo odwołuje się do beatyfikacji rodziny Ulmów. To bezprecedensowe wydarzenie, gdyż jednym aktem beatyfikacyjnym do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina – rodzice Józef i Wiktoria wraz z siedmiorgiem ich dzieci, w tym dziecko nienarodzone, które w chwili śmierci było pod sercem matki. Zostali umęczeni, ponieważ odważyli się okazać miłość i w trudnych, wojennych czasach przyjąć pod swój dach osiem osób narodowości żydowskiej. Odnajdując w ich postawie wzór dla naszych rodzin, obraliśmy za temat tegorocznej pielgrzymki hasło: „Świętość w rodzinie. Przykład rodziny Ulmów”.
W zachęcie do modlitwy za rodziny skierowanej do nas przez Papieża Franciszka słyszymy wezwanie, aby świat, który po sobie zostawimy, był światem z rodzinami. Papież wzywa nas do dbałości o rodziny, ponieważ one są prawdziwymi szkołami jutra, są przestrzenią wolności i ośrodkami człowieczeństwa. W papieskim wezwaniu widać bardzo konkretnie, że o rodzinę trzeba się troszczyć.
Zapraszam zwłaszcza małżeństwa i rodziny na Górę Chełmską, do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, gdzie 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP, będziemy wspólnie modlić się w intencji naszych rodzin, a także za naszą Ojczyznę
w rocznicę Cudu nad Wisłą. Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin rozpocznie się o godz. 1100 modlitwą różańcową, po której
o godz. 1200 odprawiona zostanie uroczysta Eucharystia.
Po Eucharystii wspólne świętowanie – piknik rodzinny.

Na trud pielgrzymowania i radosne spotkanie na Górze Chełmskiej z serca błogosławię!

 

        + Zbigniew Zieliński

Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *