Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XXIII NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ .

 1. Jutro minie dokładnie 22 rocznica terrorystycznych zamachów na bliźniacze wieże Word Trade Center w Nowym Jorku
  i Pentagonie. Obejmijmy pamięcią modlitewną ofiary tej i innych zbrodni.
 2. Dzisiaj w naszej ojczyźnie rozpoczyna się XIII Tydzień Wychowania, którego mottem przewodnim są słowa: Wspólnota wychowująca i Ewangelizująca”.
 3. Po Mszy Świętej nie zapomnijmy o nabyciu i lekturze „Gościa Niedzielnego”, w którym dzisiaj między innymi specjalny dodatek przygotowany na beatyfikację rodziny Ulmów. Ponadto jest możliwość nabycia na rok 2024 kalendarza diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. Koszt kalendarza 10 złotych i jest to „cegiełka” na wsparcie naszego sanktuarium maryjnego w Skrzatuszu.
 4. W czwartek przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Podczas Eucharystii w Zakopanem w czerwcu 1997 roku święty Jan Paweł II powiedział: „Umiłowani, bracia i siostry, nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż
  i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym i rodzinnym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych, szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie…
  ”. Zastanówmy się nad znaczeniem krzyża w naszym życiu!
 5. W piątek przeżywać będziemy wspomnienie NMP Bolesnej. Jakże jest bliska matką płaczącym nad dzieckiem. Dotkliwe cierpienie towarzyszyło Maryi od chwili proroctwa Symeona przez ucieczkę do Egiptu, poszukiwanie 12-letniago Jezusa, spotkanie z Synem na drodze krzyżowej, towarzyszenie Jego umieraniu, przyjęcie Jego martwego ciała, aż po złożenie Pana Jezusa w grobie.
 6. Ponadto tym tygodniu września w liturgii Kościoła świętego przeżywać będziemy:
  – wtorek – wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi. Czcimy je w Kościele w sposób szczególny, ponieważ należy ono do Matki Boga, Królowej nieba i ziemi. Imię to oznacza „Mój Pan jest wielki”. Wielu świętych wyróżniało się szczególnym nabożeństwem do imienia Maryi, wzywając Jej opieki i orędownictwa. Święto to ustanowiono na początku XVI wieku
  w Hiszpanii, a po zwycięstwie króla Jana III Sobieskiego nad Turkami w bitwie pod Wiedniem w 1683 roku Innocenty XI rozszerzył ten obchód na cały Kościół, przypisując ten tryumf orędownictwu Maryi.
  – środa – wspomnienie świętego Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła. Był patriarchą Konstantynopola. Żył na przełomie IV i V wieku. Obejmując biskupstwo, podjął surowe życie, wprowadził dyscyplinę w środowisku duchownych. Otaczał opieką ubogich i chorych, budował dla nich hospicja i szpitale. Obok wspaniałych mów i szerokiej korespondencji zachowały się teologiczne traktaty o naturze boskiej i ludzkiej Jezusa, o Eucharystii – jako identycznej Ofierze z Ofiarą na krzyżu, i o prymacie papieskim.
  – sobota  – wspomnienie świętych męczenników Korneliusza, papieża, i Cypriana, biskupa. Żyli w III wieku. Chociaż żyli
  w różnych miejscach to łączyło ich męstwo w znoszeniu prześladowań, troska o powierzone sobie wspólnoty, mądrość
  w rozwiązywaniu trudnych zagadnień życia kościelnego, a zwłaszcza wierność Chrystusowi aż do męczeńskiej śmierci.
 7. Zapraszam do uczestnictwa w naszych cotygodniowych nabożeństwach:
  – wtorek – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
  – czwartek – od godziny 17.30 osobista adoracja Najświętszego Sakramentu
  – piątek – Koronka do miłosierdzia Bożego w intencji pokoju.
 8. W sobotę na godzinę 10.00 zapraszam naszą służbę ołtarza oraz tych wszystkich, dzieci, młodzież i dorosłych, którzy pragnę służyć przy ołtarzu Pańskim.
 9. Za tydzień 17 września, przypadać będzie 84 rocznica zdradzieckiej napaści Związku Sowieckiego na naszą ojczyznę. Pamiętajmy o tych, którzy oddali swoje życie w obronie naszej ojczyzny, jak i złożyli najwyższą ofiarę ginąc w bolszewickich obozach i łagrach.
 10. Dobiega końca renowacja naszej świątyni. Zwracam się z prośbą do osób, które mają odkurzacze piorące. Bowiem nie można tego uczynić w pralni, a chodzi o wypranie poduszek, które ułożone są na ławkach. Jeżeli są takie osoby to proszę z zgłoszenie się po Mszy Świętej w zakrystii.
 11. Na ołtarzu wystawiona jest nowa monstrancja. Jest to dar siostry Teresy Maciuszek, Siostry Starszej (Generalnej) Sióstr Albertynek z Krakowa dla naszej parafii. Jest to już dar dla naszej parafialnej wspólnoty, która już niedługo będzie przeżywała jubileusz 25-lecia powołania.
 12. Za dwa tygodnie niedzielne Eucharystie będą ubogacone muzyką i śpiewem Pani Organistki.
 13. Zgodnie ze wskazaniem II Synodu naszej diecezji biskup ordynariusz zalecił, aby
  w każdej parafii do końca września została wybrana Duszpasterska Rada Parafialna, która ma doradzać i pomagać proboszczowi parafii w sprawach duszpasterskich. W tym tygodniu czekam na chętnych, którzy pragną wziąć odpowiedzialność za naszą parafię. 20 września odbędzie się pierwsze spotkanie rady, a w niedzielę 24 września, na Eucharystii o godzinie 11.00 jej członkowie złożą uroczyste przyrzeczenie.
 14. Apostolat Dobrej Śmierci w piątek w parafii Ducha Świętego przeżywać będzie jubileusz 25-lecia. Szczegóły tego spotkania na okolicznościowym plakacie.
 15. W ubiegłą niedzielę witaliśmy w naszej parafii nowe siostry zakonne – albertynki – Joannę i Aleksandrę. Siostra Aleksandra od
  1 września jest jednocześnie przełożoną wspólnoty zakonnej i kierownikiem medycznym naszego hospicjum. Pozostała wśród nas siostra Aniela i Barbara, która przez sześć lat pełniła te funkcje. Która sprawiła, że nasze hospicjum jest chyba na najwyższym poziomie personelu medycznego i wyposażenia. Pozostała wśród nas ze względu na ciężką chorobę i podjęte leczenie. Za to wszystko co Droga Siostro Barbaro uczyniłaś życzymy Tobie wiele Bożego błogosławieństwa, łask zdrowia oraz opieki Maryi, Uzdrowienia Chorych.
 16. We wtorek Mszą Świętą sprawowaną o godzinie 12.00 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe świętej pamięci Ryszarda Szostaka, który mieszkał przy ulicy Klonowej. W jego intencji: wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
 17. Pan Bóg daje nam rozmaite zdolności i różnymi drogami prowadzi nas do świętości. Stwórca przynagla nas, abyśmy nie zapominali o odpowiedzialności za innych. Siłę ze złem czerpiemy z Komunii Świętej.

  ks. Marek Kowalewski, proboszcz

SZCZECINEK  ,  DNIA  10  WRZEŚNIA  2023  ROKU  .

                                                                                         

List Biskupa Koszalińsko-Kołobrzeskiego Zbigniewa Zielińskiego
zapraszający na uroczystości odpustowe w Skrzatuszu w 2023 roku

WYPŁYŃMY NA GŁĘBIĘ

WDZIĘCZNI ZA SYNOD ORAZ ZŁOTY JUBILEUSZ DIECEZJI

W OCZEKIWANIU NA 450-LECIE OBECNOŚCI PANI SKRZATUSKIEJ

Drodzy Siostry i Bracia!

Zbliża się czas naszego diecezjalnego święta w Skrzatuskim Sanktuarium, w którym Maryja jest z nami od blisko czterech i pół stuleci. Patrząc na pogodne oblicze Pani Skrzatuskiej, zachęceni przez Ojca Świętego Franciszka, odkrywamy, że „Radość Ewangelii napełnia serce oraz całe życie tych, którzy spotykają się z Jezusem” (Ewangelii gaudium, 1). Szczególną okazją do napełnienia się tą ewangeliczną radością będą zbliżające się obchody odpustowe, na które z całego serca zapraszam.

Ubogaceni obchodami złotego jubileuszu naszej Diecezji, gdy przed nami otworzył się nowy etap drogi, niech rozbrzmiewa w naszych sercach echo słów, jakimi Jezus wezwał Szymona Apostoła, aby «wypłynął na głębię» na połów ryb (Łk 5, 4). Piotr i pierwsi uczniowie zaufali Chrystusowi i zarzucili sieci. «Skoro to uczynili, zagarnęli (…) wielkie mnóstwo ryb» (Łk 5, 6). Dzisiaj te słowa zostają skierowane do nas i wzywają nas, byśmy – z wdzięcznością wspominając przeszłość, całym sercem przeżywali teraźniejszość i ufnie otwierali się na przyszłość, bo «Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki» (Hbr 13, 8).

Tak wiele wydarzyło się na naszych oczach. Wszystko to wymaga przemyślenia i odczytania, abyśmy mogli usłyszeć, co Duch powiedział do Kościołów w ciągu tego kolejnego roku. Zbiegające się ze sobą jubileuszowe obchody oraz zakończenie synodu diecezjalnego, stają się opatrznościowym doświadczeniem, przez które nasz Kościół diecezjalny zostaje wezwany do refleksji nad kształtem swojej drogi, abyśmy z nową energią podjęli swą misję ewangelizacyjną. Ubogaceni tymi wydarzeniami, skupiając także naszą uwagę na przyszłości, która nas czeka, na horyzoncie naszego czasu dostrzegamy kolejny jubileusz 450-lecia obecności piety Matki Bożej w Skrzatuskim Sanktuarium. Teraz, czerpiąc ze skarbca otrzymanej łaski jubileuszu i zakończonego synodu, chcemy
z entuzjazmem przełożyć ją na język postanowień i konkretnych programów działania. W podjęciu tego zadania ma nam pomóc trwająca w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej peregrynacja kopii łaskami słynącej Piety Skrzatuskiej. Trzyletnia peregrynacja jest przygotowaniem do jubileuszu przypadającego w roku 2025.

Drodzy Siostry i Bracia.

Zapraszam Was na pielgrzymkę do Skrzatusza w niedzielę 17 września. W tym ważnym momencie towarzyszyć nam będzie pochodzący z naszej Diecezji biskup Krzysztof Włodarczyk oraz biskupi naszej metropolii, którzy wraz z prezbiterium celebrować będą uroczystą sumę o godz. 12:00. To wspólne świętowanie, które będzie podziękowaniem za jubileusz naszej Diecezji rozpoczniemy u Matki Miłości Zranionej i Naszej Nadziei nabożeństwem przygotowania o godz. 10.30.

Drodzy Młodzi Przyjaciele! Wam powierzamy rozpoczęcie tego święta. Dzień wcześniej, w sobotę od godz. 13:00 zapraszam Was na nasze Diecezjalne Spotkanie Młodych, które – jak co roku, będzie miało szczególną oprawę pomagającą nam w pełniejszym zakorzenieniu się w Kościele.

Siostry i Bracia, już teraz dziękuję Wam za modlitwę, za obecność w Skrzatuszu i współtworzenie naszego diecezjalnego Kościoła,
w tym także za troskę o Skrzatuskie Sanktuarium wyrażoną dziś złożonymi na tacę ofiarami.

Tych zaś, którzy nie mogą uczestniczyć w naszej pielgrzymce do Skrzatusza, zachęcam do duchowej łączności w czasie niedzielnych Mszy św. w swoich parafiach i osobistych modlitwach. Możemy także łączyć się z naszą wspólnotą
w Skrzatuszu poprzez diecezjalną internetową telewizję „Dobre Media” i inne środki przekazu.

Drodzy Diecezjanie, zapraszając do Skrzatusza na odpustowe obchody, zapewniam o modlitwie i z serca błogosławię.

+ Zbigniew Zieliński

Biskup Koszalińsko- Kołobrzeski

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *