Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE   NA  XXIV  NIEDZIELĘ  ZWYKŁĄ .

 1. Dzisiaj w naszym Diecezjalnym Sanktuarium Maryjnym, któremu patronuje Matka Boża Bolesna w Skrzatuszu przeżywany jest odpust diecezjalny. Centralnym i najważniejszym punktem tego dnia jest Najświętsza Ofiara.
 2. Dzisiaj oprócz naszej prasy katolickiej – tygodnika „Gościa Niedzielnego”- ,w którym warto zwrócić uwagę na wywiad
  z kardynałem Grzegorzem Rysiem (m.in. o wypowiedziach papieża Franciszka na temat Rosji) oraz na główny temat numeru –
  o tym, jak bronić się przed brutalizacją języka w przestrzeni publicznej. Warto też wrócić do beatyfikacji rodziny Ulmów.
 3. Zapraszam do uczestnictwa w liturgii Eucharystii również w dni powszednie, która odprawiana jest codziennie o godzinie 18.00.
 4. W świętej liturgii Kościoła w tym tygodniu przypadać będzie:
  – poniedziałek – święto świętego Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski. Urodził się 28 grudnia 1550 roku w Rostkowie na Mazowszu. Był wybitnym uczniem szkół jezuickich w Wiedniu. Wiele czasu spędzał na modlitwie. Cudownie uzdrowiony postanowił zostać jezuitą. Przez św. Piotra Kanizjusza został skierowany do Rzymu, gdzie rozpoczął nowicjat. W wieku 18 lat złożył śluby zakonne. Dał się poznać jako sumienny i pobożny kleryk. Zmarł po krótkiej chorobie 15 sierpnia 1568 roku.- wtorek – wspomnienie świętego Januarego, biskupa i męczennika. Z nim związany jest cud, na który czekają zwłaszcza mieszkańcy Neapolu, gdzie znajdują się jego relikwie. Polega on na rozpuszczeniu się przechowywanej w ampułkach zakrzepłej krwi świętego. January żył na przełomie III i Iv wieku i był biskupem Benewentu. Został aresztowany, gdy chciał w więzieniu odwiedzić swojego diakona, i skazany na ścięcie mieczem. Według podań, gdy ciało męczennika krwawiło po ścięciu głowy, jedna z chrześcijańskich kobiet miała zebrać do flakonika jego krew. O jego relikwiach tak pisał  boloński kardynał Lambertinii, przyszły papież Benedykt XIV: „Istnieje w Neapolu krew, która nie może doczekać się zmartwychwstania”.
  – środa – wspomnienie świętych męczenników Andrzeja Kim Taegon, prezbitera, Pawła Chong Hasang i towarzyszy. Listę stu trzech świętych męczenników koreańskich, w większości świeckich, którzy zginęli w latach 1838-1867, otwiera Andrzej Kim Taegon. Jego ojciec bł. Ignacy Kim, również oddał życie za wiarę. Andrzej przyjął chrzest, mając 15 lat. Zaraz potem wyruszył do oddalonego o dwa tysiące kilometrów seminarium w Kakao, w Chinach. Po studiach wrócił do ojczyzny. W Sznghaju przyjął święcenia kapłańskie. Organizował przerzut misjonarzy chrześcijańskich do Korei. Wkrótce po święceniach został aresztowany
  i po torturach ścięty niedaleko Seulu.
  – czwartek – święto świętego Mateusza, apostoła i ewangelisty. Wcześniej Lewi, syn Alfeusza, pochodził z Kafarnaum. Gdy Pan Jezus powołał go do grona apostołów, pełnił urząd celnika. Kiedy usłyszał wezwanie: Pójdź za Mną, zostawił swoje dotychczasowe życie i poszedł za Mistrzem. Napisana przez niego Ewangelia, adresowana do chrześcijan nawróconych z judaizmu, najpełniej ukazuje związek Starego i Nowego Przymierza. Według Tradycji głosił Ewangelię na Wschodzie. Poniósł śmierć męczeńską, ścięty mieczem w Etiopii albo Persji.  
 5. – piątek – wspomnienie błogosławionej Bernardyny Marii Jabłońskiej, zakonnicy. Duchowa córka św. Brata Alberta
  i współzałożycielka zgromadzenia sióstr albertynek. Życie konsekrowane rozpoczęła wbrew woli ojca i ks. proboszcza. Dzięki wsparciu brata Alberta i rozważaniu męki Pańskiej pokonała skrupuły i wątpliwości. W służbie ubogim i w adoracji Najświętszego Sakramentu znajdowała siły i mądrości. Siostrom ciągle powtarzała: „czyńcie dobrze wszystkim”.
  – sobota – wspomnienie świętego Pio z Pietrelciny, prezbitera. Włoski kapucyn, mistyk, stygmatyk, żyjący w latach 1887 – 1968. Jego duchowy profil określa posłuszeństwo Kościołowi, oddany surowej pokucie, gorliwy w modlitwie, wrażliwy na potrzeby chorych, pełne oddanie posłudze jednania ludzi z Bogiem w sakramencie pokuty. Dzięki swej duchowej postawie stał się narzędziem w rękach Chrystusa, który wielu pobudził do nawrócenia i gorliwego praktykowania chrześcijańskiej wiary.
 6. Za tydzień po Eucharystii sprawowanej o godzinie 11.00 spotkanie z rodzicami i dziećmi klas trzecich, które pragnę przystąpić do Pierwszej Komunii świętej.
 7. W przyszłą niedzielę będzie możliwość złożenia ofiary do skarbony na wsparcie rodzin zamieszkałych w objętym walkami wojennymi w syryjskim Aleppo oraz uchodźców ukraińskich.
 8. Po raz kolejny rusza głosowanie na projekty, które będą sfinansowane z budżetu obywatelskiego. W związku z tym parafia pw. Św. Franciszka z Asyżu zwraca się z gorąca prośbą do wszystkich mieszkańców naszego miasta o poparcie projektu:
  „Remont oczka wodnego w Zwierzyńcu u Św. Franciszka”, któremu nadano numer 22.
  Teren rekreacyjny przy kościele i hospicjum Św. Franciszka jest odwiedzany licznie przez mieszkańców miasta, zarówno dorosłych jak i dzieci, dlatego zagłosuj, bo warto! Twój głos ma znaczenie!
  Głosowanie rusza w poniedziałek 18 września i potrwa do 09 października 2023r.
  Głosować można wyłącznie elektronicznie za pomocą interaktywnego formularza dostępnego na stronie Budżetu Obywatelskiego.
  Dla wszystkich, którzy nie mają możliwości oddania głosu w takiej formie, w recepcji hospicjum zostanie uruchomiony punkt do głosowania elektronicznego, który będzie czynny w godzinach 09.00-14.00. Pomocą będą służyły Siostry Albertynki.
  Zachęcamy do poparcia tylko jednego projektu, co da większą szansę na zdobycie odpowiedniej liczby głosów. Do głosowania konieczny jest nr PESEL. Głosować mogą wszyscy mieszkańcy miasta, również dzieci (w ich imieniu głos oddają rodzice lub opiekunowie prawni).
 9. Czasami wystarczy jakiś drobiazg, żeby się zdenerwować. Całe życie pracujemy nad sobą, by coraz łatwiej był nam wytrwać
  w dobrym. Aby faktycznie tak było, powierzmy Panu Jezusowi wysiłek wzrastania w cnotach.

 ks. Marek Kowalewski, proboszcz

 SZCZECINEK  ,  DNIA  17  WRZEŚNIA  2023  ROKU  .

APEL BISKUPA ORDYNARIUSZA O MODLITWĘ

Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o bardzo ciężkim wypadku drogowym, w którym poszkodowani zostali nasi diecezjanie – młodzi ludzie – uczniowie, wracający ze szkoły w Kaliszu Pomorskim do swoich domów. W zderzeniu autobusu PKS z samochodem ciężarowym ucierpiało kilkanaście osób. W szczególnie ciężkim stanie znajduje się dwóch uczniów.  Pragniemy otoczyć modlitwą wszystkich uczestników wypadku i rodziny poszkodowanych oraz zapewniamy o duchowym wsparciu podczas Diecezjalnego Spotkania Młodych i Odpustu Diecezjalnego w Skrzatuszu.

Dotarła do nas dzisiaj informacja o śmierci kierowcy autobusu, którego polecamy Miłosiernemu Bogu. Modlimy się także o łaskę nadziei dla tych, których ta śmierć szczególnie dotknęła.

W chwilach gdy naszych bliźnich dotykają tak wielkie nieszczęścia, szczególnie gdy dzieją się one pośród codziennych, ale
i ważnych sytuacji, takich jak powrót ze szkoły do rodzinnego domu, nie możemy pozostawać obojętni, jak gdyby zupełnie nas to nie dotyczyło. Jesteśmy wielką wspólnotą wiary, pośród której pierwszy przykład obecności pośród cierpień daje sam Jezus, który nigdy nas nie zostawia, podtrzymuje i obdarza Duchem Pocieszenia.

Wszystkich ludzi dobrej woli proszę o modlitwę w intencji uczestników wypadku i ich rodzin.

+Zbigniew Zieliński

Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *